Diabeł siedzi w stawkach?

Redakcja
Ponieważ autorzy pisma domagali się wyjaśnienia procedury wprowadzenia parkingów, na początku omówiono tę kwestię. Parkingi płatne na ulicach wokół Rynku zostały wprowadzone decyzją starosty proszowickiego. Odbyło się to na wniosek działaczy Klubu Sportowego "Proszowianka". Podmiotem zarządzającym parkingami jest prywatna firma Rol-Tor, która wygrała przetarg na prowadzenie tej działalności. Ponieważ część parkingu jest usytuowana na terenie komunalnym (fragment płyty Rynku), gmina Proszowice wydzierżawiła go za symboliczną opłatę 1 zł miesięcznie. Parkingi zaczęły funkcjonować 15 sierpnia. Decyzję o ich wprowadzeniu tak uzasadniał starosta Krzysztof Wilk: - Opłaty wprowadzono po to, aby przysporzyć dochodów klubowi sportowemu, który rozsławia nasze miasto. Bardzo nam zależało, aby wesprzeć jego działalność. Ponieważ w budżecie nie mamy na to funduszów, chcieliśmy dać klubowi możliwość ich zdobycia w inny sposób. Najpierw klub otrzymał w dzierżawę tereny po kolejce wąskotorowej, teraz teren wokół Rynku.

W magistracie o parkingach

 Bardzo burzliwy przebieg miało czwartkowe spotkanie poświęcone wprowadzeniu na ulicach wokół proszowickiego Rynku opłat parkingowych. Zebranie było reakcją na pismo 52 właścicieli sklepów przy Rynku i mieszkańców tej części miasta, którzy chcą likwidacji płatnych parkingów.
 - Czy nie uznaliście państwo za wskazane poinformować nas wcześniej o wprowadzeniu opłat? - pytała Ewa Gabrukiewicz, prowadząca księgarnię w budynku byłego Domu Towarowego.
 - Być może brak informacji był naszym błędem, ale tak się już, niestety, stało. Nie spodziewaliśmy się jednak aż tak negatywnej reakcji na wprowadzenie opłat - odpowiadał starosta.
 Później trwała już ostra dyskusja zwolenników i przeciwników parkingu. Tych pierwszych reprezentowali członkowie zarządu KS Proszowianka i szefowie firmy Rol-Tor, drugich - właściciele sklepów, usytuowanych wokół Rynku. Poniżej prezentujemy najbardziej charakterystyczne wypowiedzi:
 Wiesław Ptak, właściciel firmy "Techmot": - Czy wzięto pod uwagę fakt, że wprowadzenie opłat parkingowych może spowodować konieczność zwolnienia przez nas pracowników, którym trzeba będzie płacić zasiłki? Policzyłem, że od wprowadzenia płatnych parkingów moje obroty spadły o 30 procent. Nikt nie chce do każdego zakupu dokładać po 2 zł. Przy takim sposobie myślenia wszyscy padniemy. Rynek w ostatnich dniach kompletnie opustoszał.
 Leszek Kokosiński, członek zarządu KS Proszowianka: - W klubie sportowym pracuję społecznie, podobnie zresztą jak cały zarząd. Wielu właścicieli sklepów jest spoza Proszowic i dlatego trudno im zrozumieć to, że dodatkowe dochody są klubowi potrzebne dla rozwoju sportu w mieście. Żeby młodzi ludzie z Proszowic nie stali pod budką z piwem, tylko mogli się zająć sportem. W tej chwili w różnych zespołach młodzieżowych klubu trenuje prawie 200 chłopców.
 Mieszkanka Rynku: - Co mają zrobić moi synowie, którzy przyjeżdżają ze Śląska w odwiedziny? Czy mają płacić za to, że postawią samochód pod moim własnym domem?
 Józef Blitek, współwłaściciel firmy ROL-TOR: - W przetargu na prowadzenie parkingów mógł wziąć udział każdy. Wysokość opłat parkingowych regulują odpowiednie przepisy. W naszym przypadku maksymalna dopuszczalna stawka wynosi około 2,60 zł - my wprowadziliśmy 2 zł. Przepisy regulują też wysokość opłat pobieranych od inwalidów, którzy u nas w ogóle nie płacą.
 Piotr Zys, właściciel sklepu: - Nikt z nas nie chce szkodzić klubowi. W Proszowicach jednak działalność handlowa jest prowadzona praktycznie w Rynku i na ulicy 3 Maja. Wprowadzenie parkingów płatnych na Rynku automatycznie zabiera klientów właścicielom tamtych sklepów, przesuwając ich na 3 Maja.
 Józef Biernacki, członek zarządu Proszowianki: - Znalazłem się między młotem a kowadłem. Jestem działaczem klubu i mam sklepy w Rynku i na 3 Maja. Ostatnio obroty spadły wszędzie, może na Rynku nieco więcej. Trzeba jednak pamiętać, że klub dostał miejsca parkingowe w dzierżawę, ponieważ zainwestował ponad 2 mld starych złotych na budowę parkingów na ulicy Kolejowej. To miała być forma uznania za uporządkowanie tamtego terenu. Spróbujmy znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby zmniejszyć negatywne skutki wprowadzenia parkingów, a nie od razu je likwidować.
 Właścicielka sklepu przy Rynku: - Małe sklepiki w tej sytuacji nie mają szans. My tu walczymy o przetrwanie. To są nasze miejsca pracy, z tego utrzymujemy rodziny.
 Mirosław Migas, członek zarządu Proszowianki: - Obecnie w handlu jest fatalna koniunktura. Obroty spadają wszędzie, nie tylko na Rynku. Dzisiaj mój obrót w sklepie na 3 Maja był śmieszny. Tymczasem, gdy parking w Rynku był bezpłatny, miejsca parkingowe były zajmowane głównie nie przez klientów, tylko właścicieli sklepów i ich pracowników.
 Klaudiusz Kawecki, burmistrz Proszowic: - Od płatnych parkingów nie uciekniemy. Takie istnieją w większości miast Małopolski. Moim zdaniem, cały problem tkwi w tym, że stawki opłat za parkowanie są zbyt wysokie oraz w tym, że część pieniędzy trafia nie bezpośrednio do klubu, tylko do firmy, która parkingami zarządza. Takie opinie można usłyszeć w prywatnych rozmowach.
 Podczas zebrania padło kilka pomysłów rozwiązania sytuacji. W każdym razie, jak powiedziano, całkowita likwidacja płatnych parkingów nie wchodzi w grę. Proponowano wprowadzenie opłat w niedziele, a likwidację w dni powszednie. - To wywołałoby kolejną burzę - odpowiedział burmistrz Kawecki. Działacze klubu zaproponowali, by każdy z właścicieli sklepów wykupił dla swoich klientów kilka miejsc parkingowych: pokazanie inkasentowi paragonu ze sklepu zwalniałoby z opłaty parkingowej.
 Wszystkie propozycje zostaną na pewno przedyskutowane na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w najbliższy czwartek. Tym razem dyskusję podejmie węższe grono.

(ALG)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie