Dla kogo gronostaje?

MM
Udostępnij:
(INF. WŁ.) W publicznych wyższych uczelniach Małopolski trwają wybory rektorów - odbywają się zebrania uczelnianych kolegiów elektorów, wyłaniani są kandydaci. Niektóre uczelnie mają już nowe władze. Wczoraj na drugą z rzędu kadencję rektorem Politechniki Krakowskiej został wybrany prof. Kazimierz Flaga.

Wybory w uczelniach

Prof. Flaga był jedynym kandydatem na rektora Politechniki na kadencję 1999-2002. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (z 1961 r.), z tą też uczelnią był związany od początku kariery naukowej. Był tu m.in. zastępcą dyrektora Instytutu Dróg, Kolei i Mostów ds. naukowo-badawczych, od 1979 r. pełni funkcję kierownika Zakładu (od 1993 r. Katedry) Budowy Mostów i Tuneli PK. Rektorem uczelni był po raz pierwszy w latach 1996-1999. Jest autorem lub współautorem 3 monografii, 109 studiów i rozpraw, 68 artykułów naukowych, 141 referatów na konferencjach i sympozjach naukowych.
Od wczoraj wiadomo też, że jedynym kandydatem na rektora Akademii Górniczo-Hutniczej na następną kadencję jest prof. Ryszard Tadeusiewicz. Jest on rektorem w kończącej się kadencji. Uzyskał największą liczbę głosów spośród kandydatów wyłonionych na ubiegłotygodniowym zebraniu uczelnianego kolegium elektorów. Za nim uplasowali się profesorowie: Wojciech Mitkowski, Janusz Kowal i Antoni Tajduś - jednak tylko urzędujący rektor zgodził się na kandydowanie. Ostateczny wybór rektora AGH nastąpi 21 kwietnia.
Kandydaci na nowego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego zostaną zgłoszeni przez elektorów w najbliższy poniedziałek, 12 kwietnia. Rektor UJ zostanie wybrany 22 kwietnia.
Na koniec miesiąca zaplanowały ostateczny wybór rektora także: Wyższa Szkoła Pedagogiczna (między 21 a 23 IV), Akademia Rolnicza (22 IV), Akademia Sztuk Pięknych (28 IV), Akademia Wychowania Fizycznego (28 IV), Akademia Muzyczna (29 IV) i Akademia Ekonomiczna (30 IV).
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna wybrała już rektora. Będzie nim drugą kadencję prof. Jacek Popiel. Rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie został wybrany w miniony czwartek po raz drugi z rzędu prof. Włodzimierz Bonusiak.
Po raz pierwszy wybierają swoich rektorów (urzędujący byli mianowani przez ministra edukacji narodowej) - Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Nowym Sączu i Tarnowie. Rektorzy tych szkół będą pełnili swoje funkcje przez okres czteroletniej kadencji. W nowosądeckiej PWSZ magnificencją wybrano dotychczasowego rektora, prof. Andrzeja Bałandę. W szkole tarnowskiej wybory odbędą się 23 kwietnia, a jedynym kandydatem jest urzędujący rektor doc. dr hab. Adam Juszkiewicz.
(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie