Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy budują najwięcej mieszkań

(JM)
Fot. Łukasz Kasprzak
Budownictwo mieszkaniowe. Kilkanaście ostatnich lat to okres coraz mocniejszej pozycji deweloperów na rynku mieszkaniowym. Wydaje się, że obecnie nie jest ona zagrożona.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do końca października tego roku oddano w Polsce do użytkowania 127 034 mieszkań. Z tego 61 937 lokali zostało wybudowanych przez indywidualnych inwestorów (48,8 proc.), a 60 565 (47,7 proc.) przez deweloperów.

Spółdzielnie już się nie liczą?

Udział spółdzielni mieszkaniowych (1,6 proc.) jest wprawdzie nieco wyższy niż w 2015 r. (1,4 proc.), ale nadal są to dwie najniższe wartości od 1991 roku. W tym roku oddały one do użytkowania 2042 mieszkania, prawie 30-krotnie mniej niż deweloperzy. O ile przed rokiem 1990 to właśnie one przede wszystkim budowały mieszkania, o tyle obecna sytuacja wydaje się nie sprzyjać spółdzielczości mieszkaniowej.

- Spółdzielniom nie opłaca się budować i nie chcą brać na siebie ryzyka, skoro nie mogą na __inwestycji zarobić - twierdzi Marcin Krasoń, analityk Home Broker. - Sytuacji nie ułatwia też skomplikowany stan prawny gruntów. Swego rodzaju gwoździem do trumny była likwidacja Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i ustanie państwowych dotacji. Tylko nieliczne spółdzielnie mają tyle odwagi i __sprawności operacyjnej, by realizować nowe inwestycje - podkreśla.

Era dla dużych deweloperów

Działające na rynku firmy wykorzystują rynkową szansę i budują na potęgę. Od początku roku oddały do użytkowania 60,6 tys. lokali mieszkalnych, rozpoczynając w tym samym czasie budowę 71 tys. i uzyskując pozwolenie na budowę 86,3 tys. kolejnych. Jednocześnie firmy podają rekordowe wyniki sprzedaży. W trzech kwartałach tego roku deweloperzy notowani na Giełdzie sprzedali 13,6 tys. mieszkań, o ponad 15 proc. poprawiając wynik z 2015 roku. Co jednak ważniejsze - rekordy z okresu hossy 2004-2008 też zostały poprawione.

Na takie wyniki sprzedaży mogą mieć wpływ utrzymujące się od dłuższego czasu rekordowo niskie stopy procentowe, które z jednej strony oznaczają tańszy kredyt, z drugiej - może bardziej istotnej - minimalne zyski z lokat. Te w połączeniu ze znacznie wyższą rentownością najmu, który w ośrodkach akademickich wynosi przeciętnie około 5 proc., zachęcają do wycofywania pieniędzy z banków i inwestowania w nieruchomości.

Im większy rynek, tym aktywniejsi deweloperzy. Pod tym względem rekordy bije Warszawa. W pierwszych trzech kwartałach tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 13,7 tys. mieszkań. W Poznaniu było ich w tym samym czasie ponad 1,7 tys. mieszkań, co w porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza spadek o blisko 1/5.

83,6 proc. oddanych mieszkań zbudowali deweloperzy, 16,3 proc. inwestorzy indywidualni. Takie proporcje są charakterystyczne dla wielkomiejskich rynków. W skali kraju mieszkania wybudowane przez inwestorów indywidualnych stanowią 48,8 proc. Pozostałe podmioty, budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe to zaledwie 2 proc. rynku. W tym roku mieszkań komunalnych powstało 1260, społecznych 987, zakładowych - 243.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski