MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Depresja w czasach kryzysu

NAT
Od lewej dr hab. Dominika Dudek z Kliniki Psychiatrii CMUJ w Krakowie i dr Iwona Koszewska Fot. NATALIA ADAMSKA
Od lewej dr hab. Dominika Dudek z Kliniki Psychiatrii CMUJ w Krakowie i dr Iwona Koszewska Fot. NATALIA ADAMSKA
ROZMOWA. z dr hab. Dominiką Dudek z Kliniki Psychiatrii CMUJ w Krakowie i dr Iwoną Koszewską, wieloletnim lekarzem Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie o depresji.

Od lewej dr hab. Dominika Dudek z Kliniki Psychiatrii CMUJ w Krakowie i dr Iwona Koszewska Fot. NATALIA ADAMSKA

Zwiększenie liczby pacjentów z depresją to efekt obniżenie standardu życia, a może odbicie obecnej sytuacji na rynku pracy?

Dr hab. Dominika Dudek: - w ostatnich miesiącach zauważyłam, że pojawiają się pacjenci depresyjni, ze stanami załamania czy zaburzeniami adaptacyjnymi, które wynikają z niemożności przystosowania się do zmienionej sytuacji życiowej. Często dotyczy to spraw, które wydarzyły się w ostatnim czasie - utraty pracy czy dużych ilości oszczędności. Należy jednak pamiętać, że są to indywidualne przypadki - trudno ocenić masowy wpływ kryzysu na liczbę zachorowań.
Szacuje się, że na depresję cierpi około 10 proc. dorosłych osób na świecie. Jakie czynniki generalnie wpływają na wzrost liczby pacjentów depresyjnych?
Dr Iwona Koszewska: - Przyczyny tej choroby bardzo ogólnie można podzielić na psychologiczne i somatyczne. Depresja zazwyczaj jest wynikiem oddziaływania kilku z nich. Najłatwiej zrozumieć nam depresję jako odpowiedź na przykre, trudne sytuacje życiowe. Czynnikiem emocjonalnie "depresjogennym" jest nie tylko bezrobocie, ale przede wszystkim utrata pozycji - z lepszej na gorszą. Jednym z nowszych zjawisk jest również duży problem depresji wśród młodych emigrantów. w okolicach świąt mam sporo pacjentów, którzy przy okazji wizyty u rodziny korzystają z konsultacji.Depresja może być również skutkiem zmian w układzie nerwowym, udaru mózgu, niedoczynności czy nadczynności tarczycy, a nawet występowania nadciśnienia tętniczego. Także zażywanie niektórych leków może powodować zachowania depresyjne.
Jak odróżnić smutek od choroby?
DD: - Ważne jest, żeby nie popadać w skrajności. Człowiek ma prawo do smutku, frustracji, i do tego, by czuć się podirytowanym i mieć wszystkiego dość. Natomiast, jeśli ten stan trwa kilka tygodni i powoduje, że przestajemy wychodzić z łóżka, unikamy kontaktów z innymi ludźmi, mamy niskie poczucie własnej wartości i nawet myśli, że nie warto żyć, to już jest sygnał patologii. Takiego stanu nie należy bagatelizować.
Jakie są objawy depresji, poza obniżonym nastrojem?
IK: - Zaburzenia snu, niepokój, brak łaknienia, ogólne osłabienie i przedłużające się zmęczenie powinny nas skłonić do udania się do lekarza pierwszego kontaktu. Sednem depresji jest zmienione myślenie i odczuwanie przez pryzmat choroby. Nasze myśli, uczucia, zdolności są przez depresje zniekształcone. Przykładowo stwierdzenie "nie mam apetytu" w depresji może nawet urosnąć do przekonania "zarósł mi przełyk pokarmowy".
Rozmawiała: NATALIA ADAMSKA
[email protected]
Antydepresyjny Telefon Zaufania 022 654 40 41
Forum Przeciw Depresji to ogólnopolska akcja społeczna organizowana po raz trzeci przez firmę Servier Polska we współpracy z Fundacją Itaka. Wczoraj w ramach akcji krakowianie mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarzy psychiatrów i wysłuchać wykładów ma temat depresji. Przez cały rok funkcjonuje również Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka. Pod numerem (022) 654 40 41 można uzyskać porady specjalisty w każdy poniedziałek i czwartek w godz. od 17 do 20. Podczas Światowego Dnia Walki z Depresją (23 lutego) dyżur zostanie wydłużony od 12 do 22. (NAT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski