Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla samotnych matek

LES
Do 109 domów samotnych matek w Polsce trafia rocznie ok. 1100 kobiet z dziećmi, jedna czwarta w ciąży. W 2002 r. przyszło w nich na świat 318 dzieci, 25 proc. trafiło lub trafi do domów dziecka i adopcji, a kolejne 5 proc. do rodzin zastępczych - poinformował prezes Fundacji Świętego Mikołaja Dariusz Karłowicz.

Osoby w dramatycznej sytuacji są przyjmowane natychmiast, niezależnie od wyznania, narodowości i miejsca zamieszkania

   Najliczniejszą grupę wśród mieszkanek domów samotnych matek stanowią pensjonariuszki w wieku 18 - 25 lat (58 proc. z nich jest w ciąży, 42 proc. to matki z dziećmi), 18. roku życia nie ukończyło 15 proc. kobiet w ciąży i 8 proc. matek z dziećmi, 5 proc. matek z dziećmi ma mniej niż 16 lat. Większość pensjonariuszek określa siebie jako bezrobotne (70 proc. kobiet w ciąży i 77 proc. matek z dziećmi), tylko kilka procent ma jakąś, najczęściej dorywczą pracę, uczy się 23 proc. kobiet w ciąży i 7 proc. matek z dziećmi.

Najczęściej przez alkohol

   59 proc. pensjonariuszek ośrodków przed zamieszkaniem w nich miało wsparcie ze strony bliskich - partnera lub własnej rodziny - kolejne 12 proc. dysponowało wsparciem instytucjonalnym (np. ośrodków pomocy społecznej). 15 proc. deklaruje, że są zdane wyłącznie na siebie. Najczęstszą przyczyną przebywania kobiet w domach samotnej matki jest przemoc fizyczna i psychiczna ze strony partnera (nieco ponad 70 proc.), rzadziej ze strony jego rodziny. W większości bezpośrednią przyczynę przemocy stanowi alkohol - trzy czwarte przypadków. Rzadsze są przyczyny ekonomiczne - utrata dachu nad głową, złe warunki mieszkaniowe lub porzucenie przez partnera. Dyrektor Caritas archidiecezji gnieźnieńskiej ksiądz Jacek Dziel podkreślił, że problem samotnego macierzyństwa pozostaje w cieniu innych dramatów społecznych. - A domom pomocy samotnym matkom potrzebne jest każde wsparcie - powiedział.

Kampania do końca stycznia

   - Kierując się tą potrzebą, Caritas Polska we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja zorganizowała kampanię pod hasłem "Bóg się rodzi. Pomóż samotnym matkom" - dodał.
   Ks. Dziel podkreślił, że celem kampanii, która rozpoczęła się 15 grudnia i potrwa do końca stycznia, jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy samotnego macierzyństwa oraz zbiórka pieniędzy na domy samotnej matki. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja dodał, że na potrzeby kampanii wykorzystano kilkaset billboardów na terenie całego kraju; kilkadziesiąt rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych nadało specjalnie przygotowane informacje, a w wielu ogólnopolskich i regionalnych dziennikach ukazały się ogłoszenia. Wszystkie media udostępniły powierzchnię reklamową bezpłatnie, a prace przy organizacji kampanii wykonano społecznie.

Nie tylko dach nad głową

   Ks. Dziel powiedział, że placówki Caritas starają się zapewnić podopiecznym nie tylko dach nad głową i wyżywienie, ale przede wszystkim profesjonalną pomoc socjalną, psychologiczną i terapeutyczną. Oświadczył też, że kobiety znajdujące się w dramatycznej sytuacji są przyjmowane natychmiast, niezależnie od ich wyznania, narodowości i miejsca zamieszkania. Poinformował, że Caritas Polska posiada na terenie całego kraju 16 domów samotnych matek, w tym 7 domów dla kobiet oczekujących na urodzenie się dziecka i 9 placówek, które pomagają samotnym matkom z dziećmi.
    (LES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski