Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegowanie do UE bez dyskryminacji

Elżbieta Cegła
Praca w Unii Europejskiej. 23-24 kwietnia 2015 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się III Europejski Kongres Mobilności Pracy. Gościem będzie unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen.

Europejski Kongres Mobilności Pracy to największe cykliczne wydarzenie na kontynencie, poświęcone swobodzie świadczenia i eksportowi usług jako przewadze konkurencyjnej polskiej gospodarki na unijnym rynku.

W przygotowanie i przyjęcie w ub. r. stosownej dyrektywy wdrożeniowej olbrzymie zasługi mają dwie polskie euro­deputowane: Danuta Jazło­wie­c­ka i Małgorzata Han­dzlik oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Radosław Mleczko. To bardzo ważny dokument dla naszych przedsiębiorstw delegujących pracowników do pracy w UE.

– Polska jest na wspólnotowym rynku potentatem w świadczeniu usług budowlanych, montażowych, transportowych, opiekuńczych. Co roku nasze firmy delegują prawie 430 tys. pracowników, unijne prawo musi być zatem korzystne dla wszystkich członków UE. Tymczasem pojawiają się oznaki dyskryminacji, czemu należy zapobiegać – mówi Stefan Szwarz, prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy.

To temat wiodący kongresu. Marianne Thyssen – komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników wystąpi podczas czwartkowej sesji plenarnej. Przedstawi kierunki polityki UE w obszarach mających kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki i firm usługowych z branży transportowej, budowlanej. Spotka się też z polskimi przedsiębiorcami, by porozmawiać o delegowaniu pracowników do państw Wspólnoty.

Kongresowi towarzyszy uroczysta gala wręczenia nagrody Labor Mobilis 2015 za zasługi w popularyzacji i ułatwianiu Polakom legalnej pracy w UE. W 2014 r. otrzymał ją podsekretarz stanu w ministerstwie pracy Radosław Mleczko za skuteczną walkę w obronie swobody świadczenia usług w UE i setek tysięcy polskich miejsc pracy przy okazji walki o korzystne dla Polski zapisy tzw. dyrektywy wdrożeniowej.

Tegoroczny laureat to László Andor – były komisarz UE ds. zatrudnienia. Statuetkę otrzyma za „za niedopuszczenie, aby swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej została zredukowana do jednorazowego delegowania”. Gali patronuje „Dziennik Polski”.

III Europejski Kongres Mobilności Pracy organizuje Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Patronat honorowy przyjęli mi­nistrowie pracy i gospodarki. Partnerzy merytoryczni to m.in. ZUS i Państwowa Inspekcja Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski