MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo honory i tytuły? Radni Rady Miejskiej w Myślenicach nie mogą się zdecydować

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Listopadowe posiedzenie Rady Miejskiej w Myślenicach
Listopadowe posiedzenie Rady Miejskiej w Myślenicach Gmina Myślenice
Od kwietnia radni Rady Miejskiej w Myślenicach zdążyli podjąć już drugą uchwałę, na mocy której będzie można nadawać tytuły Honorowych Obywateli Gminy. Od czasu pierwszej zgłoszono już kilka kandydatur do tego tytułu, ale na razie nikt go nie otrzymał. Wedle najnowszej przyjętej uchwały nadawane będą nie jeden, a dwa tytuły. Nie tylko „Honorowy Obywatel Gminy", ale również „Zasłużony dla Gminy”. Zgłaszać kandydatów będą mogli m.in. mieszkańcy, a decydować o przyznaniu tytułów będzie 7-osobowa kapituła.

Uchwała z kwietnia br. w sprawie zasad i trybu nadawania tytułu „Honorowego Obywatela Myślenic” mówiła o tym, że taki tytuł mogą otrzymać osoby szczególnie zasłużonym dla miasta/gminy oraz wybitnym osobistościom, które spełniają przynajmniej jeden z warunków tj. „odznaczające się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie nauki, kultury, sportu, gospodarki lub polityki”, „promują gminę Myślenice na arenie ogólnopolskiej lub międzynarodowej”, albo „odznaczają się nienaganną postawą prospołeczną i moralną”.

Kwietniowa uchwała została przyjęta dwiema trzecimi głosów Rady Miejskiej.
W ślad za tym już na następnej sesji, w maju br. burmistrz Myślenic zawnioskował o przyznanie tytuły trzem osobom: księciu Kazimierzowski Lubomirskiemu, prof. dr hab. Tomaszowi Gąsowskiemu oraz Robertowi Makłowiczowi.
Po głosach dwóch radnych, aby projekty uchwał wycofać z porządku obrad, sam ich autor postanowił to zrobić, wobec czego nie trafiły one pod głosowanie.

Po burmistrzu, swoje wnioski złożył klub radnych „Wspólnie dla gminy”, a dotyczyły one przedwojennego senatora Andrzeja Średniawskiego oraz Stanisława Cichonia, zmarłego w 2014 roku nauczyciela, prezesa PTTK Lubomir i redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej.
Do tej pory nie zostały one rozpatrzone, a na pytania wnioskodawców zadane jeszcze na październikowej sesji, przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski odpowiedział „chcielibyśmy, aby honorowy obywatel przysługiwał osobom żyjącym”. Dodał, że będzie przygotowana nowa uchwała dotycząca dwóch tytułów, nie tylko „Honorowego Obywatela Gminy”, ale również „Zasłużonego dla gminy” i może się okazać że ten drugi będzie właściwszy dla zmarłych.

Radni, którzy złożyli wniosek domagali się jednak, aby rozpatrzeć go na podstawie obowiązującej uchwały w kwietnia, która nie zakazywała nadawania tytułu „Honorowego Obywatela Gminy” pośmiertnie. Tak było na sesji w październiku, na na ostatniej listopadowej radny Jerzy Cachel powtórzył: - Jeśli wnioski były złożone według tamtego regulaminu to według tamtego powinny być rozpatrywane.
Przewodniczący Rady w październiku i w listopadzie twierdził, że wnioski trzeba będzie złożyć jeszcze raz.

Na listopadowej sesji, zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego, w porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie nadawania tytułów honorowych za wybitne zasługi dla gminy Myślenice. Poparło go mniej radnych niż ten kwietniowy, bo 12, ale to wystarczyło, aby przeszedł.
Wedle niego przyznawane będą dwa tytuły.
Pierwszy - „Honorowy Obywatel Gminy” może być nadawany osobom fizycznym bez względu na miejsce urodzenia, zamieszkania i narodowość, a przyznaje się go „za wybitne zasługi na rzecz gminy Myślenice w różnych dziedzinach, w szczególności za wkład w rozwój gminy Myślenice, promocję i tworzenie pozytywnego wizerunku gminy lub za szczególne osiągnięcia przyczyniające się do budowania dobra mieszkańców gminy Myślenice”.
Tytuł może otrzymać tylko osoba żyjąca, a przyznawać się go będzie raz w roku jednej osobie (w wyjątkowych przypadkach dwóm).

Z kolei „Zasłużonym dla Gminy” będzie mogła zostać zarówno osoba żyjąca jak i zmarła (w regulaminie zapisano, że tytuł może być przyznany pośmiertnie w szczególnie uzasadnionych przypadkach ).
Ten tytuł może otrzymać osoba fizyczna, prawna oraz organizacja nieposiadająca osobowości prawnej, „szczególnie zasłużona za działalność, twórczość, aktywność oraz zrealizowane inicjatywy, które w sposób znaczący wpłynęły lub wpływają na rozwój i promocję gminy oraz dobro jej mieszkańców w sferze gospodarczej i społecznej ”.

Prawo zgłaszania kandydatów to tych tytułów będą mieli: burmistrz, radni (w liczbie co najmniej 5) i mieszkańcy posiadający czynne prawo wyborcze (w liczbie 50, co jest zmianą w stosunku do zapisu w kwietnia gdzie była mowa o przynajmniej 100 mieszkańcach).

Wnioski będzie można składać do 30 kwietnia, a rozpatrywać je będzie 7-osobowa kapituła (powołana raz na czas kadencji Rady Miejskiej) złożona z czterech osób wybranych przez Radę Miejską spośród kandydatów zgłoszonych przez radnych oraz z trzech osób wyznaczonych przez burmistrza.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski