Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegacja z Banku Światowego wizytuje gminy. Odwiedziła Zielonki i Skałę

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Archiwum gminy Zielonki
Przedstawiciele Banku Światowego odwiedzili dwie gminy w powiecie krakowskim: Zielonki i Skałę. - Chcieli zobaczyć jak na co dzień wygląda walka ze smogiem w podkrakowskich gminach. Pytali z jakich programów wymiany pieców korzystają mieszkańcy oraz o wysokość dofinansowania - mówi Bogusław Król, wójt Zielonek.

Goście odwiedzili m.in dwa budynki termomodernizowane przez gminę w ramach dotacji zewnętrznych oraz przyglądali się jakie rozwiązania związane z oszczędnością energii zostały zastosowane przy budowie nowego członu Szkoły Podstawowej w Zielonkach. Zastosowano tam odnawialne źródła energii: pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

Przedstawicielom Banku Światowego zależało także na spotkaniu z mieszkańcami, zobaczeniu jak wyglądają ich kotłownie. Udało się to w gminie Skała. Goście oraz gospodarze spotkania odwiedzili kilka rodzin, żeby zobaczyć domowe kotłownie i zapoznać z problemami mieszkańców.

- Bank Światowy na całym świecie wspiera finansowo i merytorycznie potrzebujące regiony. Skała ma szansę otrzymać wsparcie na walkę ze smogiem w zakresie wymiany pieców i termomodernizacji. To już trzecie potencjalne źródło wsparcia dla mieszkańców - poinformował Krzysztof Wójtowicz, burmistrz Skały.

Janina Franco z World Bank Group w rozmowach z samorządowcami mówiła, że rolą przedstawicieli Banku Światowego jest doradzanie polskiemu rządowi, m.in. jeśli chodzi o program „Czyste Powietrze”. – Zbieramy opinie, czy należy zmienić program i jak, by w ciągu 10 lat zrealizować jego cele. Widzimy w tym dużą rolę gmin, szczególnie jeśli chodzi o dostępność programu dla gospodarstw o niskich dochodach – podkreślała.

Wójt Zielonek wyjaśniał, że na 8300 domów i mieszkań na terenie gminy aż 97 proc. ma dostęp do sieci gazowej, dzięki temu mieszkańcy stare piece wymieniają przede wszystkim na kotły gazowe. Dotychczas wymieniono 223 piece, do wymiany jeszcze nieco ponad 1 tysiąc pieców nie spełniających norm.

W 2017 r. mieszkańcy korzystali z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Województwa Małopolskiego. Obecnie w gminach sąsiadujących z Krakowem mieszkańcy korzystają z programu ograniczania niskiej emisji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, z którego dofinansowanie wynosi do 14 tys. zł na wymianę pieca i modernizację instalacji CO. W wielu podkrakowskich gminach rozpoczyna się realizacja międzygminnego projektu instalacji odnawialnych źródeł energii.

Anand Subbiah z Banku Światowego pyta również samorządowców, czy gminy mogłyby przejąć zarządzanie programem „Czyste Powietrze”, czy podołałyby zadaniu? dzielenia tych pieniędzy.

Wójt Zielonek nie ma wątpliwości, że tak. Podkreślał, że gmina Zielonki podobnie jak wiele innych samorządów jest operatorem dla wielu zadań, zleconych przez administrację rządową, jak i województwo. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy obsługiwali również ten program, kwestia tylko ustalenia szczegółów - mówił Bogusław Król.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Jak upiększyć balkon na wiosnę?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski