Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny obóz Płaszów: mieszkańcy go nie szanują, bo mało o nim wiedzą

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Naziści, likwidując KL Plaszow, rozsypali tu prochy tysięcy ofiar. Dziś to miejsce zaniedbane i zaśmiecone.
Naziści, likwidując KL Plaszow, rozsypali tu prochy tysięcy ofiar. Dziś to miejsce zaniedbane i zaśmiecone. fot. andrzej wiśniewski
Inicjatywy. Po Wielkanocy rozpoczną się akcje mające na celu podniesienie świadomości społeczeństwa o bolesnej historii tego miejsca.

Dzikie wysypiska śmieci, palenie opon, urządzanie pikników i ognisk latem, wyścigi rowerowe, wyprowadzanie psów na spacery - to teraźniejszość dawnego nazistowskiego, niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Historycy, organizacje żydowskie i urzędnicy miejscy nie mają wątpliwości, że wielu krakowian nie zdaje sobie sprawy, co działo się w tym miejscu w czasie II wojny światowej. I zamierzają coś z tym wreszcie zrobić.

Już za dwa tygodnie krakowskie centrum społeczności żydowskiej JCC oraz Ośrodek Studiów nad historią i kulturą Żydów krakowskich ruszają z akcją ulotkową. - To inicjatywa, dzięki której mieszkańcy Krakowa zostaną poinformowani o historii obozu, cmentarzach żydowskich i Fabryce Schindlera - wyjaśnia Edyta Gawron z Ośrodka studiów nad historią i kulturą Żydów krakowskich.

Na dwustronnych ulotkach umieszczone zostaną hasłowe informacje o tym, co działo się w KL Plaszow i w getcie krakowskim. Ulotki będą rozdawane osobom spacerującym po terenie dawnego obozu i wśród okolicznych mieszkańców.

Dystrybucją ulotek zajmą się wolontariusze, którymi pokieruje Magdalena Arabas, koordynatorka wolontariatu z JCC.

Akcja ulotkowa to jednak nie wszystko. Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego magistratu informuje, że w kwietniu Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci, Wydział Polonistyki UJ we współpracy z Mu-zeum Historycznym Miasta Krakowa, Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta planuje międzynarodowy projekt „Gdzie jest obóz?”. - Jego celem jest badanie współczesnej kultury pamięci w Krakowie, dotyczącej istnienia niemieckich obozów KL Plaszow i SB Liban - wyjaśnia Jan Machowski.

W ramach projektu mieszkańcy Krakowa zostaną zapytani o ich pamięć o przeszłości miasta. Badania zostaną oparte na sztuce, prace artystów będą sposobem wchodzenia w interakcję z badaną grupą społeczną.

Kuratorzy wykorzystają wystawę fotograficzną, instalację, prezentacje projektów architektów krajobrazu, stworzą galerię na wolnym powietrzu, będą rozdawać pocztówki, tworzyć mural, czytać publicznie poezję i malować ulice. Wszystko po to, żebyśmy sobie przypomnieli - „Gdzie jest obóz?”

Efektem tych działań będzie wystawa, która zawiśnie na terenie Kamieniołomu Liban. Będą to plansze o wielkości 1 na 2 metry. Wystawa planowana jest na koniec kwietnia.

Historia Obozu

KL Plaszow był to niemiecki obóz pracy przymusowej, później przekształcony w obóz koncentracyjny. Założony dla ludności żydowskiej ze zlikwidowanego 14 marca 1943 krakowskiego getta, na terenie Podgórza i Woli Duchackiej. Powstał jesienią 1942 r. na terenach dwóch żydowskich cmentarzy z 1887 i 1932 r. przy ul. Abrahama 3 i przy ul. Jerozolimskiej 25.

Przez obóz Plaszow przeszło ok. 150 tysięcy więźniów. Liczbę ofiar szacuje się na ok. 80 tysięcy osób. Ich prochy zostały rozsypane na terenie obozu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski