Debata Dziennika Polskiego. Porozumienia nie ma i nie będzie. Zjednoczą ich tylko Dni Młodzieży

  • Dziennik Polski

Remigiusz Półtorak

Kandydaci na senatorów debatowali w „Dzienniku Polskim”. Nie ma zgody co do tego, jakie powinny być główne priorytety dla Krakowa w kolejnej kadencji. Pojawia się walka ze smogiem, budowa północnej obwodnicy, Nowa Huta Przyszłości - ale niemal każdy wymienia inny cel.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakiekolwiek złudzenia, wczorajsza debata całkowicie je rozwiewa: nie będzie po wyborach żadnej wielkiej koalicji. Krakowscy kandydaci na senatorów, startujący z list Platformy i PiS-u jasno ją wykluczyli, nawet jeśli Mieczysław Gil próbował szukać wspólnych punktów, dowodząc, że w obu partiach są ludzie, którzy mają podobne poglądy. Szybko jednak został zagłuszony mniej koncyliacyjnymi poglądami.

Autor: Joanna Urbaniec

Żadnej współpracy między największymi partiami nie będzie, bo zdecydowanie „różnią się one światopoglądowo” (Renata Godyń-Swędzioł) albo dzieli je niemal wszystko „w fundamentalnych sprawach takich jak spojrzenie na religię, kulturę czy obecność Kościoła w życiu publicznym” (Jerzy Fedorowicz). Koniec, kropka.

- Te różnice są dla każdego widoczne. Dotyczą podejścia do wolności obywatelskich, stosunku do Unii Europejskiej oraz niezależnej inicjatywy obywateli - mówił Bogdan Klich, senator obecnej kadencji.

Trudno jednak liczyć na wspólne cele przedstawicieli największych partii, skoro nawet priorytety dotyczące Krakowa często się rozmijają. W przeciwieństwie do Łukasza Gibały, i Jerzego Poźniaka (obaj startują z komitetu „Niezależni do Senatu”), a także Renaty Godyń-Swędzioł, pozostali uczestnicy dyskusji nie uważają budowy północnej obwodnicy za inwestycję, która jest niezbędna. Nawet wśród trzech priorytetów na najbliższe lata. Na walkę o zdecydowanie czystsze powietrze w Krakowie też zwrócili uwagę tylko dwaj kandydaci - Gibała i Fedorowicz.

Autor: Joanna Urbaniec

W tym kontekście dramatyczny apel senatora Klicha - aby w sprawach ważnych dla Krakowa działać razem, „po doświadczeniach, gdy mówiliśmy różnymi głosami” - został zawieszony w próżni. Bez ciągu dalszego i bez konkretów.

Co ciekawe, najostrzejsze starcia wcale nie były między kandydatami PO i PiS, ale między właśnie Klichem a Gibałą. Poszło m.in. o ustawę antysmogową.

Sygnał do ataku dał Klich, przekonując, że podpisana już przez prezydenta ustawa dotycząca walki ze smogiem to krok w dobrym kierunku, a przykład byłego posła Platformy pokazuje, że single, czyli posłowie poza strukturami dużych partii niewiele mogą dzisiaj zrobić w polityce. - Przy ustawie antysmogowej nie kiwnął pan nawet palcem - zarzucił rywalowi Gibała, przypominając z kolei, że na jego zainteresowanie tą sprawą zwrócili uwagę działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Zaraz jednak usłyszał odpowiedź, że senator Klich jest zwolennikiem działania, a nie „ciągłego gadania”.

Drugie starcie nastąpiło przy okazji dyskusji o tym, jaka powinna być polska polityka wobec imigrantów. „Wielką naiwnością Platformy” nazwał poseł Gibała wiarę w to, że uda się oddzielić uchodźców od imigrantów ekonomicznych. - Bardzo niedobrze się stało, że Polska uległa Unii Europejskiej i wyłamała się z jednolitego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej - przekonywał. Bogdan Klich zarzucił mu, że nie rozróżnia imigrantów ekonomicznych od uchodźców, a w ogóle to w sprawie kryzysu migracyjnego działania polskiego rządu, jego zdaniem, były dotychczas „mistrzowskie”. - Nie jesteśmy dla uchodźców krajem docelowym, ani nawet tranzytowym, co stawia nas trochę z boku. Dlatego działając solidarnie, a jednocześnie ograniczając świadczenia do minimum, rząd zachowuje się racjonalnie - mówił Klich.

