Dlaczego Radosław Majdan miał w domu tylko sam materac?...

Dlaczego Radosław Majdan miał w domu tylko sam materac? Barwne opowieści o Pogoni Szczecin z krakowskimi wątkami

Zdjęcie autora materiału
Jerzy Filipiuk

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Sportowe książki. Najpopularniejszy klub na Pomorzu Zachodnim obchodzi w tym roku piękny jubileusz. Z tej okazji ukazała się książka „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin”.
Dlaczego Radosław Majdan miał w domu tylko sam materac? Barwne opowieści o Pogoni Szczecin z krakowskimi wątkami
Czterech autorów – na co dzień zaangażowanych w pracę biura prasowego Pogoni, na czele z dyrektorem komunikacji i PR Krzysztofem Uflandem – prezentuje dzieje „Dumy Pomorza” poprzez opowieści byłych klubowych legend, piłkarzy, trenerów, działaczy i innych mocno osób związanych z jubilatem.

Książka odbiega swą formą od standardowych monografii klubowych. Nie ma w niej opisów sezonów i meczów, wyników i tabel, statystyk i grafik, są za to barwne opowieści i zabawne anegdoty, nietuzinkowe wspomnienia i różne ciekawostki, historie mniej i w ogóle nieznane.

Ludzie, którzy tworzyli historię Pogoni, w ciekawy i niebanalny sposób przypominają wydarzenia, w których uczestniczyli lub o których słyszeli, zdradzają zapomniane fakty, opowiadają mnóstwo dykteryjek. Dotyczą one nie tylko wydarzeń na murawie, ale i – a może przede wszystkim – pozaboiskowych historii, życia prywatnego.

O swoim klubie opowiadają m.in. Dariusz Adamczuk, Edi Andradina, Bogusław Baniak, Jacek Cyzio, Adam Kensy, Marian Kielec, Jerzy Kopa, Zenon Kasztelan, Radosław Majdan, Marek Leśniak, Piotr Mandrysz, Olgierd Moskalewicz, Andrzej Rynkiewicz, Kazimierz Sokołowski, Maciej Stolarczyk, Henryk Wawrowski i Leszek Wolski.

Ponieważ historię Pogoni tworzyli m.in. piłkarze związani z Wisłą (np. wspomniani Majdan, Moskalewicz i Stolarczyk oraz Artur Bugaj), a także Cracovią (Cyzio), nie brakuje w niej krakowskich wątków. Futboliści skupiają się jednak, co zrozumiałe, na opowieściach o Pogoni.

„Bieda była tak duża, że Radek Majdan musiał wyprzedawać swoje meble, żeby mieć za co żyć. Opowiadał nam kiedyś, że doszło do takiej sytuacji w której został mu w domu sam materac” – wspomina Cyzio o problemach w szczecińskim klubie.

Z książki można się dowiedzieć, który piłkarz doznał urazu, gdy… leżał w łóżku, który stoper nigdy nie został ukarany żółtą kartką, po co ganiał do kiosku młodych graczy jeden z rozgrywających Pogoni, któremu trenerowi zawodnicy schowali… samochód. Itd. Itd.

„70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin”. Autorzy: Krzysztof Ufland, Jakub Bohun, Tomasz Smoter i Jakub Żelepień”. Liczba stron: 435. Cena: standard w miękkiej oprawie, klejona 39,99 zł, premium w twardej oprawie, szyta 59,90 zł i ebook dostępny w sklepach internetowych 24,90 zł.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo