Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto zbudować domek dla owadów?

(Opr. JM)
Drewno na domek dla owadów powinno być twarde
Drewno na domek dla owadów powinno być twarde Fot. e-ogrodek.pl
Majsterkujemy. Domek dla owadów to doskonały sposób, aby zwabić pożyteczne owady do naszego ogrodu i pomóc im przetrwać chłody.

Żeby w naszym ogrodzie zapanowała równowaga, powinniśmy pomóc pożytecznym owadom. Z tych najważniejszych można wymienić pszczoły - nie tylko miodne, ale przede wszystkim dzikie murarki, które w zapylaniu kwiatów są wydajniejsze niż pszczoły miodne, a do tego nie tworzą rojów i nie atakują ludzi. Równie pożyteczne w zapylaniu kwiatów są trzmiele.

Z kolei niedocenianym drapieżcą jest biedronka i złotook, a raczej ich larwy, żywiące się mszycami. Jednak wiele z nich ginie na skutek barbarzyńskiego zwyczaju wypalania łąk, inne tracą miejsca bytowania na skutek... rozwoju budownictwa (w murach bez szczelin trudno się schronić), problemem są też nasze zbyt zadbane ogrody, z niedostateczną ilością kwitnących i miododajnych roślin.

Z drewna...

Żeby pomóc owadom (i innym pożytecznym zwierzętom, takim jak jeże czy ptaki) dobrze jest pozostawić fragment „dzikiego ogrodu”, czy kwietnej łąki. Bezpośrednią pomocą będzie też domek dla owadów. Postawiony w ogrodzie późną jesienią zapewni schronienie pożytecznym owadom. Technik budowy domków dla owadów jest kilka. Do budowy wszystkich najlepiej stosować naturalne materiały, występujące w przyrodzie.

Większości materiałów budowlanych nie musimy kupować, wystarczy użyć tego, co występuje w naszym ogrodzie lub można zebrać podczas spaceru. Technika budowy jest bardzo prosta. Wystarczy ponawiercać kawałek drewna. Otwory powinny mieć głębokość ok. 6-10 cm i średnicę 2-5 mm, najlepiej, by biegły pod różnymi kątami. Drewno na taki domek powinno być twarde i suche, a kawałek mieć wymiary co najmniej ok. 10 x 10 cm i 20-30 cm wysokości.

...lub z gliny

Glina jest jedynym materiałem, który prawdopodobnie trzeba będzie kupić. Glinę mieszamy ze sieczką słomianą (1/3 ilości gliny) i formujemy cegłę. W mokrej cegle nakłuwamy otwory, również biegnące pod różnymi kątami. Taka cegła, po kilku dniach wyschnie (nie wystawiamy jej na intensywne słońce, bo popęka) i stwardnieje. Konstrukcję dobrze jest zabezpieczyć daszkiem, czy drewnianą ramą. Z łączonych cegieł oczywiście można tworzyć większe „osiedla”. Można też w drewnianą skrzynkę włożyć łodygi trzcin.Takie domki dla owadów najlepiej jest umieścić w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru.

Innym rozwiązaniem domku dla owadów jest „ziemianka” - czyli dołek wydrążony w ziemi, przykryty deską z kilkoma otworami. Taki dołek najlepiej umiejscowić w jak najrzadziej odwiedzanym miejscu ogrodu.

Domek dla trzmieli

Niezwykle pożyteczne trzmiele i złotooki wymagają nieco innej, choć równie nieskomplikowanej konstrukcji. Domek dla złotooków to skrzynka, wypełniona liśćmi, czy słomą, z nieprzeciekającym dachem, zawieszona na wysokości co najmniej 1,5 m w ciepłym i zacisznym miejscu, natomiast domek dla trzmieli powinien być wykonany z nieheblowanego drewna o wymiarach co najmniej 13x13x13 cm (mierząc wewnątrz domku). Jak każdy dom, powinien mieć szczelny dach.

Do środka powinien prowadzić otwór mający ok. 1,5-2 cm średnicy, w wnętrze powinno być wypełnione suchym materiałem roślinnym (siano, słoma, mech, liście). Niedawno udowodniono praktycznie, że trzmiele szczególnie przyciąga kolor niebieski i najchętniej osiedlają się w domkach tego właśnie koloru. Jednocześnie okazało się, że pomidory, które były zapylone przez trzmiele dały o ok. 30 proc. wyższe plony, były też znacznie smaczniejsze. A dzięki tym badaniom Monika Leończyk wygrała krajowy etap Konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Nie zaszkodzi pomyśleć też o ich dożywieniu - sadźmy rośliny kwitnące i nie traktujmy wszystkiego, poza kilkoma gatunkami, jak chwasty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski