Nasza Loteria

Dna moczanowa

Redakcja
Artretyzm, dna moczanowa to przewlekła choroba związana z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryn. Zaburzenia przemiany materii prowadzą do nadmiaru kwasu moczowego w organizmie.

Skaza moczanowa rozwija się wówczas, gdy rośnie stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi i tkanki okołostawowe reagują zapalnie na odkładanie się w nich złogów kwasu moczowego – powstają wtedy guzki dnawe (inaczej artretyczne, które mogą pojawić się też pod skórą małżowiny usznej). Złogi te wywołują typowe, bardzo bolesne, wysiękowy zapalenia i powodują niszczenie chrząstek stawowych. Obserwuje się także predyspozycje rodzinno–dziedziczne do tej choroby.

Objawy

Ostre nagłe napadowe (zwykle w nocy) zapalenie, na pojedynczych stawach, zwykle stawu palucha (podagra) lub stawu łokciowego (chiragra). Staw jest obrzęknięty, skóra wokół zaczerwienieniona. Ból jest bardzo silny. Temperatura ciała wzrasta oraz rośnie stężenie limfocytów we krwi obwodowej i stężenie kwasu moczowego we krwi. Napad może trwać nawet kilka dni, a nawet tygodni. W początkowym stadium choroby napady są dość rzadkie, w miarę postępu choroby zdarzają się jednak coraz częściej. Między napadami dny nie ma żadnych dolegliwości, o chorobie świadczą tylko zniekształcenia stawów oraz guzki dnawe. Napadom sprzyja duży wysiłek fizyczny, urazy, zdenerwowanie i stres, nadużycie alkoholu, operacje, także niektóre leki, nieodpowiednia dieta i niektóre potrawy zawierające dużo puryn (wątroba, nerki, mózg, ryby, np. sardynki, śledzie).

Leczenie

Nieleczenie dny prowadzi do dny przewlekłej, czyli przewlekłego wielostawowego zapalenia stawów. Zapaleniu towarzyszą inne choroby: nadciśnienie tętnicze nerkopochodne, niewydolność krążenia, charakterystyczne ubytki kostne, objawy ze strony układu moczowego, przede wszystkim kamica moczanowa i nefropatia, zapalenie i niewydolność nerek.

Rozpoznanie choroby należy do lekarza, opiera się na wynikach badań laboratoryjnych i wykryciu kryształów kwasu moczowego w płynie stawowym, w guzkach tkanek miękkich. Leczenie polega na zmniejszeniu ilości napadów dny, łagodzenia objawów oraz bólu, usuwania skutków zmian w stawach i innych narządach. Podaje się leki hamujące syntezę kwasu moczowego oraz zwiększające jego wydalanie z moczem.

Domowy sposób w razie napadu dny: wilgotny okład i podanie leków wskazanych przez lekarza. W dnawym zapaleniu stawów nie można podawać kwasu salicylowego, np. polopiryny, asprocolu, gdyż zmniejszają one wydzielanie kwasu moczowego z moczem. Profilaktyka napadów dny polega na diecie ubogiej w puryny (ograniczenie mięsa, grochu, fasoli, szpinaku, kalafiora).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski