Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego tak śmierdzi?

AMS
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
JOANNA HELAK, lekarz weterynarii:

Fot. Anna Kaczmarz

Lecznica

Skóra psa może śmierdzieć, co jest uzależnione od stanu hormonalnego naszego zwierzęcia. Czasem u psów, które są bardzo wrażliwe na poziom hormonów, może się zmieniać zapach tłuszczu skórnego, będącego naturalną ochroną sierści przed wodą i przed wilgocią. Właściciele bardzo narzekają na ten zapach. Można próbować coś z tym zrobić. Możemy częściej kąpać psa albo stosować tabletki doustne z chlorofilem - jest ich mnóstwo na rynku - które w pewien sposób neutralizują zapach wydzielany przez naszego pupila. Gdy takie zabiegi nie pomogą, musimy się do tego zapachu po prostu przyzwyczaić.

Ci, którzy mają psa doskonale wiedzą, że gdy jest on mokry, pachnie bardzo dla nas niesympatycznie. Niektóre mokre psy śmierdzą więcej, inne mniej, ale śmierdzą wszystkie. Nie powinno nas to niepokoić, bo jest to zupełnie normalne.

Może też się zdarzyć, że poczujemy w domu zapach starych pieczarek i bardzo trudno będzie nam zlokalizować pochodzenie tego nieprzyjemnego zapachu. Jego źródłem może być wydzielina gruczołów okołoodbytowych psa. Każda suka i samiec mają takie gruczoły. Ich wydzielina służy do znaczenia terenu; w ten sposób zwierzęta przekazują sobie informacje. Normalnie pies tej wydzieliny pozostawia trochę na odchodach (dlatego nasze zwierzęta tak chętnie wąchają kupy innych psów). Niektóre psy mają z nią jednak problem. Jest jej na tyle dużo, że przy gwałtownych ruchach, gdy zwierzę zaczyna trzeć pupą o podłogę, dywan, fotel, wydzielina się uwalnia i daje o sobie znać w postaci przykrego dla nas zapachu.

Jeżeli nie możemy zlokalizować zapachu, a jest on ciężki do zniesienia, powinniśmy się udać do lekarza weterynarii. Jeżeli w gruczołach zebrało się za dużo wydzieliny, weterynarz fachowo je opróżni. Istnieją psy, z którymi musimy regularnie chodzić na takie zabiegi. Nie wolno nam tego zaniedbać, żeby nie doprowadzić do zapalenia gruczołów okołoodbytowych. Jeżeli dojdzie do takiego stanu, to zazwyczaj robi się przetoka i wówczas trzeba rozpocząć leczenie antybiotykami.

(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski