Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diagnoza dla seniorów

Magdalena Uchto
Członkowie Rady Seniorów podczas pracy
Członkowie Rady Seniorów podczas pracy Fot. archiwum
Miechów. Aż 43 proc. osób w wieku powyżej 60 lat musiało kiedyś zrezygnować ze świadczeń zdrowotnych z powodów finansowych, prawie 1/3 ma problemy z umówieniem się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu - tak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród seniorów.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zorganizowało konkurs, w wyniku którego Rada Seniorów w Miechowie oraz samorząd gminy Miechów znalazły się w gronie dziesięciu partnerstw rad seniorów i jednostek samorządu terytorialnego zaproszonych do udziału w projekcie „Zoom na Rady Seniorów. Uniwersytet Obywatelski”. Ten miał pomóc w zidentyfikowaniu ważnych dla obu stron obszarów lokalnej polityki i wyznaczyć kierunki współpracy na najbliższe dwa lata. Ponadto w Miechowie, dzięki dofinansowaniu z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, powstało Centrum Wsparcia Osób Starszych (CWOS). Pojawiły się więc możliwości, by przeprowadzić wśród seniorów ankietę, która pokaże jakie są największe bolączki tej grupy wiekowej.

Usługa „recepta” już działa

Seniorzy wyruszyli więc z formularzami w teren. Mieszkańcy w wieku powyżej 60 lat odpowiadali na zawarte w nich pytania, co pozwoliło przeprowadzić analizę ponad 1500 ankiet. Wyniki, szczególnie te dotyczące zagadnień związanych ze służbą zdrowia, optymizmem nie napawają.

Badająca ankiety Sonia Szostak zwróciła uwagę, że choć zadowolenie z usług lekarzy pierwszego kontaktu jest bardzo wysokie, to jednak prawie 1/3 osób starszych ma problemy z umówieniem się na wizytę. Zwracano uwagę na trudności w rejestracji telefonicznej, brak miejsc do lekarza oraz kolejki, które ustawiają się przed Gminnym Ośrodkiem Zdrowia nawet już od 5 rano.

Lek. med. Regina Siudak, kier. miechowskiego GOZ, podkreśla, że placówka otwarta jest od godz. 7 rano, a rejestracja telefoniczna jest prowadzona od godz. 8.30. Zwraca uwagę, że do godz. 8 czynna jest w budynku szpitala opieka całodobowa. Podkreśliła, że jest możliwość umówienia się na wizytę na następny dzień (tu zarezerwowanych jest 5 miejsc do każdego lekarza). - Dziennie przyjmujemy w ośrodku 200 - 300 pacjentów. Jeśli zdarzy się, że ktoś nie dostanie się w danym dniu, to ma wizytę w następnym. U nas nie ma kolejek oczekujących - zapewnia kier. Siudak. W ankietach postulowano wprowadzenie usługi „recepta”, która polegałaby na tym, że w rejestracji pacjent zostawia karteczkę z wykazem leków i zgłasza się po receptę za kilka godzin lub w kolejnym dniu. Seniorzy podkreślają, że są sytuacje, iż dana osoba wymaga jedynie wypisania recepty i nie ma potrzeby, by czekała w ośrodku kilka godzin na wizytę. - Tego typu usługa już funkcjonuje - wyjaśniła lek. med. Regina Siudak.

Z ankiet wynika, że z usług lekarza pierwszego kontaktu kilka razy w roku korzysta 57 proc. mieszkańców w wieku powyżej 60 lat, 32 proc. odwiedza lekarza kilka razy w miesiącu, a 1 proc. - codziennie. Tę ostatnią grupę często tworzą osoby samotne lub potrzebujące wsparcia. Są wśród nich również tacy, którzy przychodzą upewnić się, czy właściwie zażywają leki.

Potrzebny endokrynolog

W ankietach wskazywano także na długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Okazuje się, że najczęściej odwiedzanymi przez seniorów są okulista, kardiolog i reumatolog. - Aż 46 procent osób starszych korzysta z odpłatnych usług zdrowotnych - mówi Sonia Szostak. Jako powód ludzie wskazują: długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ, wyższą jakość usług czy brak możliwości rejestracji.

Lek. med. Mirosław Dróżdż, dyr. Szpitala św. Anny w Miechowie, wyjaśnia, że wysokość kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia nie pozwala na przyjęcie większej liczby pacjentów w poradniach specjalistycznych. - Zawsze staramy się o jak najwyższe kontrakty - dodaje.

Niepokojące jest to, że ponad 40 proc. ankietowanych wykazało, iż musiało kiedyś zrezygnować ze świadczeń zdrowotnych z powodów finansowych. Seniorzy zwracają także uwagę, że nie ma w Miechowie lekarza endokrynologa, który przyjmowałby w ramach kontraktu z NFZ.- Jesteśmy przygotowani do uruchomienia Poradni Endokrynologicznej, ale dopóki NFZ nie ogłosi nowego postępowania konkursowego nie możemy tego zrobić, bo nie mamy możliwości zakontraktowania - podkreśla dyrektor szpitala. Dodaje, że w planach jest utworzenie Poradni Geriatrycznej.

Karta Seniorów mogłaby pomóc

Pytania w ankiecie dotyczyły też m.in. form spędzania wolnego czasu. Najwięcej osób wskazywało na oglądanie telewizji i aktywność na świeżym powietrzu.

Zaledwie 8 proc. zadeklarowało, że działa społecznie. Seniorzy wnioskowali m.in. o utworzenie całodobowego domu opieki dla osób starszych czy osiedlowych klubów seniora, a także o stworzenie dobrej komunikacji autobusowej i bu-sowej. Ich zdaniem powinna zostać zorganizowana pomoc po leczeniu szpitalnym oraz wybudowana ścieżka zdrowia. Sporym ułatwieniem mogłoby się okazać wprowadzenie Karty Seniora, która dałaby możliwość zniżek w określonych sklepach, aptekach czy miejscach rekreacji. - Postulaty, które pojawiły się podczas spotkania podsumowującego ankiety zostaną teraz opracowane. Ostateczny dokument powstanie po spotkaniu roboczym - mówi Magdalena Wilk-Białek, kier. Referatu Spraw Społecznych, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie. W przygotowaniu jest już broszura, w której znajdą się niezbędne informacje dla seniorów.

Krystyna Barwińska, przewodnicząca Rady Seniorów w Miechowie, jest przekonana, że wnioski powstałe po analizie ankiet pozwolą wypracować konkretne rozwiązania, które pomogą seniorom. - Te ankiety pokazały rzeczywistość osób starszych w Miechowie, ich odczucia - mówi przewodnicząca Barwińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski