Dla jednych szlif formy, a Poprawa ją buduje

Jerzy Zaborski
Pływanie. Grad medali zdobyła Unia Oświęcim w Grand Prix Małopolski, którego była gospodarzem. Był to ostatni sprawdzian przed młodzieżowymi mistrzostwami Polski.

Podwójną mistrzynią Małopolski została oświęcimska grzbiecistka Katarzyna Górniak, na 50 m (29.84) i na 100 m (1.04.49). Była też najlepszą zawodniczką zawodów (1476 pkt.).

Forma Górniak eksplodowała _– podkreśla Marek Dorywalski, prezes UKP Unia Oświęcim. – _Cieszymy się, że wraca do swojej normalnej dyspozycji po długotrwałym leczeniu kontuzji. Podczas niedawnych mistrzostw Polski seniorów nie było jeszcze tak dobrze, ale wtedy trzeba było wziąć poprawkę na __stres.

Dla Górniak był to pożegnalny występ w barwach Unii. Skoro wybiera się na studia do Krakowa, to od nowego sezonu będzie reprezentowała barwy AZS AGH.__

Druga w klasyfikacji open była inna oświęcimianka, kraulistka Kamila Kunka (1341 pkt.). Doszła już do formy po wyleczeniu urazu barku_, _który wykluczył ją z udziału w seniorskich mistrzostwach Polski. W Oświęcimiu została mistrzynią Małopolski na 200 m (2.08.28).

Wśród mężczyzn klasyfikację open wygrał Marcin Suzin z AZS AGH Kraków (1471 pkt.), wyprzedzając klubowego kolegę Mateusza Wysoczyńskiego (1451 pkt.). Przedstawiciele oświęcimskiej szkoły pływania uplasowali się na dwóch kolejnych miejscach. Na najniższym stopniu podium stanął Michał Poprawa (1440 pkt.), a za nim uplasował się Krystian Bałabuch (1417 pkt.).

Specjalizujący się w stylu motylkowym Michał Poprawa został czterokrotnym mistrzem Małopolski. Ścigał się też niecodziennymi dla siebie stylami, jak choćby na 100 m grzbietem (59.56), w którym był najlepszy. Triumfował także na 400 m stylem dowolnym (4.05.64) i na tym samym dystansie, ale stylem zmiennym (4.34.37) oraz na 200 m zmiennym (2.07.09). – Dla popularnego „Popka” mistrzostwa Małopolski były formą urozmaiconego treningu _– zwraca uwagę Marek Dorywalski. – Przez kilkumiesięczną służbę wojskową musi budować formę._