18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbają o pamięć

SYP
OLKUSZ. Druhowie olkuskiego Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej kierowanego przez hm Ryszarda Kowala rozpoczęli przed Dniem Wszystkich Świętych porządkowanie olkuskiego Starego Cmentarza przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego.

Druh Ryszard Kowal wspólnie z harcerzami z ZHR dba o olkuski stary cmentarz. Fot. Jacek Sypień

To chyba najstarsza istniejąca nekropolia w powiecie olkuskim. Cmentarz został założony około 1815 roku i funkcjonował do 1914 roku. Opiekunem olkuskiej nekropolii oraz inicjatorem, a niejednokrotnie fundatorem wykonywanych tam prac jest Mieczysław Karwiński, nestor olkuskiego harcerstwa. Ostatnio na "Murze pamięci", jaki wybudowano w miejsce niewielkiego kamiennego muru oddzielającego kwaterę prawosławną i katolicką cmentarza pojawiły się nowe tablice ufundowane przez harcerzy. "Ziemia, ludzie i groby - to Ojczyzna właśnie", głosi napis na jednej z płyt. Społecznym sumptem jest także naprawiany północny fragment muru, jaki otacza cmentarz. Przed kilkoma miesiącami olkuscy harcerze ustawili symboliczne drewniane krzyże, w miejscach, gdzie znajdowały się groby. - Staramy się, jak możemy dbać o ten cmentarz, bo to przecież historia naszego miasta - mówi druh Ryszard Kowal.

Z inicjatywy olkuskich społeczników w odbudowanym Murze Pamięci umieszczono kilkanaście tablic poświęconych żołnierzom - mieszkańcom ziemi olkuskiej zasłużonym dla Ojczyzny, których groby są rozrzucone po całej Europie. W taki sposób upamiętniono także cudzoziemców, którzy zginęli na ziemi olkuskiej walcząc o wolność Polski.

Tak jak płk Francesco Nullo, włoski ochotnik, który podczas powstania styczniowego zginął 5 maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką i został pochowany na olkuskim cmentarzu.

Ale na starym cmentarzu są też zapomniane groby wielu osób zasłużonych dla Olkusza. Jak choćby Edwarda Chmielewskiego, który w 1883 roku był założycielem i pierwszym naczelnikiem straży pożarnej. Jest także grób "prezydenta" (dzisiaj powiedzielibyśmy burmistrza) Olkusza, Aleksandra Kujawskiego. Jest zaniedbany nagrobek Romana Bukowskiego, żołnierza powstania listopadowego, czy ks. Władysława Kuczyńskiego, zasłużonego dla restauracji olkuskiego kościoła św. Andrzeja.

Niestety wiele grobów zaginęło. Jak choćby groby Brunona Zbyszewskiego, powstańca listopadowego, czy Marcina Stanisława Duchanowskiego, żołnierza Pułku Szwoleżerów Lansjerów Gwardii Cesarskiej, uczestnika szarży pod Somosierrą.

Więcej na temat olkuskich nekropolii na stronie internetowej "Dziennika Polskiego."

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski