Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto wybrać ceramikę do budowy domu?

materiał partnera
Planując budowę domu, należy starannie przemyśleć wybór materiałów budowlanych – to jedna z najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Decydując się na konkretne materiały, należy ocenić je pod kątem energooszczędności oraz ich bezpieczeństwa dla zdrowia. Dobrym wyborem wydaje się ceramika budowlana, która uchodzi za najzdrowsze dla człowieka tworzywo, a ponadto jest niezwykle odporna na wilgoć. Warto przyjrzeć się bliżej temu materiałowi i poznać jego właściwości.

Ceramika a zdrowie ludzkie

Ceramika to surowiec naturalny. W procesie jej wytwarzania do gliny wydobytej z ziemi dodaje się piasek i wodę. Do wytworzenia niektórych typów cegieł używa się również trocin i pyłu drzewnego, nadal jednak są to całkowicie naturalne składniki. To właśnie sprawia, że ceramiczna cegła jest bezpieczna dla zdrowia oraz przyjazna środowisku.

To jednak nie wszystko. Dzięki temu, że podczas procesu produkcyjnego cegły wypalane są w wysokiej temperaturze – 900 do 1200 stopni Celsjusza – finalnie stają się całkowicie suche. W efekcie nie jest możliwy rozwój pleśni czy drobnoustrojów mogących stanowić zagrożenie dla mieszkańców budynku, ponieważ potrzebują one wilgoci, której w gotowej cegle nie ma.

Ceramika charakteryzuje się paro-przepuszczalnością. Oznacza to, że w momencie, gdy w danym pomieszczeniu staje się zbyt sucho, ceramiczna cegła wyrówna poziom wilgoci dzięki swobodnemu przenikaniu pary wodnej. Stwarza to komfortowe warunki dla osób przebywających w budynku.

Warto również zauważyć, że ceramiczna cegła gromadzi ciepło, a kiedy zrobi się chłodno, uwalnia je, wyrównując tym samym temperaturę w pomieszczeniu. To samo w drugą stronę, dzięki czemu przebywanie w budynku w czasie upalnego lata staje się komfortowe, gdyż cegła blokuje gorące powietrze i działa jak rodzaj klimatyzacji, pomagając zachować w pomieszczeniu przyjemny chłód. Pozwala to znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i klimatyzacji.

Ściany z cegły ceramicznej mają także właściwości tłumiące hałas z zewnątrz. Jego nadmiar może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, powodując stres i zaburzenia snu, a w niektórych wypadkach nawet uszkodzenia słuchu. Materiały ceramiczne sprawdzą się świetnie w miejscach, gdzie natężenie hałasu jest duże, na przykład przy ruchliwych drogach. Pomogą wytłumić dźwięki i zapewnią mieszkańcom komfort, ciszę i spokój.

Ceramika i bezpieczeństwo

Ceramika to materiał bezpieczny. Przede wszystkim jest niepalny, co zmniejsza ryzyko pożaru, a nawet gdy do niego dojdzie, ściany zbudowane z ceramicznej cegły mogą opierać się sile ognia przez kilka godzin – wystarczająco długo, by bezpiecznie opuścić dom. Warto także zauważyć, że materiał ten w kontakcie z ogniem nie wydziela szkodliwych substancji.

Budynki zbudowane z ceramicznych materiałów wykazują ponadto wysoką trwałość, wytrzymałość oraz stabilność. Dzięki temu można je swobodnie budować na terenach aktywnych sejsmicznie.

Ceramika odporna jest także na czynniki atmosferyczne. Duże wahania temperatur, silny wiatr czy śnieżyca nie wpływają w żaden sposób na zmianę parametrów cegły ceramicznej, dzięki czemu wzniesione z jej użyciem budynki są trwałe. Zmoczona cegła szybko wysycha, w ścianach więc nie mogą rozwinąć się grzyby. Natomiast dachówki wykonane z materiału ceramicznego to bezpieczne pokrycie dachu i nawet podczas silnych wiatrów mało prawdopodobne jest, by zostały one zerwane i uszkodziły budowlę.

Ekonomia i oszczędność

Przy budowie domu i wyborze materiałów budowlanych warto zwrócić uwagę na kwestie ekonomii. Cegły i dachówki z ceramiki, dzięki swojej trwałości i długiej żywotności, to inwestycja na długie lata. Nawet gdy w przyszłości konieczna będzie sprzedaż domu, wartość nieruchomości nie spadnie, ponieważ nadal zapewniać będzie komfort mieszkańcom i nie straci na jakości z upływem lat.

Co więcej, ceramika to materiał, który nie wymaga kosztownej konserwacji, a jego wykorzystanie w budowie zmniejsza liczbę potrzebnych w przyszłości remontów. Dzięki odporności na próchnienie czy gnicie łatwiej zachować budynek w nienaruszonym stanie przez wiele lat, a dzięki temu znacząco obniżyć koszty utrzymania nieruchomości.

Warto także pamiętać, że cegły ceramiczne to materiał przyjazny środowisku, ponieważ można go wykorzystać wielokrotnie, na przykład w budowie nowego domu bądź przy renowacji innych obiektów, takich jak ulice oraz chodniki.

Ceramika to materiał od lat obecny na rynku materiałów budowlanych. Wykorzystywany jest od dawna do produkcji dachówek czy cegieł i przez cały ten czas został na tyle udoskonalony, że wydaje się najlepszym wyborem w kwestii materiałów do budowy domu. Technologia produkcji ceramiki rozwinęła się na tyle, iż produkty z niej wytwarzane obecnie charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz parametrami termoizolacyjnymi, zachowując jednocześnie naturalne właściwości oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Produkowane w dzisiejszych czasach dachówki wyglądają zatem jak te tradycyjne z dawnych lat, ale ich lepsze właściwości i parametry są wynikiem nieustannego udoskonalania procesów produkcyjnych. Dlatego właśnie współczesne dachówki są bardziej szczelne i odporne na zmiany temperatur niż te wytwarzane dawniej.

Artykuł powstał we współpracy z sufigs.pl

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski