Debata Dziennika Polskiego. Gotowi działać dla Krakowa...

Debata Dziennika Polskiego. Gotowi działać dla Krakowa [WIDEO]

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Debata Dziennika Polskiego. Gotowi działać dla Krakowa [WIDEO]
1/10
przejdź do galerii

©fot. Anna Kaczmarz

Debata liderów list w „Dzienniku Polskim”. Osobna pula na krakowskie zabytki, jak najszybsze wybudowanie północnej obwodnicy miasta i walka o czyste powietrze pod Wawelem - w tych sprawach kandydaci na posłów są zgodni. Choć te same cele chcą osiągnąć w różny sposób.
Prawie 2,5 godziny trwała wczorajsza debata liderów krakowskich list w wyborach do Sejmu. W dyskusji o sprawach najważniejszych dla Polski, Małopolski i Krakowa wzięło udział 8 kandydatów na posłów: Małgorzata Wassermann (Prawo i Sprawiedliwość), Ireneusz Raś (Platforma Obywatelska), Jakub Baran (Partia Razem), Konrad Berkowicz (KORWiN), Wojciech Kozak (Polskie Stronnictwo Ludowe), Kazimiera Szczuka (Zjednoczona Lewica), Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15) i Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna Ryszarda Petru).


Autor: Joanna Urbaniec

Debatę poprowadził red. Zbigniew Bartuś. I zrobił wszystko, by kandydaci nie mieli łatwego zadania. Pojawiła się nawet... kartkówka, której celem było wykazanie się znajomością z obliczania podatków i wysokości składek zdrowotnych płaconych przez rolników, otrzymujących najniższe wynagrodzenie i przedsiębiorców. Osoby startujące do Sejmu słabo zdały ten test.

Ale zaczęło się od niewielkiego opóźnienia. Czekaliśmy na Kazimierę Szczukę, która zatrzasnęła się w mieszkaniu i wezwano ślusarza, by ją uwolnił. Inni uczestnicy debaty przyjęli to ze zrozumieniem.

Już pierwsza sprawa wzbudziła poruszenie. Chodziło bowiem o konkretną deklarację przyjęcia uchodźców pod własny dach. Co ważne - wszyscy zadeklarowali, że otworzyliby drzwi przed obcokrajowcami i udzieliliby im pomocy, ale potem odesłaliby ich do instytucji, które się tym zajmują zawodowo. - Otwieram drzwi, częstuję polskimi daniami, a potem kieruję do pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie - mówiła Agnieszka Ścigaj.

Zapytaliśmy też kandydatów, czy w Smoleńsku doszło do zamachu, czy też była to katastrofa. Nikt jednoznacznie nie opowiedział się za wersją o zamachu, większość go wykluczyła. - Nie wiem, czy był zamach, ale rozumiem podejrzenia ludzi, bo zachowanie władz jest skandaliczne i uniemożliwiło poznanie prawdy. Ludzie, którzy za to odpowiadają, powinni siedzieć - stwierdził Konrad Berkowicz.

Uczestnicy debaty nie potrafili powiedzieć, co trzeba zrobić, by wreszcie wrak prezydenckiego samolotu znalazł się w Polsce. Berkowicz uznał, że wystarczy do tego wola polityczna, której teraz nie ma.

Za to kandydaci na posłów chwalili się swoimi pomysłami na zmiany w systemie podatkowym i pomocy rodzinom. Małgorzata Wassermann przypomniała, że PiS proponuje 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. - Proponujemy likwidację składek na ZUS i NFZ, progresywny podatek PIT - mówił Ireneusz Raś z PO. Kwota wolna od podatku 12 tys. zł, aż 5 progów podatkowych, nawet do 75 proc. dla dochodów przekraczających 500 tys. zł rocznie - to recepta Jakuba Barana, kandydata Partii Razem. Konrad Berkowicz opowiedział się za likwidacją PiT i CIT, a Jerzy Meysztowicz za wprowadzeniem zasady 3 razy 16.

Uczestnicy debaty mieli też wiele do powiedzenia w sprawach ważnych dla Krakowa. Co ciekawe, wszyscy, nawet kandydaci lewicowi, opowiedzieli się za finansowaniem Światowych Dni Młodzieży z budżetu państwa, choć różnice dotyczyły skali tego finansowania. - To jednak wizyta papieża, więc państwo powinno mieć w tym udział, ale pozostaje pytanie, jak podzielone są wydatki między rząd, samorząd i Kościół - mówiła Kazimiera Szczuka. - Koszty ŚDM to 170-210 mln zł. Trzeba to podzielić. Samorządy powinny dostać dofinansowanie, koszty należy podzielić po połowie na Kościół i budżet państwa. Samorządów nie stać na dodatkowe wydatki - podsumował Wojciech Kozak.

Zgoda panowała też w sprawie utrzymania specjalnego funduszu na odnowę zabytków Krakowa. - Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa sprawdził się i należy go utrzymać. Inne miasta mają prawo się upomnieć. Można stworzyć dla nich osobny fundusz - ocenił Jerzy Meysztowicz. - Chociaż kocham Kraków, nie widzę powodu, by państwo zmuszało mieszkańca Torunia, by ze swojej pensji dotował zabytki w Krakowie - oznajmił Konrad Berkowicz. Ale natychmiast dodał, że jako poseł zrobi wszystko, by Kraków nie był poszkodowany.

Krakowscy kandydaci nie mieli wątpliwości, że północna obwodnica miasta powinna być finansowana z budżetu państwa. Opowiedzieli się także za walką ze smogiem, choć nie wszyscy uznali, że drogą do tego jest wprowadzanie zakazu palenia węglem. - Czym mieliby palić ludzie w domkach, gdzie nie ma sieci ciepłowniczej? - pytał Jakub Baran.

Jeszcze większe różnice było widać w sprawach dotyczących przywilejów górniczych. Np. Wojciech Kozak z PSL opowiedział się za ich zniesieniem, ale z kolei bronił specjalnych uregulowań dla rolników. Argumentu, że górnicy powinni pracować tak długo jak wszyscy, nie przyjmowała Agnieszka Ścigaj. - Może i górnicy żyją długo, ale komfort życia nie jest dobry, bo stale się leczą - stwierdziła.

Jerzy Meysztowicz przekonywał jednak, że wszystkie osoby wkraczające na rynek pracy, nie powinny mieć przywilejów, płacić normalny ZUS, normalne składki i nie powinny mieć prawa do wcześniejszej emerytury.

Także w sprawie związków partnerskich nie było porozumienia. - Każda rodzina, bez względu na formułę, powinna mieć pełną ochronę, także bez względu na płeć partnera - mówił Jakub Baran. - Tylko związek dwóch osób różnej płci - protestował Konrad Berkowicz. - Za chwilę ktoś zechce wykazać, że związek trzech, czterech osób należy traktować jako rodzinę - oburzał się lider listy KORWiN-a.

grzegorz.skowron@dziennik.krakow.pl

CZYTAJ OBSZERNĄ RELACJĘ Z DEBATY

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gdzie to video

miras (gość)

Zgłoś naruszenie treści

U mnie po reklamach się zatrzymuje

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tylko KORWiN !!!

krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

Berkowicz jest najlepszy, ja chcę go widzieć w sejmie !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bla bla blabla

krakus od wiekuw (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

smieszne Ci ludzie pier ...od rzeczhy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Widze tego Rasia z kicimordką i słabo mi sie robi

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

Raś! Dlaczego w sejmie głosujesz przeciwko Krakowowi? Dlaczego w imię dyscypliny partyjnej PO kluczowe dla miasta inwestycje typu obwodnica i odcinek S 7 są od lat wyrzucane z planów?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak to?

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Ale przecież obwodnica do granic województwa będzie realizowana - jest przetarg rozpisany.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a ta skrzeczaca

kaziuncia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

nie robi na tobie zadnego wrazenia ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo