Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi do wzięcia

DER
Jeżeli Arcelor rzeczywiście zrezygnuje z walki o polskie stalownie (oferty można było składać do wczoraj) na placu boju pozostaną inwestorzy budujący europejskie przyczółki. US Steel już posiada hutę w Koszycach na Słowacji i stalownie w Serbii. Zamierza także uczestniczyć w prywatyzacji hutnictwa na Węgrzech. LNM sfinalizował transakcję zakupu czeskiej Nova Hut w okolicy Ostrawy i jest koncernem, który w ostatnich latach intensywnie inwestował niemal na wszystkich kontynentach. Przedstawiciele LNM deklarowali też, że są zainteresowani zakupem nie tylko PHS, ale także Huty Częstochowa.

US Steel i LNM potwierdziły złożenie wiążących ofert na zakup polskich hut

   Do wczorajszego popołudnia złożono w Ministerstwie Skarbu Państwa dwie wiążące oferty zakupu Polskich Hut Stali (połączone huty Sendzimira, Katowice, Cedler i Florian). Służby prasowe resortu konsekwentnie odmawiały ujawnienia nazw koncernów wciąż zainteresowanych prywatyzacją polskich hut, jednak wcześniej komunikaty o złożeniu ofert przekazały amerykański US Steel i zarejestrowana na Antylach Holenderskich, związana z kapitałem hinduskim grupa LNM. To spore zaskoczenie, bowiem spodziewano się, iż ofertę złoży także paneuropejski Arcelor (zarejestrowany w Luksemburgu) - największy producent stali na świecie. Polski rząd będzie się teraz zastanawiał nad wyborem oferenta.
   - Decyzja, którą podejmie komisja prywatyzacyjna, będzie miała szczególne znaczenie w perspektywie wejścia Polski do Unii Europejskiej - nie ukrywa w opublikowanym wczoraj komunikacie John Harold Goodish, wiceprezes ds. przedsięwzięć międzynarodowych US Steel. Amerykanie już wcześniej zapewniali, że jako ewentualni inwestorzy w PHS będą musieli się trzymać uzgodnień, jakie polscy negocjatorzy wywalczyli w Brukseli (redukcja zatrudnienia i mocy produkcyjnych).
   _- Przez pierwsze trzy lata, do 2006 roku, planujemy prowadzić proces restrukturyzacji przewidziany w ustaleniach z Unią Europejską - _zapewniał w Warszawie podczas wczorajszej konferencji prasowej także Sudhir Maheshwari, dyrektor finansowy grupy LNM (relacja Polskiej Agencji Prasowej).
   Warto wyjaśnić, że oprócz hut wymagających szybkiej modernizacji oferujemy ewentualnemu inwestorowi długi liczone w miliardach złotych. Zaakceptowany przez rząd sposób prywatyzacji hutnictwa przewiduje, że inwestor będzie musiał spłacić ok. 1,6 mld złotych długów PHS głównie wobec PKP i energetyki. Owa spłata nastąpi w wyniku dość skomplikowanej procedury konwersji długu na akcje. Inwestor będzie musiał jeszcze dekapitalizować PHS (równowartość 100-150 mln USD) i kupić akcje Polskich Hut Stali należące obecnie do skarbu państwa (wydatek rzędu prawie miliarda złotych). Już tylko dla porządku dodajmy, że potencjalny nowy właściciel będzie musiał podpisać pakiet socjalny z wyjątkowo mocnymi związkami zawodowymi działającymi w hutach tworzących PHS. (DER)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski