Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy biją kolejne rekordy, ale koniec boomu mieszkaniowego jest coraz bliżej

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Deweloperzy biją kolejne rekordy. Najszybciej rośnie liczba mieszkań oddawanych do użytku. To może być zapowiedź końca boomu mieszkaniowego.

- Choć symptomy zbliżającego się ochłodzenia na rynku mieszkaniowym widać już od pewnego czasu, Główny Urząd Statystyczny nadal raportuje rekordy, mieszkania budowane są na potęgę. Wszystko wskazuje jednak na to, że do końca boomu mamy już bliżej niż dalej - ocenia Marcin Krasoń z Home Brokera.

Rekord za rekordem

Jak podaje GUS, w okresie styczeń-lipiec 2018 deweloperzy oddali do użytku 57 708 mieszkań, o 4,7 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Firmy budujące na sprzedaż i wynajem uzyskały pozwolenie na budowę 93 043 lokali i rozpoczęły realizację 75 879.

Na podstawie danych GUS, Home Broker podaje statystyki z ostatnich 12 miesięcy. One pokazują, że w ciągu ostatniego roku deweloperzy oddali do użytku 101 083 mieszkania, aż o 21,6 proc. więcej niż 12 miesięcy wcześniej.

- To historyczny rekord branży deweloperskiej - zwraca uwagę Marcin Krasoń. - I nie jedyny - dodaje.

Na najwyższym poziomie w historii jest także liczba rozpoczętych w ciągu 12 miesięcy budów oraz otrzymanych przez deweloperów pozwoleń na kolejne mieszkania. Firmy budujące na sprzedaż lub wynajem rozpoczęły realizację 118 313 lokali, o 19,1 proc. więcej niż w ciągu wcześniejszych 12 miesięcy. Do tego uzyskały pozwolenie na budowę dla 142 004 kolejnych - to o 9,7 proc. więcej niż rok temu.

Popyt spadnie

- Najszybciej rośnie liczba oddawanych mieszkań, co można interpretować jako początek wygaszania boomu budowlanego - komentuje analityk Home Brokera. Według niego, spadek dynamiki wzrostu liczby pozwoleń na budowę to sygnał ostrożniejszego podejścia deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji.

- Wzrost kosztów budowy (robocizna, materiały, grunty) i jego pochodna w postaci wyższych cen mieszkań już odbijają się na poziomie sprzedaży. Na razie, z rozpędu, liczba rozpoczynanych budów, a szczególnie mieszkań oddawanych do użytkowania, będą jeszcze rosły, ale z czasem i tam pojawią się spadki #- prognozuje Marcin Krasoń.

Branża deweloperska musi coraz bardziej liczyć się ze spadkiem popytu na budowane przez nich mieszkania. A to nie jedyny kłopot. Jak wynika z raportu Coface, rosną opóźnienia w płatnościach w budownictwie, a to powoduje rosnącą liczbę upadłości.
- Może być tak, że za jakiś czas mieszkań nie będzie po prostu miał kto budować. Połączenie kilku nie do końca sprzyjających okoliczności sprawia, że deweloperzy powinni poważnie brać pod uwagę, że w ciągu kilku miesięcy lub kwartałów, boom mieszkaniowy może się skończyć - ostrzega Marcin Krasoń.

(Nie) zabraknie gruntów

Kłopotem jest także brak nowych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Już od roku firmy budujące na sprzedaż lub wynajem nie zwiększyły swoich zasobów nieruchomości gruntowych.

Deweloperzy liczą, że ta bariera zniknie wraz z wejściem w życie ustawy ułatwiającej stawianie domów nawet w takich miejscach, w których obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego zabrania takiej inwestycji. Nie można jednak zapominać, że ekspansja firm deweloperskich wzbudza już tak duże kontrowersje, że każda ich nowa inwestycja może być oprotestowana.

Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o smog i zanieczyszczenie powietrza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski