Dekada nagród artystycznych

SYP
Udostępnij:
OLKUSZ. - Ta nagroda jest formą popularyzacji osiągnięć naszych twórców. Żyją wśród nas osoby obdarzone wrażliwością, talentem i umiejętnościami, które pozwalają im tworzyć ponadczasowe świadectwo chwil. Naszym zadaniem i odpowiedzialnością jest tworzenie warunków, aby to świadectwo było przekazywane dalszym pokoleniom - mówił zastępca burmistrza dr Włodzimierz Łysoń podczas gali Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

Fot. Jacek Sypień

Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej olkuskiego Domu Kultury. Na widowni zasiedli znajomi i rodziny laureatów, a także olkuscy artyści i animatorzy kultury. Ceremonię rozpoczęło odczytanie protokołu Kapituły wyłaniającej kandydatów do nagrody. Przewodniczący Kapituły, artysta plastyk Stanisław Wywioł, jako pierwszego tradycyjnie ogłosił laureata w kategorii "Za całokształt osiągnięć twórczych". Został nim metaloplastyk, 92-letni Edward Frączek, autor historycznych panoram miast polskich, herbów oraz zabytkowych budowli, które przez wiele lat wykuwał w miedzianej blasze. Laudację tego zasłużonego twórcy i społecznika, który niestety ze względu na stan zdrowia oraz wiek, nie mógł przybyć na uroczystość odczytał Andrzej Ćwikliński. - "Metaloplastyka Edwarda Frączka zmusza do filozoficznej refleksji na temat sztuki niezbędnej każdemu człowiekowi, aby mógł zrozumieć i zmienić świat, ale przede wszystkim niezbędnej mocą zawartych w niej czarów" - mówił autor laudacji cytując prof. Włodzimierza Hodysa.

Edward Frączek przez całe życie związany był z olkuską "Emaliernią", gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery, od robotnika do dyrektora. Był zaangażowany w działalność społeczną, a potem także artystyczną. Jego dzieła można oglądać w reprezentacyjnych miejscach wielu polskich miast. Statuetkę Olkuskiej Nagrody Artystycznej odebrał z rąk burmistrza Łysonia odebrał syn Edwarda Frączka.

Laureatem w kategorii "animator kultury" został Jerzy Roś, który od ponad dwudziestu lat angażuje się w popularyzację historii ziemi olkuskiej, a także współtworzenie kultury. Jest autorem kilku książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych dotyczących archeologii, historii sztuki, ochrony zabytków i muzealnictwa, z którym jest związany zawodowo. Zorganizował przeszło sto wystaw czasowych. Obecnie jest kustoszem olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK. Od wielu lat uczestniczy w badaniach archeologicznych w kraju i za granicą. Odbierając nagrodę Jerzy Roś podziękował, nieżyjącym już miłośnikom ziemi olkuskiej, a także swoim przyjaciołom ze stowarzyszenia kulturalnego "Brama". - To, co w Jurku cenię najbardziej, to bezkompromisowość. Kiedy nawet znajomi przekonują go, żeby odpuścił, on konsekwentnie dąży do celu, nie waha się narażać i wzbudzać kontrowersje - mówiła o laureacie olkuska dziennikarka Alicja Renkiewicz.
Nagrodę dla "młodego twórcy" otrzymał aktor, pedagog, scenarzysta i laureat licznych nagród artystycznych Przemysław Kania. Ten pochodzący z Gorenic, 27-letni aktor pracuje w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, a także wykłada we wrocławskiej PWST. Jednak nadal angażuje się w życie kulturalne Olkusza, wspierając i współorganizując edukację teatralną w szkołach oraz działalność olkuskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej.

- W swoich rolach wciela się w wiele różnych postaci. Mimo tak przekonujących zmian i przyjmowania charakterów granych postaci, prywatnie Przemek pozostaje sobą. Jest miły, sympatyczny, bezpośredni, i za to tak przez wszystkich ceniony i lubiany - mówiła o laureacie Anna Hajduła, nauczycielka olkuskiego Zespołu Szkół nr 3, gdzie uczęszczał Przemysław Kania. Laureat dedykował nagrodę rodzinie i rodzicom. Dziękował członkom olkuskiego TKT, swoim nauczycielom i opiekunom, którzy otworzyli przed nim "drzwi do teatru". Bardzo podobała się zabawna i wzruszająca prezentacja multimedialna, pokazująca prywatne i zawodowe życie laureata.

Uroczystości towarzyszyły występy artystyczne. Z racji jubileuszu prezentowali się laureaci poprzednich edycji. Przemysław Kania zaśpiewał w ciekawej interpretacji jeden z "piwnicznych" hymnów - "Miejcie nadzieję". Wystąpiły także; Agnieszka Żelezik oraz Monika Gębala, która otrzymała Olkuską Nagrodę Artystyczną w 2003 roku. Na zakończenie, zgodnie z tradycją, Jacek Majcherkiewicz przedstawił powstający w trakcie gali rysunek satyryczny z nagrodzonymi tego wieczoru w rolach głównych. Potem na scenę zaproszono wszystkich laureatów poprzednich edycji ONA, którym burmistrz Łysoń wręczył okolicznościową publikację wydaną z okazji 10-lecia nagrody.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie