Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długa lista wyborczych obietnic dla Krakowa. Kandydaci z pierwszych trzech miejsc na listach przedstawiają swoje propozycje

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Podczas wyborów parlamentarnych 15 października w Krakowie będziemy wybierać 14 posłów i 2 senatorów (w całej Małopolsce - 41 posłów i 8 senatorów).
Podczas wyborów parlamentarnych 15 października w Krakowie będziemy wybierać 14 posłów i 2 senatorów (w całej Małopolsce - 41 posłów i 8 senatorów).
Reorganizacja miejskiego transportu, rozbudowa i modernizacja krakowskich szpitali, utworzenie metra, zwiększenie wsparcia psychologicznego w szkołach, uruchomienie programów budowy mieszkań społecznych na tani wynajem i akademików dla studentów, dalszy rozwój kolei, rozwiązanie problemu zakorkowanego miasta czy też wsparcie przedsiębiorców - to tylko część propozycji, które pierwsze trójki list wyborczych wszystkich partii, mają do zaproponowani stolicy Małopolski, gdyby udało im się dostać do Sejmu. Poniżej przedstawiamy wszystkie pomysły kandydatów okręgu wyborczego nr 13 (powiaty: krakowski, miechowski, olkuski i miasto Kraków).

Lista nr 1 - KW Bezpartyjni Samorządowcy

Na pierwszej liście wyborczej w pierwszej trójce znaleźli się następujący kandydaci: Zbigniew Żyła (miejsce nr 1), Rafał Maliszewski (miejsce nr 2), Lidia Krystyna Hostyńska (miejsce nr 3). Kandydaci do parlamentu wspólnie przedstawili 3 najważniejsze rzeczy dla Krakowa, którymi zamierzają się zająć w pierwszej kolejności po dostaniu się do Sejmu.

Propozycje, które zaprezentowali to:

  • Darmowy transport miejski dla mieszkańców i studentów w Krakowie.
  • Reorganizacja transportu miejskiego. Rozszerzenie zasięgu szybkiego tramwaju i metro dla Krakowa.
  • Poszerzenie stref zieleni w Krakowie. Kraków najbardziej zielonym, dużym miastem w Polsce.

Lista nr 2 - KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymon Hołownia

Na drugiej liście wyborczej w pierwszej trójce znaleźli się następujący kandydaci: Rafał Paweł Komarewicz (miejsce nr 1), Ireneusz Jacek Raś (miejsce nr 2), Małgorzata Diana Szostak (miejsce nr 3). Oto propozycje kandydatów do parlamentu z listy wyborczej KKW Trzecia Droga:

Rafał Paweł Komarewicz:

  • Utworzenie Krakowskiego Zespołu Parlamentarnego, czyli specjalnego ciała w ramach parlamentu, które powinno zrzeszać jak największą liczbę parlamentarzystów z Krakowa, którzy będą walczyć o sprawy i projekty istotne dla Krakowa. Należy pokazać siłę i potrzeby naszego miasta, głośno o Kraków walczyć.
  • Huta Zielonej Energii - uzyskanie wsparcia w zrealizowaniu ogromnej farmy fotowoltaicznej na terenach nieużytków po nowohuckim kombinacie, tak by zapewnić energetyczne bezpieczeństwo Krakowa w przyszłości. W tej sprawie potrzebujemy wsparcia na wielu poziomach, po pierwsze muszą się zmienić przepisy dot. odnawialnych źródeł energii, tak by samorządy mogły inwestować w takie farmy przy wsparciu funduszy unijnych (KPO), po drugie potrzebujemy wsparcia finansowego dla takiego projektu.
  • Rozbudowa i modernizacja SOR w Szpitalu im. Żeromskiego - nowohucki szpital potrzebuje pilnego i dużego dofinansowania i zrealizowania inwestycji rozbudowy i gruntownego remontu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Ireneusz Jacek Raś:

  • Nowy Program dla Szpitala Uniwersyteckiego 2.0 m.in. budowa oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży oraz przeniesienie pozostałych oddziałów z ul. Kopernika.
  • Program finansowania metra w Krakowie. Drugie miasto w Polsce potrzebuje programu na budowę metra w Krakowie. Powinien być to program wspierany przez rząd.
  • Rozwój Portu Lotniczego Kraków-Balice. To bardzo ważne, by region otrzymał pieniądze na dalszy, dynamiczny rozwój lotniska, które jest oknem na świat nie tylko dla rzeszy turystów, ale także mieszkańców Małopolski korzystających tak licznie z tego środka transportu.

Małgorzata Diana Szostak:

Moim programem są zmiany systemowe, których beneficjentem będzie także Kraków, m.in. poprzez wprowadzenie następujących ustaw:

  • Ustawa o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Dla budżetu Krakowa to oszczędność rzędu 2 mln rocznie. (W 2023 = 1 mln 800 tys., ale ta tendencja będzie tylko rosnąć).
  • Ustawa o zatrudnieniu psychologa w szkole na pełny etat, finansowaniu pracy psychologa w szkole z budżetu państwa oraz o podniesieniu płacy psychologa do średniej krajowej. Obecny system prowadzi do anomalii w postaci ułamkowego zatrudnienia psychologa w szkole, który w efekcie po 2 godzinach biegnie do pracy innej placówce, potem do następnej, w efekcie jest w szkole praktycznie nieobecny. Na tej zmianie zyskają zatem także dzieci krakowskich szkół, rodzice i nauczyciele.
  • Ustawa dotycząca profilaktyki niesamodzielności osób starszych poprzez monitoring sytuacji ludzi starszych, elastyczne formy wsparcia (opieka wytchnieniowa, asystencja, przystosowanie wsparcia do konkretnej sytuacji) oraz elastyczne formy współdziałania inicjatyw oddolnych, organizacji pozarządowych ze strukturami już istniejącymi, zwiększenie nakładów na instytucje socjalne; zmiana modelu kształcenia na kierunkach socjalnych, w tym zwiększenie wymagań rekrutacyjnych na te kierunki.

Małgorzata Szostak wyjaśnia również: - „Skąd takie postulaty? Stąd, że państwo nie widzi sytuacji osób starszych, bo nie prowadzi rozpoznania w tej dziedzinie. Tymczasem wg raportu NIK z 2016 roku liczba osób niezdolnych do samodzielnej, potrzebujących opieki środowiskowej wynosi około 2 mln i rośnie, a opieką domową objęto niewiele ponad 1 procent osób powyżej 60. Poraża zjawisko niedożywienia lub głodu wśród osób starszych, co z kolei generuje znaczące wydatki służby zdrowia na ich leczenie (jeśli ktoś w ogóle ich sytuację dostrzeże).

Pilnie zatem potrzebujemy ustawy, która całościowo podejmie problem osób starszych i wyciągnie z ich z obecnej izolacji. Wśród nich są zaś także mieszkańcy Krakowa. Wiem to z doświadczenia, wiem także, jak bardzo wszelkie próby przyjścia im z pomocą rozbijają się o brak narzędzi i nie spełniają skali potrzeb.

Na koniec, co nie znaczy, że na ostatek, pragnę przypomnieć, że w programie Trzeciej Drogi (reprezentuję w niej Polskę 2050) jest samodzielność finansowa samorządów lokalnych poprzez nową ustawę o finansowaniu samorządów – zwiększenie ich udziału w PIT i zwrot VAT-u przy inwestycjach publicznych".

Lista nr 3 - KW Nowa Lewica

Na trzeciej liście wyborczej w pierwszej trójce znaleźli się następujący kandydaci: Maciej Roman Gdula (miejsce nr 1), Daria Iwona Gosek-Popiołek (miejsce nr 2), Jan Orkisz (miejsce nr 3). Oto propozycje kandydatów do parlamentu z listy wyborczej KW Nowa Lewica:

Maciej Roman Gdula:

  • Jednym z najbardziej palących problemów mieszkańców i mieszkanek Krakowa jest w ostatnich latach radykalny wzrost cen najmu i zakupu mieszkań. Dlatego w kolejnej kadencji Sejmu będę walczył o uruchomienie programów budowy mieszkań społecznych na tani wynajem i akademików dla studentów. W ten sposób stworzymy między innymi w Krakowie atrakcyjną alternatywę dla kredytu i coraz droższego najmu na rynku prywatnym.
  • Na wzór Belgii stworzymy program dopłat dla osób jeżdżących do pracy rowerem. To rozwiązanie - poza systematycznymi inwestycjami w infrastrukturę rowerową - sprawi, że część osób wybierze rower zamiast samochodu na krótkich trasach. A to przełoży się w Krakowie między innymi na mniejsze korki, lepszą dostępność miejsc parkingowych, poprawę jakości powietrza, mniejszą emisję CO2 i poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców.
  • Kraków poradził sobie z wymianą kotłów na paliwa stałe, ale w dalszym ciągu smog napływa do miasta między innymi z sąsiadujących samorządów. To małe gminy, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z realizacją działań na rzecz czystego powietrza. Dlatego będę w kolejnych latach działał na rzecz wzmocnienia programów wymiany kotłów i termomodernizacji oraz uruchomienia dużego programu wsparcia odnawialnych źródeł energii.

Daria Iwona Gosek-Popiołek:

  • Rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego - uruchomienie funduszy centralnych dla samorządów na budowę mieszkań na wynajem oraz wprowadzenie ściślejszej regulacji rynku najmu krótkoterminowego. Wzorem dla naszych postulatów jest w tym zakresie Wiedeń, gdzie duży udział mieszkań komunalnych wpływa pozytywnie nie tylko na jakość życia, ale także ceny mieszkań na rynku komercyjnym.
  • Przeciwdziałanie degradacji środowiska miejskiego - mówimy tu o czystości rzek i powietrza, ale również ochronie przed hałasem i odorami. Są to obszary wymagające nie tylko zwiększenia nakładów finansowych, ale też gruntownych zmian legislacyjnych - wyposażenia samorządów i inspekcji centralnych w skuteczne narzędzia egzekwowania norm i karania sprawców. Najpilniejsze sprawy do rozwiązania to smród w Płaszowie, zrzuty ścieków do Wisły, Prądnika czy Dłubni i kopciuchy dymiące w krakowskim obwarzanku.
  • Poprawa jakości przestrzeni publicznej - to kolejny obszar gdzie brak ustawowo narzuconych norm powoduje chaotyczną zabudowę, niedostatek terenów zielonych i rekreacyjnych, niski dostęp do usług społecznych na nowych osiedlach. Czas skończyć z wolną amerykanką i zmusić m.in. deweloperów do większej odpowiedzialności za otoczenie.

Jan Orkisz

Kandydat na liście wyborczej KW Nowa Lewica - Jan Orkisz przedstawił następujące postulaty: „Przywrócenie praworządności, rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości, polepszenie jakości ochrony zdrowia, uchwalenie ustawy wprowadzającej tzw. renty wdowie, wspieranie samorządów w powiększaniu zasobów mieszkaniowych na wynajem".

Lista nr 4 - KW Prawo i Sprawiedliwość:

Na czwartej liście wyborczej w pierwszej trójce znaleźli się następujący kandydaci: Małgorzata Ewa Wassermann (miejsce nr 1), Andrzej Mieczysław Adamczyk (miejsce nr 2), Jacek Piotr Osuch (miejsce nr 3). Kandydaci do parlamentu przedstawili następujące postulaty:

Małgorzata Ewa Wassermann:

- W centrum mojej działalności poselskiej od samego początku znajduje się Kraków. Wielokrotnie podkreślałam, że wykonując powierzony mi już dwukrotnie przez mieszkańców Krakowa i sąsiednich powiatów mandat poselski, jestem przede wszystkim rzecznikiem ich interesów. Sama jestem Krakowianką, więc nie muszę – jak moi zmieniający się co cztery lata konkurenci – uczyć się mojego miasta i poznawać jego potrzeb na nowo - mówi Małgorzata Wassermann.

Kandydatka do parlamentu dodaje: -„Spraw ważnych dla Krakowa i jego Mieszkańców jest wiele i jeżeli będę miała zaszczyt po raz trzeci piastować mandat Posła na Sejm, nie zamierzam poniechać żadnego z już realizowanych przeze mnie działań na rzecz miasta". Jako priorytety dla Krakowa wskazuje:

  • Dalsze, efektywne wsparcie finansowe dla krakowskich szpitali, mające na celu systematyczną poprawę jakości służby zdrowia w naszym mieście. Sprawy związane z ochroną zdrowia pozostaną moim priorytetem w kolejnej kadencji. Udowodniłam, że dzięki dobrej współpracy (to pojęcie ma tutaj kluczowe znaczenie) pomiędzy rządem, samorządem, a także osobami piastującymi kierownicze stanowiska w systemie ochrony zdrowia możliwym jest pozyskiwanie ogromnych środków nie tylko na inwestycje w infrastrukturę szpitali, ale również finansowanie najnowocześniejszych metod leczenia. Szczególnym sukcesem było dla mnie skuteczne zaangażowanie się w uzyskanie wielomilionowego wsparcia dla Dziecięcego Szpitala w Prokocimiu (ponad 300 mln złotych), a także dla szpitali Siemiradzkiego i Rydygiera. Ochrona zdrowia wymaga i zawsze będzie wymagała ogromnych nakładów, a Kraków to nie tylko wymienione przeze mnie szpitale, dlatego moim celem na kolejną kadencję jest praca na rzecz jeszcze większego zaangażowania finansowego w krakowskie szpitale ze strony rządu.
  • Realna, efektywna poprawa jakości powietrza w Krakowie, nie poprzez chwytliwe, puste hasła, ale konkretne programy. Pierwszym z nich będzie rozpoczynający się dosłownie w tym czasie program „Ciepłe Mieszkanie”, który jest uzupełnieniem programu „Czyste Powietrze”. Będę dążyć do tego aby z tego programu, pozwalającego na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych, skorzystali wszyscy mieszkańcy krakowskich kamienic, wspólnot mieszkaniowych i lokatorzy mieszkań komunalnych. Drugim programem będzie mocno wspierany przeze mnie program "Przyjazne Osiedle" ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Program ten jest już w fazie konsultacji, a jego realizacja pozwoli m.in. na termomodernizację budynków, remont instalacji elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, budowę instalacji fotowoltaicznych na dachach bloków, dobudowę wind w blokach, budowę miejsc postojowych dla samochodów oraz garaży, co realnie wpłynie zarówno na komfort życia mieszkańców, jak i na faktyczną poprawę jakości powietrza w mieście.
  • Dalszy rozwój infrastruktury w mieście i wokół miasta. Dzięki dobrej współpracy w Ministerstwem Infrastruktury, realnym jest w nadchodzącej kadencji domknięcie sieci obwodnic wokół miasta, co pozwoli całkowicie wyprowadzić ruch tranzytowy poza Kraków. W samym Krakowie pozostanę zaangażowana w rozpoczęty już projekt poprawy jakości transportu zbiorowego (systematyczne zastępowanie pojazdów komunikacji miejskiej i podmiejskiej autobusami zero-emisyjnymi, wodorowymi), którego pierwszą odsłoną była otwarta dzięki współpracy z Orlenem stacja tankowania wodoru oraz pojawienie się pierwszego autobusu wodorowego Urbino 12 hydrogen na ulicach naszego miasta. Moją ambicją jest, aby Kraków stał się miastem w którym transport publiczny przestanie być transportem zanieczyszczającym miasto.

Andrzej Mieczysław Adamczyk:

  • Od grudnia 2024 r. ruszą nowe przystanki kolejowe: Kraków Północ, Kraków Przylasek, Kraków Kościelniki. Chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości kolei aglomeracyjnej. Powinno zostać uruchomionych jak najwięcej połączeń, a linie kolejowe powinny być wykorzystywane w jak największym stopniu.
  • Dokończenie Północnej Obwodnicy Krakowa, drogi ekspresowej S7 z Krakowa w kierunku Warszawy oraz ważnej w ruchu aglomeracyjnym obwodnicy Zabierzowa.
  • Budowa nowego węzła drogowego przy lotnisku w Balicach, na granicy miasta, co pozwoli na upłynnienie ruchu i bezpieczne połączenie do lotniska z centrum Krakowa.

Jacek Piotr Osuch - wysłaliśmy pytania 3 października br., czekamy na odpowiedź

Lista nr 5 - KW Konfederacja Wolność i Niepodległość

Na piątej liście wyborczej w pierwszej trójce znaleźli się następujący kandydaci: Konrad Szczepan Berkowicz (miejsce nr 1), Bartosz Sebastian Bocheńczak (miejsce nr 2), Wojciech Adam Siński (miejsce nr 3). Kandydaci do parlamentu przedstawili następujące pomysły dla stolicy Małopolski:

Konrad Szczepan Berkowicz - wysłaliśmy pytania 3 października br., czekamy na odpowiedź

Bartosz Sebastian Bocheńczak:

- Co prawda uważam, że władza centralna powinna trzymać się z daleka od rozporządzania sprawami o charakterze lokalnym i to na samorząd powinny zostać przekazane większe kompetencje oraz środki finansowe, to jednak w sprawie Krakowa i okręgu 13 jest kilka strategicznych spraw, które należy poruszyć - mówi kandydat.

  • Na pewno kwestia korków - odkorkowanie jednego z najbardziej zakorkowanych miast w Europie - zakaz zwężania ulic kosztem zrobienia parkingu, tak jak miało to miejsce choćby na Dietla. Do tego minimalizacja czasu remontów ulic oraz ich odpowiednie rozlokowanie, tak aby w jednym rejonie nie zamykać kilku ulic powodując przy tym paraliż części miasta. Tak jak ma to teraz miejsce w rejonie Mostu Dębnickiego.
  • Metro, jeśli Kraków chce się prężnie rozwijać, musi mieć doskonałą komunikację zbiorową. Pomimo, że w sprawie metra wypowiadali się sami mieszkańcy Krakowa dając tej inicjatywie zielone światło, ciągle niewiele się w tej kwestii dzieje - przyspieszmy prace nad tym projektem. Do tego więcej parkingów Park and Ride na obrzeżach miasta, oraz zwiększenie konkurencyjności i jakości kolei podmiejskiej, która jest przestarzała, czasem jeździ zbyt rzadko, lub po prostu nie jeździ nocą.
  • Konieczne przyspieszenie prac nad drogami Kraków - Olkusz, Beskidzka Droga Integracyjna , oraz Droga nr 7 tzw zakopianka do Myślenic. Ciągle tylko słyszymy o nowych wariantach i o protestach lokalnych społeczności, nie słyszymy o konkretach.

Wojciech Adam Siński:

  • Nigdy więcej bezprawnych lockdownów czy też utrudniania dostępu do lekarza dla osób potrzebujących pomocy. Rozliczenie wszystkich winnych (projekt Norymberga 2.0- powołanie komisji śledczej, uruchomienie prokuratury) wprowadzenia bezprawnych rozporządzeń covidowo-pandemicznych. W ostatniej kadencji Sejmu przepisy prawa nie pozwalały na takie działania obozu rządzącego za aprobatą "totalnej opozycji", a mimo to były te działania prowadzone. Dlatego też należałoby wyciągnąć wobec winnych stosowania tych praktyk totalitarnych konsekwencji prawnych. Bez tego zdrowie Polaków oraz konstytucyjna zasada wolności gospodarczej będzie zagrożona w każdym momencie. STOP SEGREGACJI SANITARNEJ
  • Deukranizacja Polski - zlikwidowanie w przestrzeni publicznej symboli obcego państwa, zlikwidowanie wszelkich preferencji dla obywateli obcych państw (świadczenia socjalne, przywileje w korzystaniu ze służby zdrowia, pierwszeństwo w korzystaniu z przedszkoli, żłobków czy akademików) - Polak we własnym kraju nie może być obywatelem drugiej kategorii. Ograniczenie do absolutnego minimum możliwości okupowania przestrzeni miejskiej przez obcokrajowców. Absolutny zakaz propagowania symboli neonazistowkich- banderowskich i prawne zrównanie ich z symbolami komunistycznymi, nazistowskimi (debanderyzacja polskiej przestrzeni publicznej). NIE PRZENOŚCIE NAM STOLICY DO KIJOWA
  • NIE dla "Strefy czystego transportu", projekty miasta 15 minutowego oraz wszelkie inne projekty związane z tzw. ekologizmem: do likwidacji. Wystąpienie z wszelkich międzynarodowych porozumień, które zakładają realizację tych globalistycznych projektów dzięki czemu uniemożliwi to wprowadzenie takich rozwiązań przez włodarzy miast. Strefy zakazu transportu w konsekwencji spowodują "wymarcie" centrum miasta. Doprowadzą do wykluczenia transportowego mieszkańców a w konsekwencji likwidację małych biznesów (zawsze to są polskie firmy a nie międzynarodowe korporacje). Projekty te są zwykłym oszustwem i nie służą poprawie jakości życia w mieście, a w swojej istocie są zaczynem "zielonego totalitaryzmu" , który wyklucza istnienie czegoś takiego jak wolność człowieka, swoboda przemieszczania się etc.