Zresztą, przy tej okazji, też uwidoczniły się wyraźne różnice wśród debatujących. Według Gila trzeba pomagać na miejscu, zdaniem Godyń-Swędzioł „nie wiadomo, kim są imigranci”, a poza tym „ich liczba co chwilę się zwiększa”. Natomiast Fedorowicz (poza tym, że zgadza się z Klichem) - mocno wsłuchuje się w głos papieża i polskiego Kościoła, który zachęcał do otwarcia się na przyjęcie uchodźców. - Ze względu na demografię nie do końca mamy wyjście - mówił Jerzy Poźniak.

Czy w jakichkolwiek sprawach kandydaci na senatorów byli zgodni? Tak! Mniej lub bardziej przekonująco wszyscy twierdzili, że na północną obwodnicę konieczne jest finansowanie z budżetu centralnego (albo w większości, albo nawet w 100 proc.), bo żaden lokalny budżet tego nie udźwignie. Nikt nie ma też wątpliwości, że Światowe Dni Młodzieży to będzie duża promocja dla Krakowa. Senator Klich przypomniał, że wystąpił o promesę na mobilny monitoring, tylko Łukasz Gibała martwi się, czy po imprezie Kraków nie zostanie z długami.

Gdy na koniec padło pytanie, czy... Senat w ogóle jest potrzebny, tylko Gibała nieśmiało stwierdził: - Nie będę przekonywał, że jest niezbędny. Nikt jednak z dyskutujących nie chciał go za bardzo słuchać.

JERZY FEDOROWICZ, PLATFORMA OBYWATELSKA

O NOWEJ HUCIE PRZYSZŁOŚCI: To będzie podstawowa rzecz, którą będę się zajmował jako senator. Mogę powiedzieć, że toczyły się już różne rozmowy na temat ściągnięcia tu inwestorów i zrobimy wszystko, aby tak się stało. Bo to jest ważne również dla rozwoju całego miasta.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Wszystko mieści się w trzech słowach: bezpieczeństwo, zdrowie, bezrobocie.
O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Wydajemy na zdrowie 26 mld zł więcej niż w 2007 roku. Mamy program dla seniorów, dla młodych, dla lekarzy. Jeżeli go zrealizujemy, to on naprawdę uzdrowi służbę zdrowia.
O ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY: To jest właśnie mój Kościół. Taki, który uczy miłości, wychowuje, jest przyjazny. Inny od tego Kościoła, w którym proboszcz namawia do głosowania na jakąś partię.

MIECZYSŁAW GIL, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

NA SUGESTIĘ, ŻE WIELE RZECZY IDZIE W DOBRYM KIERUNKU: Również mogę stwierdzić, że wiele rzeczy zostało zrobionych, ale… jest jak jest. Kiedy w 1989 roku upominaliśmy się o zmiany w Polsce, nie przypuszczałem, że kiedykolwiek będą umowy śmieciowe. To jest skandal.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Oczywiście służba zdrowia, bo niektórzy oczekują po wiele miesięcy na zabieg. A w polityce zagranicznej umiejętność istnienia między Niemcami a Rosją. Bo nie ukrywajmy , że jesteśmy odpychani na bok.
O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Nie ma potrzeby, żeby podnosić składkę zdrowotną, jeśli uprościmy mechanizmy działania Narodowego Funduszu Zdrowia, to te pieniądze mogą być przesunięte na działania lecznicze.
O ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY: Nasz Kościół temu podoła, ale musi być wspierany przez państwo.

JERZY POŹNIAK, NIEZALEŻNI DO SENATU

O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Gdybyśmy ograniczyli koszty związane z biurokracją, to część z tych pieniędzy można przeznaczyć na to, aby był łatwiejszy dostęp do specjalistów.
O WIEKU EMERYTALNYM: Powinien być stały, natomiast powinniśmy też mieć możliwość dłuższego pracowania, jeśli chcemy mieć wyższą emeryturę.
O ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY: Pokażmy Kraków, ale też spróbujmy stworzyć młodym, którzy do nas przyjadą, takie warunki, aby chcieli tu wrócić za kilka lat i być może zainwestować.
O POLITYCE W OSTATNICH LATACH: Nasuwa się pytanie, dlaczego po tylu latach rządów PO i PiS zastanawiamy się dopiero teraz, co należy zrobić. Było wystarczająco dużo czasu, aby zastanawiać się, co zrobić, żeby dwa miliony ludzi nie musiały wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii.

RENATA GODYŃ-SWĘDZIOŁ, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Przede wszystkim nie może być jednego płatnika, który w dzisiejszych warunkach jest monopolistą. Efekt jest taki, że - nawet jeśli jest to zapisane w konstytucji - nie każdy ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Procedury są niedofinansowane, brakuje też koszyka świadczeń gwarantowanych.
O RÓŻNICACH MIĘDZY PO I PIS: Po wejściu do Unii z wpływów prorosyjskich przeszliśmy pod wpływy prozachodnie. Nie można cały czas ulegać, ale trzeba mieć swój kręgosłup i pokazywać swoją tożsamość narodową.
O WIEKU EMERYTALNYM: Należy go obniżyć. Nie wyobrażam sobie pielęgniarki, która ma 67 lat i musi chodzić koło obłożnie chorej osoby.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Priorytetem jest bezpieczeństwo, ale też utworzenie nowych miejsc pracy.

BOGDAN KLICH, PLATFORMA OBYWATELSKA

O SZANSACH NA WIELKĄ KOALICJĘ: Różnice między PO i PiS są widoczne nie od dziś i to jest główna bariera uniemożliwiająca stworzenie wielkiej koalicji. Różnimy się w trzech obszarach. My stawiamy na wolności obywatelskie, a PiS na naród rozumiany etnicznie, różni nas też stosunek do Unii Europejskiej, tu niezbędna jest solidarność, a nie izolacja. Po trzecie wreszcie, w przeciwieństwie do PiS-u jesteśmy za rozszerzeniem inicjatywy obywatelskiej.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Absolutnym priorytetem jest wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w niestabilnym świecie.
O POLITYCE WOBEC SENIORÓW: Ona została już stworzona. Program Senior-Wigor funkcjonuje od miesięcy i dotyczy aktywizacji osób 60+. Stworzyliśmy rady w poszczególnych gminach, przed nami parlament seniorów.

ŁUKASZ GIBAŁA, NIEZALEŻNI DO SENATU

O AKTYWNOŚCI SENIORÓW: Moja babcia ma ponad 80 lat, jest na Facebooku i jest szczęśliwa z tego powodu.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Po pierwsze, gospodarka. Należy przyspieszyć wzrost, aby było więcej dobrze płatnych miejsc pracy. Po drugie, walka o czyste powietrze, bo Polska jest drugim po Bułgarii najbardziej zanieczyszczonym krajem w UE. Po trzecie, trzeba twardo przeciwstawiać się działaniom Rosji.
O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Powinien być większy nacisk na profilaktykę, przeznaczamy na to tylko dwa procent wydatków, pięciokrotnie mniej, per capita, niż np. w Niemczech. Tymczasem każda złotówka wydana na profilaktykę to potem 5 zł oszczędzonych na właściwej opiece medycznej. Wprowadziłbym też do szkół przedmiot: wiedza o zdrowiu.

remigiusz.poltorak@dziennik.krakow.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.10.2015, 13:41

jakim prawem P. Klich wypowiada się na temat inicjatywy obywatelskiej jak to właśnie jego partia (PO) odrzuciła klika propozycji dotyczących referendum. kilka milionów podpisów poszło do kosza, taka OBYWATELSKA jest właśnie Platforma! zawsze grają pod publiczkę nigdy nie działają...

13.10.2015, 13:11

Bada chciwych nieudaczników odejdzie w niebyt jak UW.

13.10.2015, 10:44

Proponuję ŚDM wrzucić do kosza i zająć się czymś pożytecznym dla lokalnej społeczności.

13.10.2015, 10:32

Banda miernot co dorwała sie do koryta i nie miała ochoty pracować, tylko myśleli o nabijaniu swojego konta.

13.10.2015, 08:35

Obrzydliwe! Co oni robili przez osiem lat, kiedy rządzili?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3