Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta dla tych, którzy wciąż palą papierosy

Dorota Dejmek
Zawarte w dymie toksyczne substancje wpływają niekorzystnie na stan odżywienia organizmu, zubożając go w składniki odżywcze
Zawarte w dymie toksyczne substancje wpływają niekorzystnie na stan odżywienia organizmu, zubożając go w składniki odżywcze Fot. 123rf
O tym, jakie spustoszenia w organizmie dokonują się za sprawą tytoniu, wie już każdy. Palenie papierosów w znacznym stopniu przyczynia się m.in. do powstawania zawału serca, udaru mózgu. Dym tytoniowy jest także powszechnie znaną przyczyną rozwoju niektórych nowotworów, w tym na pierwszym miejscu raka płuc.

Zawarte w dymie toksyczne substancje wpływają również niekorzystnie na stan odżywienia organizmu, zubożając ustrój człowieka w takie składniki odżywcze jak witamina C oraz witaminy z grupy B (szczególnie witaminy B1 i B6). Jeśli więc trudno zerwać nam z nałogiem, zwróćmy chociaż szczególną uwagę na zawartość w codziennej diecie witamin będących antyoksydantami.

Antyoksydanty zwane są wymiataczami wolnych rodników, ponieważ wykazują zdolność do zobojętniania związków zawierających aktywny tlen - wolne rodniki i nadtlenki mają poważny udział w rozwoju chorób układu krążenia oraz nowotworów. U zdrowego człowieka około 5 proc. tlenu przekształca się w wolne rodniki. Mogą się one także tworzyć w sytuacjach niefizjologicznych, a więc m.in. podczas niedotlenienia, na skutek napromieniania promieniami ultrafioletowymi, opalania się, palenia papierosów.

Najwięcej antyoksydantów zawierają pokarmy roślinne. Antyoksydanty to m.in. witaminy C i E, selen, beta-karoten.

Osoba niepaląca potrzebuje dziennie 60 mg witaminy C, u palacza zapotrzebowanie na tę witaminę wzrasta aż do 200 mg. Tymczasem stwierdzono, że poziom witaminy C zależy od liczby wypalanych papierosów i jest u palaczy niższy o 30 proc. w stosunku do niepalących. W diecie palących powinny się więc znaleźć w dużej ilości produkty zasobne w witaminę C (bogate źródła to: porzeczki czarne, papryka czerwona, natka pietruszki, jarmuż, brukselka, brokuły, kalafior, szpinak, truskawki, kapusta włoska, kiwi, cytrusy).

Inne potrzebne palaczom witaminy to witamina E oraz beta-karoten (witamina A). Witaminę E dostarczamy organizmowi spożywając m.in. ryby morskie i olej słonecznikowy. Beta-karoten obecny jest w marchwi, dyni, morelach, melonie, fasoli szparagowej, zielonym groszku, sałacie, szpinaku, szczawiu, natce pietruszki, papryce.

Także selen, podobnie jak witaminy antyoksydacyjne, chroni organizm przed wolnymi rodnikami i działa przeciwnowotworowo - jego źródłem są podroby, ryby, skorupiaki i mięczaki, chude mięso, ser twarogowy, jaja, pieczywo z pełnego ziarna.

Również poziom witamin z grupy B jest niższy u palaczy - witaminę B1 znajdziemy w drożdżach, otrębach, pieczywie z pełnego przemiału, kaszach, płatkach owsianych, a także w warzywach strączkowych i orzechach. Witamina B6 obecna jest w kiełkach pszenicy, warzywach strączkowych, jajach, wieprzowinie. Witaminę B12 znajdziemy przede wszystkim w mięsie, mleku i jajach, kwas foliowy - w warzywach liściastych (sałata, szpinak, brokuły) oraz w mięsie, rybach i produktach zbożowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski