Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta i ruch. Przed cukrzycą można uciec

Rozmawiała Dorota Dejmek
Zdrowe nawyki żywieniowe trzeba wdrażać od najmłodszych lat
Zdrowe nawyki żywieniowe trzeba wdrażać od najmłodszych lat Fot. Archiwum prywatne
Rozmowa z prof. dr. hab. Maciejem Małeckim, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJ Collegium Medicum.

- Dlaczego to, co jemy, jest tak ważne w profilaktyce cukrzycy?

- Nasz sposób odżywiania dlatego jest tak istotny, ponieważ temu najczęstszemu typowi cukrzycy, czyli cukrzycy typu 2, możemy zapobiegać. Aż 80 proc. wszystkich pacjentów diabetologicznych w Polsce zmaga się właśnie z cukrzycą typu 2. U wielu z nich cukrzycy można by zapobiec, mogliby od tej cukrzycy uciec. Uciec właśnie poprzez odpowiednią dietę, zachowanie szczupłej sylwetki i codzienną aktywność fizyczną. Dlatego tak ważne jest, żeby mimo upływu lat, mimo że jesteśmy coraz starsi - co notabene też jest czynnikiem rozwoju choroby, ale takim, na który nie mamy wpływu - nie przybierać na wadze, dbać o to, aby mieścić się w granicach normy, jeśli chodzi o masę ciała. Liczmy kalorie, kupmy wagę łazienkową i codziennie się ważmy.

- Czy to wystarczy? Szczupła sylwetka nie przesądza o tym, że się zdrowo odżywiamy.

- Oczywiście, sposób żywienia musi być zrównoważony. Codziennie musimy dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników: białek, węglowodanów, tłuszczów i witamin oraz minerałów. Trzeba jednak pamiętać, żeby zachować odpowiednie proporcje, równowagę. Żeby w naszej diecie nie było zbyt dużo węglowodanów prostych, obecnych w słodyczach, wysoko słodzonych napojach. Żeby nie było za dużo tłuszczów, zwłaszcza nasyconych, czyli zwierzęcych. Wybierajmy produkty węglowodanowe złożone, np. pieczywo pełnoziarniste, kasze, warzywa strączkowe. Ograniczajmy tłuszcze nasycone, czyli zwierzęce, na rzecz oliwy z oliwek, olejów.

- Czyli ostry reżim żywieniowy od najmłodszych lat?

- Dobre nawyki od najmłodszych lat - to na pewno. Ale też bez przesady, to wcale nie znaczy, że od czasu do czasu nie można zjeść loda albo smażonego kotleta. Jednak nie codziennie i bez nadmiernego objadania się. Chodzi o to, żeby proporcje tego, co jemy, mieściły się w granicach zdrowego rozsądku. Dieta nie może być monotonna, a wszystkie produkty, które spożywamy, powinny być w miarę równo rozłożone. Zdrowe nawyki żywieniowe należy wdrażać już dzieciom i nie dopuszczać u najmłodszych do nadwagi. Otyłe dziecko prawdopodobnie także jako osoba dorosła będzie się borykać z nadmiarem kilogramów.

- W profilaktyce cukrzycy jako węglowodany złożone polecane są głównie warzywa. A co z owocami? Są pełne witamin, ale zawierają także fruktozę, czyli cukier prosty.

- Ludzie zdrowi bez obawy mogą jeść owoce i pić soki owocowe. Ale tutaj także należy zachować złote proporcje. Bo tak, jak możemy spożyć za dużo węglowodanów w postaci pieczywa lub ziemniaków, tak możemy spożyć ich zbyt wiele w postaci owoców i soków. Jeśli chodzi natomiast o chorych na cukrzycę, trzeba pamiętać, że soki owocowe to są węglowodany proste, czyli takie, które szybko się wchłaniają i podnoszą poziom cukru we krwi. Dlatego jestem zwolennikiem kontrolowanego spożycia przez chorych owoców, natomiast soki rezerwowałbym głównie na momenty kryzysu - momenty hipoglikemii, która zdarza się czasem u większości pacjentów leczonych insuliną i u części chorych leczonych lekami doustnymi. I w takiej sytuacji kryzysu można się sokiem poratować.

- Czy u chorych, którzy nie zachowują odpowiedniej diety, leki mogą być mało skuteczne?

- Oczywiście, nie ma dobrego leczenia cukrzycy bez zachowania diety. To jest tak samo ważny element terapii, jak odpowiednie dawkowanie leków. Wielokrotnie obserwujemy ogromną poprawę poziomów cukru u pacjentów ambulatoryjnych lub hospitalizowanych z powodu bardzo wysokich wartości glukozy natychmiast po wdrożeniu właściwej diety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski