Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta chroni i leczy

Redakcja
Prof. Mikołaj Spodaryk, prodziekan Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Krakowskiej Akademii FOT. ARCHIWUM KTVI.PL
Prof. Mikołaj Spodaryk, prodziekan Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Krakowskiej Akademii FOT. ARCHIWUM KTVI.PL
Dieta to określony sposób żywienia człowieka, zarówno w zdrowiu, jak i chorobie. Z takiego założenia wychodzą pracownicy Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Prof. Mikołaj Spodaryk, prodziekan Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Krakowskiej Akademii FOT. ARCHIWUM KTVI.PL

Krakowska Akademia otwiera nowy kierunek - dietetyka profil praktyczny

Oddział, który wkrótce będzie świętować pięciolecie swojego istnienia, zajmuje się leczeniem pacjentów z niewydolnością układu pokarmowego.

- Na naszym oddziale stosujemy wszelkie metody odżywiania, od żywienia dożylnego po specjalne diety przemysłowe lub przygotowane indywidualnie dla pacjenta. Jest to leczenie żywieniowe, w skład którego wchodzi dietetyka kliniczna w wydaniu ekstremalnym. Wynika to z ograniczenia funkcji przewodu pokarmowego niektórych pacjentów. Dietetyk kliniczny jest jednym ze współprowadzących leczenie, dlatego ważne jest pełne porozumienie pomiędzy nim a lekarzem. Najważniejsze elementy kuracji obejmują modyfikację zapotrzebowania na składniki odżywcze, zmianę sposobu podania pokarmu, suplementację diety oraz monitorowanie efektów jej stosowania - mówi ordynator oddziału, prof. Mikołaj Spodaryk.

Krakowski Oddział Leczenia Żywieniowego, prowadzący żywienie dożylne w warunkach domowych, jest jedną z trzech takich placówek w Polsce. W jego skład, oprócz ordynatora, wchodzą m.in. lekarze posiadający uprawnienia do leczenia żywieniowego, wykwalifikowane pielęgniarki, a także dietetyk kliniczny.

Jak podkreśla dr n. med. Elżbieta Gabrowska, "rola dietetyki zmieniła się w ciągu ostatnich lat i teraz pełni całkiem nowe funkcje". - Dobry dietetyk musi znać zagadnienia metabolizmu zarówno zdrowego, jak i chorego człowieka, oraz to, jaki wpływ na jego organizm mają konkretne pokarmy. W naszej pracy ważna jest ocena możliwości przewodu pokarmowego pacjenta w oparciu o dokumentację medyczną. Główne pytanie zazwyczaj dotyczy tego, czy możliwe jest karmienie doustne, czy bezpośrednio do jelit. A zatem - ile jedzenia możemy podać i w jaki sposób.

O tych, którzy swoją przyszłość chcą związać z dietetyką, pomyślały władze Krakowskiej Akademii. Od października na Wydziale Zdrowia i Nauk Medycznych uruchomiony zostanie nowy kierunek związany właśnie z nauką o żywieniu. Dietetyka profil praktyczny - bo taką nazwę będzie nosić kierunek - skierowany jest głównie do absolwentów liceów, techników gastronomicznych oraz osób na co dzień zajmujących się dietetyką, lecz chcących podnieść kwalifikacje zawodowe.

Studenci będą kształcić się pod okiem pracowników oddziału leczenia żywieniowego - m.in. prof. Spodaryka, który pełni funkcję prodziekana Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych, oraz dr Elżbiety Gabrowskiej. Oprócz nich nauki przyszłych specjalistów podejmą się doświadczeni dietetycy, technolodzy żywienia i lekarze klinicyści. Dzięki temu kierunek ten może stać się jednym z lepszych w Polsce. Absolwenci dietetyki na Krakowskiej Akademii będą mogli otworzyć własną praktykę, lub znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach, takich jak szkoły czy szpitale.

Piotr Skwarczyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski