Derby dla „Obywateli”, debiut Wasilewskiego

(FIL)
Anglia. W derbach Manchesteru, które odbyły się wczoraj na Etihad Stadium (obiekt City), obrońcy mistrzowskiego tytułu wygrali z „Czerwonymi Diabłami” 1:0.

Goście grali w dziesiątkę od 39 minuty, gdy czerwoną kartkę (za dwie żółte) zobaczył obrońca Chris Smalling. W drugiej połowie długo trwało oblężenie ich bramki uwieńczone golem Ser­gio Aguero po podaniu Yaya To­ure.

Bliscy podwyższenia wyniku byli Stevan Jovetić (mocny strzał z 20 metrów obronił David De Gea), Jesus Navas (trafił w słupek) i Toure (spudłował głową z 5 metrów). Okazje dla MU mieli m.in. Adnan Januzaj (jeszcze przy stanie 0:0) i Angel Di Maria.

W sobotę w Premier League, w wieku 34 lat zadebiutował wychowanek Hutnika Kraków, potem gracz m.in. Lecha Poznań i Anderlechtu, a od 2014 roku zawodnik Leicesteru City, Marcin Wasilewski. Zaliczył cały mecz, ale chyba będzie go wspominał z mieszanymi uczuciami, nie tylko dlatego, że jego ekipa przegrała u siebie z West Bromwich 0:1.

„Wasyl” wygrywał pojedynki główkowe, cztery razy odebrał piłkę rywalom, dwukrotnie za­blokował ich strzały. Goal.com surowo ocenił jednak jego występ, przyznając mu notę 2 (w skali 1-5) i podkreślając, że jedna z interwencji Polaka w polu karnym – uderzenie łokciem Saido Bera­hino w twarz – zasługiwała na podyktowanie „jedenastki”. Be­rahino upadł na murawę i po­t­rzebował interwencji lekarskiej.

Zdaniem angielskich mediów, Polak zostanie ukarany dyskwalifikacją na dwa lub trzy mecze. Może też pogrążyć sędziego Stuarta Attwella, który nie zareagował na ewidentne przewinienie Polaka. At­twell wrócił na boiska Premier Le­ague po aż dwuletniej przerwie i może znów zostać wysłany na przy­musowy, choć krótszy już urlop.

Bramkarze Arenalu Londyn (Wojciech Szczęsny) i Swansea (Łukasz Fabiański) zachowali czyste konto. „Kanonierzy” pokonali u siebie Burnley 3:0. Po aż 10-miesięcznej przerwie, spowodowanej leczeniem kontuzjowanego kolana, w Arse­nalu zagrał Theo Walcott. „Łabędzie” zremisowały na boisku Evertonu 0:0.

Trzecie kolejne zwyciestwo odniósł Newcastle, który pokonał u siebie Liverpool 1:0 po golu Ayozego Pereza. W zespole „The Reds” znów fatalnie zaprezentował się Mario Balotelli.

Wyniki

Arsenal – Burnley 3:0 (0:0), Sanchez 70 i 90, Chambers 72; Chelsea – Queens Park 2:1 (1:0), Oscar 32, Hazard 75 k. – Austin 62; Newcastle – Liverpool 1:0 (0:0), Perez 73; Everton – Swan­s­ea 0:0; Hull – Southampton 0:1 (0:1), Wan­ya­ma 3; Leicester – West Bromwich 0:1 (0:0), Cam­bias­so 47 s.; Stoke – West Ham 2:2 (1:0), Moses 33, Diouf 55 – Valencia 60, Downing 73; Manchester C. – Manchester U. 1:0 (0:0), Aguero 63; Aston Villa – Tottenham 1:2 (1:0), Weimann 16 – Cha­dli 84, Kane 90. Dziś: Crystal Palace – Sunderland.

1. Chelsea 10 26 26–10

2. Southampton 10 22 21–5

3. Manchester C. 10 20 20–10

4. Arsenal 10 17 18–11

5. West Ham 10 17 19–14

6. Swansea 10 15 13–10

7. Liverpool 10 14 13–13

8. Tottenham 10 14 13–14