Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do czego potrzebny jest jonizator powietrza?

(MK)
Praktyczne rady. Liczne badania wykazują, że elektroklimat (odpowiednia koncentracja aerojonów) ma wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka - przebywanie w otoczeniu dodatnio zjonizowanego powietrza powoduje osłabienie, znużenie, zmniejszenie wydajności fizycznej i odporności psychicznej.

Cząstki powietrza nie są obojętne - mają ładunek elektryczny, który oddziałuje na nasze organizmy. Jonizatory powietrza to urządzenia, które wytwarzają korzystne dla nas jony ujemne i dobrze wpływają na tzw. elektroklimat. W środowisku naturalnym przeważają ładunki ujemne. Źródłem jonów ujemnych są przede wszystkim burze - wielkie wyładowania atmosferyczne. Mniejszymi, ale stale działającymi jonizatorami powietrza są rośliny (szczególne właściwości wykazują paprocie) oraz naturalne zbiorniki wodne (zwłaszcza morza, ale także wodospady). Coraz częściej elektroklimat naszych pomieszczeń jest niesprzyjający. Otacza nas powietrze zjonizowane dodatnio przez pola elektromagnetyczne pochodzące od monitorów, telewizorów, drukarek itp.

Dlatego warto zatroszczyć się o właściwą jonizację powietrza - zobojętnienie jonów dodatnich i wytworzenie jonów ujemnych. Naturalnymi jonizatorami są rośliny doniczkowe. Może się jednak okazać, że nie są one dość wydajne i muszą być wspomagane przez specjalne urządzenia jonizujące.

Jonizować powietrze mogą na przykład niektóre modele klimatyzatorów. Innym rozwiązaniem są specjalne jonizatory powietrza. Jonizatory to praktycznie bezobsługowe (nie wymagają np. wymiany filtrów) i niedrogie (kilkaset złotych) urządzenia, które - mówiąc najprościej - zasysają z powietrza szkodliwe jony dodatnie, a emitują jony ujemne.

Jonizatory powietrza wytwarzają jony ujemne za pomocą wysokiego napięcia (sposób klasyczny) lub wykorzystują emisję wolnych elektronów z rozgrzanego metalu - termoemisja. Metoda ta uznawana jest za lepszą - nie ma tu emisji nawet śladowej ilości ozonu - szkodliwego gazu, który jest efektem ubocznym procesu jonizacji. Przy wyborze jonizatora warto zatem upewnić się, czy produkcja ozonu nie przekracza dopuszczalnej normy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski