Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długotrwałe bezrobocie kluczowym wyzwaniem

Dorota Dejmek
fot. Tomasz Bolt
Zatrudnienie. Bezrobocie w Polsce sięga obecnie 8,6 proc., co oznacza, że 1,361 mln osób nie ma pracy. Jednak pracodawcy sygnalizują problemy ze znalezieniem nowych pracowników.

Z najnowszych badań Work Service wynika, że niemal 30 proc. pracodawców planuje rozpocząć rekrutacje jeszcze w roku 2016. W głównej mierze będą one dotyczyć podstawowych stanowisk pracy, w takich sektorach jak usługi i produkcja. Jednak poszukiwanie pracowników jest mocno utrudnione. W porównaniu do lipca ub. r. liczba osób bezrobotnych spadła o 224,2 tys., ale tylko w roku 2015 opuściło kraj ponad 77 tys. potencjalnych pracowników.

- Polski rynek pracy zaczyna się kurczyć, co przy rekordowo niskich poziomach bezrobocia i rosnących potrzebach rekrutacyjnych jest jeszcze bardziej widoczne - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA. - Ten proces w głównej mierze jest związany ze zmianami demograficznymi, które są dodatkowo wzmacniane przez emigrację zarobkową. Z danych GUS wynika, że już niemal 2,4 mln Polaków przebywa za granicą. W tym samym czasie pojawiają się trudności z obsadzaniem miejsc pracy w naszym kraju. Pracodawcy zaczynają mieć problemy z dostępnością kadr nawet na stanowiska niewymagające doświadczenia i kompetencji. Dzieje się tak, mimo że nadal ponad milion osób jest bezrobotnych.

Z danych z czerwca br. wynika, że z grona 1,392 mln bezrobotnych w Polsce, aż 791 tys. (56 proc. bezrobotnych) stanowią osoby długotrwale - ponad 12 miesięcy - wyłączone z rynku pracy. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych stanowi grupa, którą trudno przywrócić na rynek pracy.

- Powoli zaczynamy dochodzić do ściany - komentuje Grzegorz Tokarski, wiceprezes Zarządu Krajowego Centrum Pracy. - Stopa bezrobocia nie może spaść znacznie niżej bez podjęcia zdecydowanych działań nastawionych na aktywizację długotrwale bezrobotnych. To liczna grupa, która w najbliższych latach może stanowić główne zaplecze kapitału ludzkiego w Polsce. Na odwrócenie trendów demograficznych potrzeba lat. Nadal też nie jesteśmy świadkami masowych powrotów Polaków zza granicy. A potrzeby rekrutacyjne pojawiają się przecież tu i teraz. Dlatego jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki w nadchodzących latach będzie skuteczne przywracanie na rynek pracy osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Szczególnie, że dotychczas tylko 31 proc. bezrobotnych było objętych jakąkolwiek formą wsparcia.

Występowanie długotrwałego bezrobocia nie jest jednolite na terenie kraju. Np. w Poznaniu odsetek osób pozostających bez pracy ponad 12 miesięcy, stanowi 42,57 proc. wobec pełnej puli osób bezrobotnych, w Warszawie 62 proc., Rzeszowie 65 proc., w Łodzi 84 proc.

- Przywracanie do pracy długotrwale bezrobotnych to proces złożony i wymagający czasu. Nie wystarczy jedynie wsparcie w zakresie znalezienia pracy, ale kluczowe jest utrzymanie tych osób w zatrudnieniu. To wymaga trwałej zmiany w ich życiu, a ta możliwa jest dzięki stałej opiece - podkreśla Grzegorz Tokarski i dodaje: - W ramach prowadzonych przez nas projektów udaje się pomóc ponad 55 proc. To więcej niż w przypadku publicznych służb zatrudnienia, gdzie efektywność niektórych instrumentów rynku pracy, oferowanych tej grupie, wynosi tylko kilka procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski