Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Design po Śląsku

Redakcja
Nowoczesne podejście do designu może pozytywnie wpływać na życie miasta i jego mieszkańców - przekonywali znani projektanci, władze woj. śląskiego i katowickiej Akademii Sztuk Pięknych podczas inauguracji projektu "Design Silesia”. Tym samym rodzi się nowa, interesująca inicjatywa promująca polskie wzornictwo. Ma szansę w krótkim czasie stać się najciekawszym wydarzeniem w tej dziedzinie w kraju nad Wisłą.

Projekty na lepsze jutro

Trwające od września do grudnia przedsięwzięcie obejmie m.in. konferencje i warsztaty dla przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów, projektantów i studentów, promujące współpracę między nimi.

„Projekt „Design Silesia" promuje wykorzystanie designu w rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie podnoszenia ich innowacyjności, a co za tym idzie konkurencyjności” – tłumaczą organizatorzy.

Pokazuje również jak efektywnym narzędziem potrafi być design w procesie kształtowania przestrzeni publicznej.

Design wymaga specjalistycznej wiedzy i systemu wsparcia jego wdrożenia. Może pozytywnie wpływać na przemianę jakości przestrzeni publicznej i usług, w tym komunikacji. Może być narzędziem promocji nie tylko produktu czy usługi, ale również regionu - element kształtowania przestrzeni publicznej. „Dlatego ważne jest, aby stworzyć sieć współpracy i wymiany informacji pomiędzy śląskimi przedsiębiorcami, projektantami, przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i środowiskiem akademickim” – dodają organizatorzy.

Projekt promuje społeczną funkcję designu jako narzędzia do stworzenia wszystkim ludziom równych szans brania udziału we wszystkich dziedzinach życia. Aby cel ten został osiągnięty, otaczająca nas architektura, przedmioty codziennego użytku, usługi, kultura i informacja - krótko mówiąc, wszystko co jest wyprodukowane przez ludzi i dla ludzi - musi być dostępne i przystosowane dla każdej osoby w naszym społeczeństwie z możliwością adaptacji do zmian, jakie progresywnie następują u każdego człowieka.

- Chcemy stworzyć miejsce połączenia między nauką a biznesem, wykreować narzędzie realizacji tego, co jest wytworem naszych umysłów. Mierzymy też w bardziej praktyczne cele, takie jak poprawa współpracy między uczelniami umożliwiająca studentom łatwiejszy start na rynku pracy - tłumaczył założenia projektu marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski.

- Dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna powinna uwzględniać zarówno warunki geograficzne, klimatyczne, jak i aspekty ekonomiczne oraz ekologiczne. Istotna jest też elastyczność, czyli łatwość adaptacji projektu do zmian zachodzących wokół niego, na przykład demograficznych - powiedziała menedżer kultury Hanna Kaniasta.

Ambasador Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności Pete Kercher zwracał uwagę na brak kontaktu pomiędzy projektantami a użytkownikami. - To czyni wiele urządzeń nieprzydatnymi - powiedział.

Kercher przekonywał, że prawdziwy design jest niezauważalny, dyskretny. Design for all - idea, którą promuje - to design dla "wszystkich nieprzewidywalnych zdarzeń, bo ludzie są nieprzewidywalni".

Do grudnia w ramach "Design Silesia" zostaną zorganizowane m.in. wyłaniający najlepsze śląskie produkty i projekty konkurs "Śląska rzecz" i wystawa "Najlepsze projekty dyplomowe", obejmująca przeglądy prac wyższych szkół projektowych.
Poza tym projekt zakłada, że zorganizowany zostanie cykl szkoleniowo-warsztatowy dla przedstawicieli środowisk samorządowych, biznesowych, akademickich i projektantów. Poza tym w programie znajdą się także wizyty studyjne, umożliwiające zapoznanie się z pomysłami i rozwiązaniami wypracowanymi przez znaczące ośrodki europejskie. Nastąpi także wymiana dobrych praktyk oraz przeniesienie rozwiązań europejskich na grunt regionu śląskiego. Będzie także kampania informacyjno-promocyjna, której jednym z elementów będzie portal wiedzy będący bazą informacji o designie i jego możliwościach. Skierowany jest on do projektantów, studentów wzornictwa, pracowników uczelni, inwestorów, przedstawicieli środowisk samorządowych oraz do wszystkich zainteresowanych designem.

Planowane jest także powołanie Rady Ekspertów, składającej się z wybitnych postaci europejskiego designu i autorytetów w tej dziedzinie, którzy będą merytorycznie wspierać projekt.

„Design Silesia” jest realizowany przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Jego partnerami są miejscowa Akademia Sztuk Pięknych oraz Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Przedsięwzięcie jest finansowane z funduszy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

ŁUKASZ GAZUR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski