Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dializy nowym sprzętem

Redakcja
Urządzenie nowego stanowiska do dializoterapii, czyli zakup jednej sztucznej nerki, to koszt 6,5 tysiąca zł. Kwotę w tej wysokości Fundacji Szpitali Tarnowskich udało się zebrać w dużej części dzięki pomocy prywatnych sponsorów. W sumie datki na zakup sztucznej nerki przekazało około 40 firm, wśród których jedne z większych kwot wysupłali PZU SA Życie, Browar "Okocim" i Huta Szkła Gospodarczego "Blowex".

Dwie sztuczne nerki dla szpitala

 W Szpitalu im. św. Łukasza odbyła się wczoraj uroczystość przekazania dwóch sztucznych nerek miejscowemu ośrodkowi dializ. Jedną z nich, dzięki pomocy sponsorów, kupiła Fundacja Szpitali Tarnowskich. Drugą przekazało szpitalowi Ministerstwo Zdrowia. Swój udział w zakupie nowej sztucznej nerki dla tarnowskiego szpitala im. św. Łukasza mają także pacjenci. Pokryli ponad 10 procent potrzebnej kwoty. - Udało się nam zebrać około siedmiu tysięcy zł, potrzebnych do urządzenia nowego stanowiska do chemodializy - mówi Antoni Cyz, jeden z pacjentów ośrodka dializ Szpitala im. św. Łukasza.
 Obecnie w Tarnowie działają dwa ośrodki dializoterapii, w obu tarnowskich szpitalach. Początki tarnowskich dializ sięgają 1982r, gdy pierwsza sztuczna nerka trafiła do Tarnowa jako dar papieża Jana Pawła II.
 - Pierwsza dializa odbyła się w Tarnowie 2 lipca 1982 roku - _wspomina dr Antoni Sydor, ordynator I oddziału chorób wewnętrznych Szpitala im. św. Łukasza. - _Do grudnia 1993 roku był to jedyny tarnowski ośrodek dializ, gdyż wtedy otwarto drugi w nowym szpitalu. W obu tarnowskich szpitalach są obecnie 23 stanowiska do dializoterapii, 9 - w Szpitalu im. Edwarda Szczeklika i 14 w naszym szpitalu, w Szpitalu im. św. Łukasza. Dwie nowe sztuczne nerki bardzo się nam przydadzą, bo pracujemy już częściowo na mocno wysłużonych.
 Sztuczne nerki pracują po 14 godzin dziennie i po pięciu latach powinny być wymienione. W tarnowskim szpitalu im. św. Łukasza niektóre sztuczne nerki służą pacjentom już od siemiu lat. Dr Antoni Sydor uważa, że trzy do czterech w przyszłym roku powinno się wymienić. Z dializ przeprowadzanych w Szpitalu im. św. Łukasza korzysta obecnie prawie 80 pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek. Jedna chemiodializa zabiera około czterech godzin.

(SMOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski