Detektyw w szkole

GEG
Udostępnij:
Szkoły, żłobki i przedszkola zdobywają dodatkowe pieniądze wynajmując pomieszczenia różnym instytucjom. Przeważają wśród nich firmy zajmujące się handlem napojami, słodyczami, a także szkoły językowe, nauki jazdy oraz ośrodki wschodnich sztuk walki. W Nowej Hucie sale szkolne wynajmuje także m.in.: sklep metalowy, radio-taxi, firma remontowo-budowlana i biuro nieruchomości. Placówki oświatowe w Nowej Hucie zawarły 164 umowy z firmami.

Czy wypożyczalnia kaset wideo nie znajduje się w zlikwidowanej harcówce?

W Podgórzu pomieszczenia szkół, przedszkoli i żłobków wynajmowane są na podstawie 221 umów. Wśród instytucji korzystających z sal szkolnych przeważają kluby i stowarzyszenia sportowe. W podgórskich placówkach oświatowych również można skorzystać z solarium, z usług prywatnego gabinetu lekarskiego czy agencji usług muzycznych. Ulokował się tam fryzjer, psycholog oraz stolarz. W salach szkolnych znajduje się również przedsiębiorstwo budowlane, zakład produkcji mebli i doradca podatkowy.
Tylko 120 umów najmu zawarto w Krowodrzy i Śródmieściu. Tamtejsze szkoły mają u siebie m.in.: biuro detektywistyczne, stowarzyszenie śpiewackie, punkt sprzedaży obwarzanków czy biuro nieruchomości. Pomieszczenia wynajął również właściciel sklepu z odzieżą używaną, gabinetu logopedycznego i szkoły karate. Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej UMK przeprowadził kontrole zawieranych umów i "nie stwierdził niezgodności ich treści z ogólnie obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony zdrowia dzieci i młodzieży". Nieprawidłowości nie stwierdzili także radni z Komisji ds. Rodziny RMK, którzy wczoraj pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w tej sprawie.
(AM)

Projekt ten wzbudził kontrowersje wśród członków Komisji Budżetowej. Najpierw radni postanowili nie opiniować sprawozdania, "gdyż ocena wpływu na zdrowie i wychowanie młodzieży nie leży w kompetencjach KB", jednak kilkadziesiąt minut później przegłosowali wniosek o uzupełnienie dokumentu o sprawy finansów. - Chodzi o przedstawienie dochodów poszczególnych jednostek i kosztów, jakie się z tym wiążą - _motywował Józef Ratajczak. - _Ważne jest też, czy szkoły nie wynajmują pomieszczeń, które mogłyby być w tym samym czasie wykorzystywane na cele dydaktyczne, czy na przykład wypożyczalnia kaset wideo nie znajduje się w zlikwidowanej harcówce. Przeciwnicy wniosku (przegrali jednym głosem) podkreślali, że zobowiązanie dyrektorów szkół do dodatkowych sprawozdań może spowodować zniechęcenie ich do szukania dodatkowych pieniędzy na biedną oświatę. - Dyrektor szkoły nie ma obowiązku pozyskiwać tych pieniędzy, a czując gorący oddech na karku i groźbę tłumaczenia się z każdej umowy - może zrezygnować z tego, co do tej pory robił - przestrzegał Witold Malinowski. Zgodnie ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za ubiegły rok, krakowskie placówki oświatowe pozyskały w ten sposób 5 mln zł. (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie