Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla młodych wybiją rytm serca

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Trwają warsztaty z wielkim bębnem, który będzie nadawał rytm festiwalowi młodych
Trwają warsztaty z wielkim bębnem, który będzie nadawał rytm festiwalowi młodych Fot. Zbiory Organizatorów festiwalu
ŚDM. Obiekty zarezerwowane dla odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, miasteczko namiotowe dla harcerzy pełniących służbę medyczną, rezerwowe parkingi, festiwale pielgrzymkowe - tak gminy przygotowują się na przyjęcie młodych ludzi z całego świata.

Największe skupisko harcerzy-wolontariuszy, pełniących służbę medyczną - obsługującą wszystkie spotkania podczas Światowych Dni Młodzieży - będzie w Więcławicach Starych w gminie Michałowice. Ta gmina będzie gościć harcerzy w szkołach i remizach, jednak główne miejsce ich pobytu to miasteczko namiotowe, które stoi już od kilku dni na boisku parafii św. Jakuba Apostoła w Więcławicach. Jest miejsce dla tysiąca harcerzy-wolontariuszy. Budowa miasteczka szła błyskawicznie. Druhom z Chorągwi Krakowskiej ZHP pomogli w tej pracy żołnierze z 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

- Większość, bo 800 osób, które tu zamieszkają, to harcerze z różnych stron Polski - mówi hm Mariusz Siudek, komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP.- Niektórzy wolontariusze już przybyli. Za kilka dni pojawią się grupy skautów z całego świata, którzy zgłosili się do białej służby. Przybędą Włosi, Hiszpanie, Słowacy, Węgrzy. Harcerze i skauci utworzą 195 pieszych patroli białej służby. Mają obsługiwać m.in. 14 punktów szpitalnych oraz szpital polowy. Nasi harcerze będą na spotkaniach w Krakowie, na Błoniach, w Brzegach - podkreśla komendant Siudek.

Z jedną z grup harcerskich przyjedzie karetka z ratownikami; ma stacjonować w Więcławicach, zaś na czas czuwania i modlitw z papieżem Franciszkiem pojedzie do Brzegów. W Więcławicach ogrody plebańskie stanęły otworem dla uczestników katechez, wykładów i koncertów. Ponadto gmina Michałowice pomogła w dostosowaniu terenu do wymogów bezpieczeństwa. Sfinansowała budowę drogi przeciwpożarowej wokół boiska.

- Szacujemy, że w naszej gminie może gościć do 3 tys. osób w szkołach, budynkach komunalnych oraz na prywatnych terenach i w domach - mówi Józef Talik, koordynator ds. ŚDM w gminie Michałowice. Zaznacza, że autobusy MPK, nawet w weekendy, mają dowozić gości według rozkładu roboczych dni tygodnia. Samorząd wynajął autokary z firmy przewozowej, by dowozić uczestników ŚDM na miejsca spotkań z papieżem. - Przygotowujemy identyfikatory i wjazdówki tym autokarom, bo dla harcerzy pełniących służbę ważne jest, żeby szybko znaleźli się na konkretnym spotkaniu - dodaje Józef Talik.

W gminie Zabierzów, gdzie miały być miasteczka namiotowe, Komitet Organizacyjny ŚDM z nich zrezygnował. Jednak może tu gościć 5-8 tys. osób w szkołach, świetlicach i w parafiach. Spotkania i katechezy będą mieli w Krakowie, Krzeszowicach, Bolechowicach - w zależności od grupy językowej. W Krzeszowicach spodziewają się ok. 4,5 tys. pielgrzymów, dla których planowane są atrakcje, konkursy i występy.

Duże grupy gości zapowiadały się też w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce. W szkołach planowano przyjąć 750 osób, znacznie większe grupy miały być na aeroklubowym lotnisku w Pobiedniku. - Biuro podróży z Katowic planowało utworzenie tu pola biwakowego. Najpierw była mowa o umieszczeniu 30 do 50 tys. pielgrzymów. Potem mówiono o 10 tys. osób, ale i to nie jest pewne, nie mamy szczegółowych danych, ile ostatecznie przybędzie - mówi Józef Rysak, wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

Podkrakowscy organizatorzy planują wiele wydarzeń dla przybywających na spotkanie z Ojcem Świętym. Gmina Zielonki przygotowuje moc atrakcji podczas festiwalu, planowanego na środę 27 lipca, na boisku Bibiczanki.

- Będą zespoły lokalne oraz czas i miejsce na scenie dla grup goszczących w okolicy. Jedną z ciekawszych atrakcji będą warsztaty bębniarskie. Już przygotowujemy się do nich, ćwiczymy grę na bębnach. Mamy wykonany wielki bęben. Będzie wybijał rytm serca, czyli serdeczne dźwięki, przy których planujemy śpiewać, grać i zachęcać do wspólnej zabawy - mówi Anna Roj, na co dzień kierująca zieloneckim chórem, a na czas święta młodych koordynatorka festiwalu organizowanego w Bibicach.

Zielonki planują nie tylko festiwal. W gminie obok miejsc dla młodzieży są też zarezerwowane obiekty dla służb zarządzania kryzysowego. - Dla pielgrzymów mamy 300 miejsc w dwóch szkołach oraz miejsca w parafiach. A budynki komunalne rezerwujemy dla służb, m.in. strażaków, którzy przyjadą z różnych części Polski. Przygotowujemy także miejsca na ewentualne izolatki lub tymczasowy szpital - wyjaśnia Bogusław Król, wójt Zielonek.

Gmina, podobnie jak wiele innych, jest gotowa na opłacenie dodatkowych kursów MPK i wydłużenie niektórych z nich. Ponadto w wielu miejscach przy trasach pielgrzymich staną przenośne toalety, w razie wysokich temperatur zwilżacze - kurtyny wodne, a na hydrantach gminnej sieci wodociągowej zostaną zamontowane krany, żeby przemieszczający się pielgrzymi mieli wodę pitną.

Gminy chcą zaprezentować przybyszom swoje atrakcje turystyczne. Wyjątkowym miejscem będą Jerzmanowice, gdzie tutejsi samorządowcy z księżmi diecezji sosnowieckiej organizują kampus ŚDM. Zaplanowano modlitwy, ewangelizację i kilkudniowy Festiwal Młodych z występami zespołów i świadectwami ludzi wiary, katechezami, wykładami; w ofercie jest też sport, taniec, muzyka.

- W szkołach i remizach mamy miejsca dla tysiąca pielgrzymów. Jednak liczymy, że w katechezach i spotkaniach w kampusie - licząc z naszymi mieszkańcami - może wziąć udział trzy tysiące osób. W centrum Jerzmanowice zmienimy organizację ruchu. Część jednej ulicy będzie nieprzejezdna, wokół centrum i boisk część ulic będzie jednokierunkowa. Poza tym dla tych, którzy będą przyjeżdżać do nas na festiwal, zorganizowaliśmy obszerny parking na 500 samochodów - mówi Izabela Jędrzejek, koordynatorka ŚDM z ramienia gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Parkingów w powiecie jest więcej. - Wyznaczamy w okolicy głównych dróg miejsca na parkowanie autobusów lub pojazdów osób, które pojawią się bez zgłoszenia jako uczestnicy ŚDM. Do miasta nie wjadą, wiec musimy być przygotowani na wskazanie im placu do parkowania - informuje Marian Paszcza, dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego. Wyznacza całodobowe dyżury podczas święta młodych w celu bieżącego utrzymania dróg, porządkowania ich, ewentualnych prac związanych np. z podmyciem drogi, zabezpieczeniem i porządkowaniem jej po przejściu pielgrzymów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski