Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata Dziennika Polskiego. Porozumienia nie ma i nie będzie. Zjednoczą ich tylko Dni Młodzieży

Remigiusz Półtorak
Kandydaci na senatorów debatowali w „Dzienniku Polskim”. Nie ma zgody co do tego, jakie powinny być główne priorytety dla Krakowa w kolejnej kadencji. Pojawia się walka ze smogiem, budowa północnej obwodnicy, Nowa Huta Przyszłości - ale niemal każdy wymienia inny cel.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakiekolwiek złudzenia, wczorajsza debata całkowicie je rozwiewa: nie będzie po wyborach żadnej wielkiej koalicji. Krakowscy kandydaci na senatorów, startujący z list Platformy i PiS-u jasno ją wykluczyli, nawet jeśli Mieczysław Gil próbował szukać wspólnych punktów, dowodząc, że w obu partiach są ludzie, którzy mają podobne poglądy. Szybko jednak został zagłuszony mniej koncyliacyjnymi poglądami.

Autor: Joanna Urbaniec

Żadnej współpracy między największymi partiami nie będzie, bo zdecydowanie „różnią się one światopoglądowo” (Renata Godyń-Swędzioł) albo dzieli je niemal wszystko „w fundamentalnych sprawach takich jak spojrzenie na religię, kulturę czy obecność Kościoła w życiu publicznym” (Jerzy Fedorowicz). Koniec, kropka.

- Te różnice są dla każdego widoczne. Dotyczą podejścia do wolności obywatelskich, stosunku do Unii Europejskiej oraz niezależnej inicjatywy obywateli - mówił Bogdan Klich, senator obecnej kadencji.

Trudno jednak liczyć na wspólne cele przedstawicieli największych partii, skoro nawet priorytety dotyczące Krakowa często się rozmijają. W przeciwieństwie do Łukasza Gibały, i Jerzego Poźniaka (obaj startują z komitetu „Niezależni do Senatu”), a także Renaty Godyń-Swędzioł, pozostali uczestnicy dyskusji nie uważają budowy północnej obwodnicy za inwestycję, która jest niezbędna. Nawet wśród trzech priorytetów na najbliższe lata. Na walkę o zdecydowanie czystsze powietrze w Krakowie też zwrócili uwagę tylko dwaj kandydaci - Gibała i Fedorowicz.

Autor: Joanna Urbaniec

W tym kontekście dramatyczny apel senatora Klicha - aby w sprawach ważnych dla Krakowa działać razem, „po doświadczeniach, gdy mówiliśmy różnymi głosami” - został zawieszony w próżni. Bez ciągu dalszego i bez konkretów.

Co ciekawe, najostrzejsze starcia wcale nie były między kandydatami PO i PiS, ale między właśnie Klichem a Gibałą. Poszło m.in. o ustawę antysmogową.

Sygnał do ataku dał Klich, przekonując, że podpisana już przez prezydenta ustawa dotycząca walki ze smogiem to krok w dobrym kierunku, a przykład byłego posła Platformy pokazuje, że single, czyli posłowie poza strukturami dużych partii niewiele mogą dzisiaj zrobić w polityce. - Przy ustawie antysmogowej nie kiwnął pan nawet palcem - zarzucił rywalowi Gibała, przypominając z kolei, że na jego zainteresowanie tą sprawą zwrócili uwagę działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Zaraz jednak usłyszał odpowiedź, że senator Klich jest zwolennikiem działania, a nie „ciągłego gadania”.

Drugie starcie nastąpiło przy okazji dyskusji o tym, jaka powinna być polska polityka wobec imigrantów. „Wielką naiwnością Platformy” nazwał poseł Gibała wiarę w to, że uda się oddzielić uchodźców od imigrantów ekonomicznych. - Bardzo niedobrze się stało, że Polska uległa Unii Europejskiej i wyłamała się z jednolitego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej - przekonywał. Bogdan Klich zarzucił mu, że nie rozróżnia imigrantów ekonomicznych od uchodźców, a w ogóle to w sprawie kryzysu migracyjnego działania polskiego rządu, jego zdaniem, były dotychczas „mistrzowskie”. - Nie jesteśmy dla uchodźców krajem docelowym, ani nawet tranzytowym, co stawia nas trochę z boku. Dlatego działając solidarnie, a jednocześnie ograniczając świadczenia do minimum, rząd zachowuje się racjonalnie - mówił Klich.

Zresztą, przy tej okazji, też uwidoczniły się wyraźne różnice wśród debatujących. Według Gila trzeba pomagać na miejscu, zdaniem Godyń-Swędzioł „nie wiadomo, kim są imigranci”, a poza tym „ich liczba co chwilę się zwiększa”. Natomiast Fedorowicz (poza tym, że zgadza się z Klichem) - mocno wsłuchuje się w głos papieża i polskiego Kościoła, który zachęcał do otwarcia się na przyjęcie uchodźców. - Ze względu na demografię nie do końca mamy wyjście - mówił Jerzy Poźniak.

Czy w jakichkolwiek sprawach kandydaci na senatorów byli zgodni? Tak! Mniej lub bardziej przekonująco wszyscy twierdzili, że na północną obwodnicę konieczne jest finansowanie z budżetu centralnego (albo w większości, albo nawet w 100 proc.), bo żaden lokalny budżet tego nie udźwignie. Nikt nie ma też wątpliwości, że Światowe Dni Młodzieży to będzie duża promocja dla Krakowa. Senator Klich przypomniał, że wystąpił o promesę na mobilny monitoring, tylko Łukasz Gibała martwi się, czy po imprezie Kraków nie zostanie z długami.

Gdy na koniec padło pytanie, czy... Senat w ogóle jest potrzebny, tylko Gibała nieśmiało stwierdził: - Nie będę przekonywał, że jest niezbędny. Nikt jednak z dyskutujących nie chciał go za bardzo słuchać.

JERZY FEDOROWICZ, PLATFORMA OBYWATELSKA

O NOWEJ HUCIE PRZYSZŁOŚCI: To będzie podstawowa rzecz, którą będę się zajmował jako senator. Mogę powiedzieć, że toczyły się już różne rozmowy na temat ściągnięcia tu inwestorów i zrobimy wszystko, aby tak się stało. Bo to jest ważne również dla rozwoju całego miasta.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Wszystko mieści się w trzech słowach: bezpieczeństwo, zdrowie, bezrobocie.
O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Wydajemy na zdrowie 26 mld zł więcej niż w 2007 roku. Mamy program dla seniorów, dla młodych, dla lekarzy. Jeżeli go zrealizujemy, to on naprawdę uzdrowi służbę zdrowia.
O ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY: To jest właśnie mój Kościół. Taki, który uczy miłości, wychowuje, jest przyjazny. Inny od tego Kościoła, w którym proboszcz namawia do głosowania na jakąś partię.

MIECZYSŁAW GIL, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

NA SUGESTIĘ, ŻE WIELE RZECZY IDZIE W DOBRYM KIERUNKU: Również mogę stwierdzić, że wiele rzeczy zostało zrobionych, ale… jest jak jest. Kiedy w 1989 roku upominaliśmy się o zmiany w Polsce, nie przypuszczałem, że kiedykolwiek będą umowy śmieciowe. To jest skandal.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Oczywiście służba zdrowia, bo niektórzy oczekują po wiele miesięcy na zabieg. A w polityce zagranicznej umiejętność istnienia między Niemcami a Rosją. Bo nie ukrywajmy , że jesteśmy odpychani na bok.
O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Nie ma potrzeby, żeby podnosić składkę zdrowotną, jeśli uprościmy mechanizmy działania Narodowego Funduszu Zdrowia, to te pieniądze mogą być przesunięte na działania lecznicze.
O ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY: Nasz Kościół temu podoła, ale musi być wspierany przez państwo.

JERZY POŹNIAK, NIEZALEŻNI DO SENATU

O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Gdybyśmy ograniczyli koszty związane z biurokracją, to część z tych pieniędzy można przeznaczyć na to, aby był łatwiejszy dostęp do specjalistów.
O WIEKU EMERYTALNYM: Powinien być stały, natomiast powinniśmy też mieć możliwość dłuższego pracowania, jeśli chcemy mieć wyższą emeryturę.
O ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY: Pokażmy Kraków, ale też spróbujmy stworzyć młodym, którzy do nas przyjadą, takie warunki, aby chcieli tu wrócić za kilka lat i być może zainwestować.
O POLITYCE W OSTATNICH LATACH: Nasuwa się pytanie, dlaczego po tylu latach rządów PO i PiS zastanawiamy się dopiero teraz, co należy zrobić. Było wystarczająco dużo czasu, aby zastanawiać się, co zrobić, żeby dwa miliony ludzi nie musiały wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii.

RENATA GODYŃ-SWĘDZIOŁ, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Przede wszystkim nie może być jednego płatnika, który w dzisiejszych warunkach jest monopolistą. Efekt jest taki, że - nawet jeśli jest to zapisane w konstytucji - nie każdy ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Procedury są niedofinansowane, brakuje też koszyka świadczeń gwarantowanych.
O RÓŻNICACH MIĘDZY PO I PIS: Po wejściu do Unii z wpływów prorosyjskich przeszliśmy pod wpływy prozachodnie. Nie można cały czas ulegać, ale trzeba mieć swój kręgosłup i pokazywać swoją tożsamość narodową.
O WIEKU EMERYTALNYM: Należy go obniżyć. Nie wyobrażam sobie pielęgniarki, która ma 67 lat i musi chodzić koło obłożnie chorej osoby.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Priorytetem jest bezpieczeństwo, ale też utworzenie nowych miejsc pracy.

BOGDAN KLICH, PLATFORMA OBYWATELSKA

O SZANSACH NA WIELKĄ KOALICJĘ: Różnice między PO i PiS są widoczne nie od dziś i to jest główna bariera uniemożliwiająca stworzenie wielkiej koalicji. Różnimy się w trzech obszarach. My stawiamy na wolności obywatelskie, a PiS na naród rozumiany etnicznie, różni nas też stosunek do Unii Europejskiej, tu niezbędna jest solidarność, a nie izolacja. Po trzecie wreszcie, w przeciwieństwie do PiS-u jesteśmy za rozszerzeniem inicjatywy obywatelskiej.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Absolutnym priorytetem jest wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w niestabilnym świecie.
O POLITYCE WOBEC SENIORÓW: Ona została już stworzona. Program Senior-Wigor funkcjonuje od miesięcy i dotyczy aktywizacji osób 60+. Stworzyliśmy rady w poszczególnych gminach, przed nami parlament seniorów.

ŁUKASZ GIBAŁA, NIEZALEŻNI DO SENATU

O AKTYWNOŚCI SENIORÓW: Moja babcia ma ponad 80 lat, jest na Facebooku i jest szczęśliwa z tego powodu.
O WYZWANIACH W NOWEJ KADENCJI: Po pierwsze, gospodarka. Należy przyspieszyć wzrost, aby było więcej dobrze płatnych miejsc pracy. Po drugie, walka o czyste powietrze, bo Polska jest drugim po Bułgarii najbardziej zanieczyszczonym krajem w UE. Po trzecie, trzeba twardo przeciwstawiać się działaniom Rosji.
O TYM, JAK NAPRAWIĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA: Powinien być większy nacisk na profilaktykę, przeznaczamy na to tylko dwa procent wydatków, pięciokrotnie mniej, per capita, niż np. w Niemczech. Tymczasem każda złotówka wydana na profilaktykę to potem 5 zł oszczędzonych na właściwej opiece medycznej. Wprowadziłbym też do szkół przedmiot: wiedza o zdrowiu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Debata Dziennika Polskiego. Porozumienia nie ma i nie będzie. Zjednoczą ich tylko Dni Młodzieży - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski