W panelowych dyskusjach i rozmowach mocno akcentowany jest temat tzw. „czarnych łabędzi” ostatnich lat, czyli pandemii COViD-19 i rosyjskiej napaści na Ukrainę. Oba wydarzenia są nie tylko czynnikami destabilizacji, ale równocześnie akceleratorami zachodzących zmian społecznych i technologicznych.
Transformacja cyfrowa to niezbędna konieczność
Ponad 75% małych i średnich przedsiębiorstw inwestuje w transformację cyfrową, gdyż takie działanie poprawia konkurencyjność i podnosi efektywność. Przeszkodą w takiej transformacji są budżety firm i znalezienie taniego finansowania. Poza tym, aż 60% firm uważa, że przeszło przez pandemię dzięki wcześniejszym inwestycjom w technologię. Ciekawym przykładem transformacji technologicznej jest „Żabka”, która rozpoczęła ten proces w 2016 roku. Teraz, 15% osób zatrudnionych w firmie pracuje tylko i wyłącznie nad rozwojem nowych technologii.
Mamy ponad 8 tysięcy sklepów, dziennie odwiedza nas 3 miliony klientów, współpracujemy z 7 tysiącami franczyzobiorców i otwieramy ponad tysiąc sklepów rocznie. Byłoby to niemożliwe, gdyby nie wcześniejsze, długofalowe, spójne inwestycje w transformację technologiczną – mówi Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Żabka Polska Sp. z o.o.
Domena cyfrowa nową przestrzenią ataków
W ostatnich latach cyberbezpieczeństwo stało się jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania wielu podmiotów publicznych i biznesowych. Najlepsze na świecie zabezpieczenia nie są odporne na błędy czynnika ludzkiego. Nie trzeba wynajmować hakerów, wykradać oprogramowania – jeśli hasło jest zbyt proste, składa się np. z daty urodzenia, to jest ono niezwykle łatwe do złamania. Znając wagę kultury bezpieczeństwa w Sieci musimy dążyć do zmiany swoich przyzwyczajeń w wirtualnej rzeczywistości.
Bezpieczeństwo to z jednej strony kwestia informatyczna, dotyczy to całej gospodarki i państwa. Zmieniła się zupełnie perspektywa. Z drugiej strony, dotyczy to również pojedynczych osób – smsy które przychodzą do każdego z nas to proste wejście naszych prywatnych zasobów. Postrzeganie i rozumienie bezpieczeństwa zmieniło się w ostatnich latach – tłumaczy Agnieszka Kubera, dyrektor zarządzająca Accenture w Polsce. - Bezpieczeństwo to nie tylko dostęp do kont, ale również zachowanie ciągłości operacji, ochrona danych osobowych i wiele innych aspektów- dodaje.
Sektor bankowy wobec cyberbezpieczeństwa
Bankowość jest dla cyberprzestępców bardzo atrakcyjnym sektorem.
Mówiąc o cyberbezpieczeństwie w bankowości, dotykamy obszaru ochrony nas jako społeczeństw. Przeciwdziałanie oszustwom i fraudom społecznym to spore wyzwanie.
Biorąc to pod uwagę pracy nam raczej nie zabraknie pewnie przez wiele lat – zapowiada Brunon Bartkiewicz.
Banki motorem innowacji w Polsce
Polskie banki przodują w innowacjach i digitalizacji. Banki w Polsce inwestują w technologie od lat dlatego w bankowości codziennej nie obserwujemy luki technologicznej i wzmożonej konkurencji z fintechami. Musimy jednak skoncentrować się na rozwijaniu bazy infrastrukturalnej w postaci rozwiązań chmurowych oraz na wzmacnianiu zdolności do utrzymania ruchu klientowskiego – zauważa Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego.
Digitalizacja to nieustannie rozwijający się proces, którego wszyscy jesteśmy uczestnikami.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?