Lista nr 6 - KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

Na szóstej liście wyborczej w pierwszej trójce znaleźli się następujący kandydaci: Bartłomiej Henryk Sienkiewicz(miejsce nr 1), Jagna Kinga Marczułajtis-Walczak (miejsce nr 2), Aleksander Jan Miszalski (miejsce nr 3). Kandydaci do parlamentu przedstawili następujące propozycje dla Krakowa:

Bartłomiej Henryk Sienkiewicz:

  • Koalicja Obywatelska zapewni natychmiastową dymisję kurator oświaty Barbary Nowak, a ja zapewnię wystarczająco funduszy, żeby w przyszłym roku nie było już problemów ani z liczbą nauczycieli, ani z liczbą miejsc w klasach.
  • Ponownie złożę zablokowaną przez PiS Ustawę Metropolitalną w nowym Sejmie. Dopilnuję, aby została przyjęta. Kraków zyska dzięki temu około 368 milionów złotych rocznie.
  • Dopilnuję, żeby w krakowskich szpitalach były jak najszybciej dostępne 3 zabiegi, których wprowadzenie ma w programie Koalicja Obywatelska: aborcja na życzenie do 12 tygodnia ciąży, darmowe badania prenatalne, oraz bezpłatne znieczulenie przy porodzie.

Jagna Kinga Marczułajtis-Walczak - wysłaliśmy pytania 3 października br., czekamy na odpowiedź

Aleksander Jan Miszalski:

  • Ustawa metropolitalna dla Krakowa - zmiany podatkowe wprowadzane przez PiS poskutkowały znacznym obniżeniem budżetów samorządów. Jednocześnie istnieje wiele problemów i kwestii, których żadna z gmin nie jest w stanie rozwiązać w pojedynkę. Odpowiedzią na oba problemy jest ustawa metropolitalna dla Krakowa. Zapewni ona rocznie 368 mln zł. Środki te gminy tworzące metropolię będą mogły wydatkować m.in. na zintegrowaną komunikację publiczną, kształtowanie przestrzenne, gospodarkę odpadami, promocję turystyczną czy walkę o czyste powietrze.
  • Zwiększenie środków na transformację energetyczną: wymianę kopciuchów w podkrakowskich gminach, poprawa energochłonności budynków użyteczności publicznej - to jeden z kluczowych projektów dla finansów i zdrowia Polaków. Z jednej strony pozwoli zmniejszyć poziom zanieczyszczeń powietrza, z którego powodu umiera rocznie nawet 50 tys. osób. Poprawa energochłonności budynków pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania budynków publicznych oraz spełnić normy unijne, do których osiągnięcia Polska jest zobligowana. Zmiana miksu energetycznego na oparty o OZE i atom pozwoli docelowo zmniejszyć koszt energii oraz zmniejszy negatywny wpływ Polski na środowisko.
  • Wsparcie przedsiębiorców i obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej - jednym z filarów rozwoju Krakowa jest przedsiębiorczość jego mieszkańców. Zmiany podatkowe wprowadzane przez rząd PiS, wysoka inflacja oraz rosnące koszty energii znacznie utrudniały funkcjonowanie przedsiębiorstw. Moim i celem przyszłego rządu KO jest wsparcie przedsiębiorców m.in. poprzez wprowadzenie podatku dochodowego dopiero po otrzymaniu środków z tytułu opłaconej faktury, wprowadzenie “urlopu dla przedsiębiorców” czy przywrócenie ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej.

Lista nr 7 - KW Polska Jest Jedna

Na siódmej liście wyborczej w pierwszej trójce znaleźli się następujący kandydaci: Sylwia Małgorzata Kopacz (miejsce nr 1), Ryszard Kijanka (miejsce nr 2), Stanisław Żyrkowski (miejsce nr 3). Do wszystkich kandydatów przesłaliśmy pytania 3 października br. roku - czekamy na odpowiedzi.

Lista nr 8 - KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców

Na ósmej liście wyborczej w pierwszej trójce znaleźli się następujący kandydaci: Mateusz Rosół (miejsce nr 1), Leszek Tymoteusz Sady (miejsce nr 2), Katsiaryna Shydlouskaya (miejsce nr 3).

Mateusz Rosół:

  • Pierwsza i najważniejsza rzecz to urzeczywistnienie 4. artykułu Polskiej Konstytucji tj. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
  • Wprowadzenie obligatoryjnych referendów obywatelskich dla mieszkańców, których wyniki są wiążące dla władzy lokalnej.

Leszek Tymoteusz Sady - wysłaliśmy pytania 3 października br., czekamy na odpowiedź

Katsiaryna Shydlouskaya - wysłaliśmy pytania 3 października br., czekamy na odpowiedź

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski