Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debaty o finansach samorządów w czasie pandemii

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Uczestnicy kongresu dyskutowali o najważniejszych kwestiach dotyczących perspektyw finansowych samorządów w realiach pandemicznych
Uczestnicy kongresu dyskutowali o najważniejszych kwestiach dotyczących perspektyw finansowych samorządów w realiach pandemicznych materiały prasowe
Ponad 600 osób – m.in. ekspertów i praktyków zarządzania finansami samorządów – wzięło udział w III Krajowym Kongresie Forów Skarbników, zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Krajową Radę Forów Skarbników JST. Odbył się on w formule online.

Dyskusje praktyków – toczone ze stroną rządową, naukowcami oraz ekspertami dziedziny finansów samorządowych – przyniosły wiele informacji o bieżącej sytuacji budżetowej oraz o perspektywach dla rzeczywistości „pokowidowej”. Dużo powiedziano także o zmianach w systemie kształtowania dochodów i w ramach tzw. „Janosikowego”.

W czasie kongresu najważniejsza była odpowiedź na pytanie, jak wygląda sytuacja finansowa samorządów po roku pandemii. Zgromadzone przez rząd dane mówią, że realia mogą napawać „delikatnym optymizmem”. Jak podkreślił Sebastian Skuza, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej, „jednostki samorządu terytorialnego zrealizowały przyjęte wcześniej plany finansowe, odnotowano jedynie niewielki spadek wpływów z podatku PIT”. Dodał, że także dane za pierwszy kwartał są dobre i wskazują, iż wykonane dochody JST w wysokości 83 mld zł, są o 6 mld wyższe niż w roku 2020 i o 14 mld – niż w 2019. Ten wspomniany „delikatny optymizm” zdają się podzielać przedstawiciele Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Uczestniczący w kongresie minister Michał Cieślak przypomniał o trwających do 15 czerwca konsultacjach w ramach projektu Samorząd 3.0, skupionych na poszukiwaniu barier rozwojowych w samorządach. Jako już opracowywane projekty wsparcia wymienił Krajowy Plan Odbudowy oraz pomysł stałej subwencji inwestycyjnej, udziału w opłacie paragonowej czy wspierania samorządów w lepszym gospodarowaniu zasobami.

Także Marek Wiewióra, dyrektor Departamentu Finansowania Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów, przedstawił pomysły dyskutowane w ramach Zespołu ds. przeglądu finansów samorządu terytorialnego. Jak zaznaczył, „wszystko to, by zmniejszyć podatność systemu dochodów samorządowych na wahania gospodarcze i wprowadzane zmiany legislacyjne”.

Nie zabrakło również na kongresie prezentacji oraz dyskusji nad takimi tematami jak np.: system gospodarowania odpadami w gminach i możliwości bilansowania tego systemu, bieżące problemy w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości, udzielanie ulg w spłacie podatków przedsiębiorcom czy też realizacja i rozliczanie zadań publicznych w związku z COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski