Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla ciała, dla ducha

Redakcja
20 sierpnia, tradycyjny dzień św. Stefana, a więc milenijna rocznica założenia państwa węgierskiego, będzie uczczony zgodnie z węgierską tradycją. Nie zabraknie igrzysk, wina i chleba. Od 18 do 20 sierpnia (tak jak na Węgrzech) w Krakowie na Rynku Głównym, ale też w Hotelu Cracovia, odbędzie się wiele różnorodnych imprez.

Dni węgierskie w Krakowie

 (INF. WŁ.) Wino, tańce, jarmark, kulinarne szaleństwa, wystawy i koncerty - to tylko nieliczne atrakcje zaczynających się w piątek w Krakowie uroczystych obchodów 1000-lecia Państwa Węgierskiego. - W tym roku Węgry przygotowały nie tylko coś dla ciała, ale także coś dla ducha. Przez cały rok w Budapeszcie odbywać się będą imprezy kulturalne. Tych Polaków, którzy nie będą mogli wziąć udziału w imprezach milenijnych na Węgrzech, zapraszamy teraz do Krakowa, a we wrześniu do Warszawy - powiedział Ivan Rona, dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Węgierskiej w Polsce, instytucji która wraz z Ambasadą Węgierską i Węgierskim Instytutem Kultury zorganizowała dni węgierskie w Krakowie.
 Już w piątek, przy wieży ratuszowej rozpocznie się kiermasz, na którym będzie można poznać i kupić prace węgierskich rzemieślników. Nie zabraknie tam stoisk z węgierskimi zakąskami oraz z różnymi rodzajami win. Przez trzy dni (od godz. 15.30) na estradzie zbudowanej przy wieży ratuszowej zaprezentują się zespoły węgierskie. Będziemy mogli oklaskiwać m.in.: Etno Jazzowy Ghymes, Tańca Ludowego Zurbolo, Muzyki Tradycyjnej Teka czy Cygański Ando Drom.
 Także w piątek, w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, zostanie otwarta wystawa malarstwa Gyozo Somogyiego - "Historia Węgierskiej Husarii". Atrakcją wystawy będzie niewątpliwie przemarsz węgierskich huzarów, w tradycyjnych strojach, z Muzeum Archeologicznego na Rynek Główny. Pochód ruszy o godz. 15.
 Jednocześnie już od poniedziałku, przez cały tydzień, w hotelu Cracovia będą trwały Dni Gastronomii Węgierskiej, a najlepsi kucharze, w tym obecny mistrz świata - Bilo Prohaska, będą przygotowywali tradycyjne dania węgierskie.
 Węgierskie zespoły, wykonujące muzykę klasyczną, wystąpią również w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie". I tak Kecskes Egyuttes w środę, na dziedzińcu Collegium Maius UJ, zaprezentuje średniowieczną i renesansową muzykę Europy Środkowej, zaś 25 sierpnia na dziedzińcu Muzeum Czartoryskich zespół Amaryllis przedstawi tańce z XV-XVII wieku.

(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski