Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla krakowian, turystów i miasta

Redakcja
Na strumień pieniędzy docierający do Polski z Unii Europejskiej czekają przedsiębiorcy rozwijający swoje firmy, młodzi, operatywni ludzie zaczynający pracę na własny rachunek, bezrobotni, którzy po utracie pracy rozpoczynają na nowo swoje zawodowe życie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że z funduszy unijnych korzystają na co dzień również wszyscy krakowianie. Jaką drogą?

Projekty wspierane przez fundusze unijne

 

Miasto pozyskuje fundusze na dofinansowanie przygotowywanych przez jednostki samorządu terytorialnego projektów: edukacyjnych, związanych z turystyką, kulturą, gospodarką komunalną, transportem czy integracją społeczną. Koordynacja, monitorowanie i nadzór nad procesem ich powstawania spoczywa na Biurze Funduszy Europejskich funkcjonującym od 2007 roku w Urzędzie Miasta Krakowa.

W grupie projektów prospołecznych można wyróżnić np. adresowany do osób niepełnosprawnych i wychowanków opuszczających placówki opiekuńcze lub rodziny zastępcze, realizowany pod hasłem "Aktywni społecznie, przedsiębiorczy w zawodzie". Projekt obejmuje m.in.: warsztaty terapii zajęciowej przygotowujące do wykonywania zawodu; uruchomienie 10 punktów informacji prawnej służącej przywróceniu samodzielności życiowej; poradnictwo indywidualne i grupowe w zakresie podnoszenia kompetencji życiowych.

"Pora na aktywność..." to projekt mający aktywizować i integrować klientów MOPS w Krakowie. Adresowany jest głównie do osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, uzależnionych czy wychodzących z zakładu karnego. Cel projektu to przeciwdziałanie marginalizacji tej grupy osób.

Pieniądze unijne wspomagają również budownictwo mieszkaniowe. Projekt "SUITE - Budownictwo mieszkaniowe, czynnik integracji społecznej i miejskiej oraz jakości życia w mieście" realizowany jest przez Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa. Główne zakresy prac w ramach projektu dotyczą przygotowania kampanii społecznej mającej na celu promocję gminnych inwestycji mieszkaniowych oraz promocję działań, takich jak: budowa mieszkań komunalnych; korzystanie przez zarządców nieruchomości ze wsparcia finansowego na remonty elewacji kamienic lub termomodernizację; korzystanie przez najemców z dostępnych form wsparcia, uczestniczenie w programie dobrowolnych zamian.

Wiele projektów realizowanych na rzecz krakowskich domów pomocy społecznej wspieranych będzie także przez pieniądze z UE. Obejmują one modernizację DPS-ów przy ulicach: Praskiej 25, Kluzeka 6, Łanowej 39. W ramach planowanych prac przewidziano: rozbudowę i adaptację budynków, program naprawczy dotyczący instalacji, przygotowanie pomieszczeń do rehabilitacji - sal gimnastycznych, pomieszczeń obrzędu kultu religijnego, pokoi gościnnych, palarni, szatni, dostosowanie łazienek i toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz instalację wind.

Dofinansowanie z UE przyczyni się do budowy DPS dla osób uzależnionych przy ul. Rozrywki w Krakowie. Jednostką organizacyjną odpowiedzialną za utworzenie placówki w Gminie Miejskiej Kraków jest MOPS.

"Poprawa bezpieczeństwa ludności poprzez dostosowanie infrastruktury ratownictwa medycznego SMS im. G. Narutowicza w Krakowie do wymogów prawa" jest projektem realizującym cele Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w zakresie rozwoju systemów ratownictwa medycznego. Przewiduje on m.in.: budowę lądowiska dla śmigłowców sanitarnych, zakup wyrobów medycznych, a także budowę ciepłej sieni do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).
 

"Modernizacja pomieszczeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i lądowiska wraz z zakupem nowych urządzeń dla Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, także dofinansowana będzie przez unijne, fundusze" to kolejny projekt związany z systemem ratownictwa medycznego. Jego głównym celem jest przebudowa i modernizacja obecnie istniejącego SOR, doposażenie SOR w brakujący sprzęt i urządzenia medyczne oraz modernizacja lądowiska dla helikopterów medycznych.

Kraków realizuje wiele projektów z zakresu turystyki, zarówno inwestycyjnych (budowa muzeów, tworzenie szlaków turystycznych), jak i nieinwestycyjnych, dotyczących promocji miasta. Projekt nieinwestycyjny: "Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty" prowadzony będzie przez Biuro Marketingu Turystycznego Miasta UMK. Jego celem jest zwiększenie dostępu do oferty turystycznej Krakowa dla osób niepełnosprawnych, głównie niewidomych i niedowidzących, oraz osób starszych o ograniczonym stopniu sprawności.

Stworzenie w Krakowie pierwszej w skali regionu i kraju kompleksowej oferty turystycznej dla osób niepełnosprawnych i o obniżonej sprawności, a następnie upowszechnienie jej w innych miastach Polski będzie nowością na skalę krajową.

Z pieniędzy unijnych współfinansowanych jest część sztandarowych wydarzeń kulturalnych odbywających się rokrocznie w mieście. Są to: "Wielka Parada Smoków" (projekt Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska); "Festiwal Muzyki Filmowej" (projekt Krakowskiego Biura Festiwalowego); Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" (projekt Capelli Cracoviensis); Krakowskie Noce, czyli Noc Muzeów, Noc Teatru, Noc Jazzu i Noc Cracovia Sacra (projekt Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK). D.O.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski