Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekada nagród artystycznych

SYP
OLKUSZ. - Ta nagroda jest formą popularyzacji osiągnięć naszych twórców. Żyją wśród nas osoby obdarzone wrażliwością, talentem i umiejętnościami, które pozwalają im tworzyć ponadczasowe świadectwo chwil. Naszym zadaniem i odpowiedzialnością jest tworzenie warunków, aby to świadectwo było przekazywane dalszym pokoleniom - mówił zastępca burmistrza dr Włodzimierz Łysoń podczas gali Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

Fot. Jacek Sypień

Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej olkuskiego Domu Kultury. Na widowni zasiedli znajomi i rodziny laureatów, a także olkuscy artyści i animatorzy kultury. Ceremonię rozpoczęło odczytanie protokołu Kapituły wyłaniającej kandydatów do nagrody. Przewodniczący Kapituły, artysta plastyk Stanisław Wywioł, jako pierwszego tradycyjnie ogłosił laureata w kategorii "Za całokształt osiągnięć twórczych". Został nim metaloplastyk, 92-letni Edward Frączek, autor historycznych panoram miast polskich, herbów oraz zabytkowych budowli, które przez wiele lat wykuwał w miedzianej blasze. Laudację tego zasłużonego twórcy i społecznika, który niestety ze względu na stan zdrowia oraz wiek, nie mógł przybyć na uroczystość odczytał Andrzej Ćwikliński. - "Metaloplastyka Edwarda Frączka zmusza do filozoficznej refleksji na temat sztuki niezbędnej każdemu człowiekowi, aby mógł zrozumieć i zmienić świat, ale przede wszystkim niezbędnej mocą zawartych w niej czarów" - mówił autor laudacji cytując prof. Włodzimierza Hodysa.

Edward Frączek przez całe życie związany był z olkuską "Emaliernią", gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery, od robotnika do dyrektora. Był zaangażowany w działalność społeczną, a potem także artystyczną. Jego dzieła można oglądać w reprezentacyjnych miejscach wielu polskich miast. Statuetkę Olkuskiej Nagrody Artystycznej odebrał z rąk burmistrza Łysonia odebrał syn Edwarda Frączka.

Laureatem w kategorii "animator kultury" został Jerzy Roś, który od ponad dwudziestu lat angażuje się w popularyzację historii ziemi olkuskiej, a także współtworzenie kultury. Jest autorem kilku książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych dotyczących archeologii, historii sztuki, ochrony zabytków i muzealnictwa, z którym jest związany zawodowo. Zorganizował przeszło sto wystaw czasowych. Obecnie jest kustoszem olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK. Od wielu lat uczestniczy w badaniach archeologicznych w kraju i za granicą. Odbierając nagrodę Jerzy Roś podziękował, nieżyjącym już miłośnikom ziemi olkuskiej, a także swoim przyjaciołom ze stowarzyszenia kulturalnego "Brama". - To, co w Jurku cenię najbardziej, to bezkompromisowość. Kiedy nawet znajomi przekonują go, żeby odpuścił, on konsekwentnie dąży do celu, nie waha się narażać i wzbudzać kontrowersje - mówiła o laureacie olkuska dziennikarka Alicja Renkiewicz.
Nagrodę dla "młodego twórcy" otrzymał aktor, pedagog, scenarzysta i laureat licznych nagród artystycznych Przemysław Kania. Ten pochodzący z Gorenic, 27-letni aktor pracuje w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, a także wykłada we wrocławskiej PWST. Jednak nadal angażuje się w życie kulturalne Olkusza, wspierając i współorganizując edukację teatralną w szkołach oraz działalność olkuskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej.

- W swoich rolach wciela się w wiele różnych postaci. Mimo tak przekonujących zmian i przyjmowania charakterów granych postaci, prywatnie Przemek pozostaje sobą. Jest miły, sympatyczny, bezpośredni, i za to tak przez wszystkich ceniony i lubiany - mówiła o laureacie Anna Hajduła, nauczycielka olkuskiego Zespołu Szkół nr 3, gdzie uczęszczał Przemysław Kania. Laureat dedykował nagrodę rodzinie i rodzicom. Dziękował członkom olkuskiego TKT, swoim nauczycielom i opiekunom, którzy otworzyli przed nim "drzwi do teatru". Bardzo podobała się zabawna i wzruszająca prezentacja multimedialna, pokazująca prywatne i zawodowe życie laureata.

Uroczystości towarzyszyły występy artystyczne. Z racji jubileuszu prezentowali się laureaci poprzednich edycji. Przemysław Kania zaśpiewał w ciekawej interpretacji jeden z "piwnicznych" hymnów - "Miejcie nadzieję". Wystąpiły także; Agnieszka Żelezik oraz Monika Gębala, która otrzymała Olkuską Nagrodę Artystyczną w 2003 roku. Na zakończenie, zgodnie z tradycją, Jacek Majcherkiewicz przedstawił powstający w trakcie gali rysunek satyryczny z nagrodzonymi tego wieczoru w rolach głównych. Potem na scenę zaproszono wszystkich laureatów poprzednich edycji ONA, którym burmistrz Łysoń wręczył okolicznościową publikację wydaną z okazji 10-lecia nagrody.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski