Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla oszczędnych

MARIAN CHOLEWIŃSKI
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli ROR, już dawno nie spełnia jednej z wymienionych w nazwie funkcji. Można go wykorzystywać do dokonywania rozliczeń, lecz nie ma już mowy o oszczędzaniu.

Fot. Archiwum

USŁUGI FINANSOWE. Pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym są całkiem nieźle oprocentowane

Wręcz przeciwnie - można mówić o stratach, jako że pieniądze na takim rachunku są praktycznie nieoprocentowane. Tracą zatem na wartości wskutek inflacji. W tej sytuacji zachętą do oszczędzania są konta oszczędnościowe.

Zamiast lokaty i ROR

Aby zapobiec odpływowi pieniędzy do innych instytucji finansowych, które zachęcają konkretnymi zyskami, banki wprowadziły tzw. rachunki oszczędnościowe, zwane też kontami oszczędnościowymi. Umożliwiają one dysponowanie pieniędzmi, przy oprocentowaniu zbliżonym do lokat terminowych. Jest to zatem połączenie funkcji konta ROR i lokaty.

To pierwsze, jak już wiemy, zniechęca brakiem oprocentowania. Natomiast lokaty, jako samodzielna forma oszczędzania, mają istotną wadę - zmuszają do "zamrażania" pieniędzy przez określony czas. Likwidacja lokaty przed terminem powoduje utratę większej części odsetek. Tej wady nie posiadają konta oszczędnościowe.

Coś za coś

Otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego (KO) jest bezpłatne. W większości banków wymagane jest jednak równoczesne posiadanie rachunku ROR. Jest to też korzystne dla klienta banku, jako że może dokonywać okresowych płatności domowych (i nie tylko), po przelaniu pieniędzy z KO na ROR. Płatności z ROR nie są niestety bezpłatne. Bank przecież musi na czymś zarobić. Jeżeli natomiast są bezpłatne, wówczas najczęściej wymagane jest dokonywanie kartą płatniczą zakupów o określonej wartości. Bank otrzymuje wówczas od sprzedawców prowizję od obrotu na karcie.

W odniesieniu do kont oszczędnościowych także istnieją pewne ograniczenia. Wpłaty mogą być dokonywane wielokrotnie i w dowolnym czasie, jednak z wypłatami wiążą się pewne warunki. Pieniądze mogą być oczywiście "wyjmowane" w dowolnym terminie, jednak najczęściej tylko jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna. Za pozostałe niestety trzeba płacić każdorazowo, od kilku nawet do kilkunastu złotych.

Przydatne operacje

Tylko w nielicznych bankach posiadacze konta oszczędnościowego nie poniosą żadnych opłat przy drugiej i następnych wypłatach w miesiącu, korzystając z bezpłatnego przelewu na rachunek ROR, a następnie wybierając pieniądze przy wykorzystaniu karty bankowej. Jednak, w z zdecydowanej większości banków, zasada jednego bezpłatnego poboru pieniędzy dotyczy także przelewów na rachunek ROR.

W wielu bankach istnieje możliwość automatycznego przelewania nadwyżek na koncie ROR (np. ponad ustalony przez właściciela limit na ROR) na wyżej oprocentowane konto oszczędnościowe. Jest to forma bardzo wygodna, gdyż posiadacz rachunków nie musi co miesiąc pamiętać o dokonywaniu przelewów nadwyżek finansowych na KO. Nikt rozsądny nie chce bowiem trzymać zbyt dużo pieniędzy na ROR, gdyż te "zalegające" w nadmiarze tracą wartość nabywczą wskutek inflacji.

Ranking kont

Banki prześcigają się obecnie w zachęcaniu do zakładania kont oszczędnościowych, stosując promocje i oferując atrakcyjne oprocentowanie (jak na obecne warunki na rynku finansowym). W ostatnim rankingu tych kont, opracowanym przez TotalMoney.pl, na czele banków oferujących najwyższe oprocentowanie znajduje się db Konto Oszczędnościowe 24H w Deutsche Banku PBC. Oprocentowanie (przy kwocie nieprzekraczającej 10 tys. zł) wynosi 6 proc. w skali roku, a odsetki dopisywane są codziennie.
Na drugim miejscu są: Konto Oszczędnościowe w Meritum Banku oraz Konto SuperOszczędnościowe w banku Citi Handlowy z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku. Trzecie miejsce zajmuje Konto Oszczędnościowe w banku BGŻOptima z oprocentowaniem 4,6 proc.

[email protected]**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski