Do czterech razy... zespoły

Redakcja
Katarzyna Porębska odczytała pismo, które do samorządu wystosowali przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego Fot. Aleksander Gąciarz
Katarzyna Porębska odczytała pismo, które do samorządu wystosowali przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego Fot. Aleksander Gąciarz
Radni z gminy Nowe Brzesko zdecydowaną większością głosów (11 za, 2 przeciw - nauczycielki Danuta Czechowicz i Katarzyna Porębska, 1 wstrzymujący - Marian Mackiewicz) podjęli wczoraj uchwały o powołaniu Zespołów Szkół w Nowym Brzesku i Sierosławicach. Ich kształt będzie jednak nieco inny niż początkowo zakładano.

Katarzyna Porębska odczytała pismo, które do samorządu wystosowali przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego Fot. Aleksander Gąciarz

NOWE BRZESKO. Przeciwko przekształceniom głosowali tylko nauczyciele

Okazało się bowiem, że prawo nie dopuszcza łączenia w zespoły takich samych typów szkół. Zwrócili na to uwagę przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty, którzy otrzymali do zaopiniowania przygotowane projekty uchwał. To oznacza, że w skład ZS w Sierosławicach nie można włączyć Szkoły Podstawowej w Mniszowie. - Byłoby to możliwe tylko w sytuacji, gdyby szkoła w Mniszowie była placówką filialną w stosunku do SP w Sierosławicach. Natomiast, aby to zrobić, stosowną uchwałę trzeba byłoby podjąć na pół roku przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego - mówi wójt Jan Chojka. W efekcie w gminie od 1 września będzie funkcjonował ZS w Nowym Brzesku złożony ze szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkola oraz ZS w Sierosławicach, w skład którego wejdą szkoła podstawowa i gimnazjum.

Wczorajsza sesja była czwartym z kolei spotkaniem, poświęconym przekształceniom gminnej oświaty. Na poprzedniej radni postanowili odłożyć decyzję o powołaniu zespołów. Uznali, że wcześniej chcą poznać wyliczenia oszczędności, jakie z tego powodu osiągnie budżet gminy. Symulacja została przygotowana wspólnie z dyrektorami szkół i przedstawiona przez Janinę Sołtysik. Z wyliczeń wynikało, że powołanie zespołów przyniesie w sumie redukcję 2,75 etatu nauczycielskiego i pozwoli wygospodarować 51 godzin ponadwymiarowych. Oprócz tego z grupą 14 nauczycieli, zatrudnionych na czas określony, gmina nie przedłuży umów o pracę.

- Zastanówmy się czy dla tych niecałych trzech etatów warto niszczyć coś, co funkcjonuje dobrze. Coś, co udało nam się wypracować przez lata - mówiła radna Danuta Czechowicz. Z kolei Katarzyna Porębska odczytała pismo skierowane do samorządu przez przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Nie chcemy wtapiania szkół w zespół, ponieważ sądzimy, że szkoły samodzielne pracują efektywniej i osiągają lepsze wyniki edukacyjne. Nie jest też dobrym pomysłem funkcjonowanie zespołu, w którego skład wchodzą dzieci i młodzież w tak różnym wieku. (...) Ubolewamy, że my nauczyciele jesteśmy traktowani przedmiotowo. W opinii publicznej zostaliśmy przedstawieni w złym świetle. Staliśmy się tematem posądzeń, nieprzychylnych i obraźliwych komentarzy" - głosi fragment pisma, które w całości przytaczamy na redakcyjnej stronie internetowej.

Mimo tych głosów wyliczenia przedstawione przez samorząd przekonały większość radnych. - Albo zostawimy to, co jest, albo racjonalizujemy system oświaty, aby za 2-3 lata uniknąć takiej sytuacji jak obecnie, gdy musieliśmy nauczycielom dopłacić 320 tysięcy jako wyrównanie do wynagrodzeń. To jest kwestia odpowiedzialności. Nie robiąc nic dla racjonalizacji oświaty - zbankrutujemy - tłumaczył wójt Jan Chojka.

Dyskusja nad powołaniem zespołów przebiegała tym razem bardzo spokojnie. Zwłaszcza gdy porównać ją z atmosferą, jaka panowała na sesji poprzedniej. Tym razem nie było pokrzykiwań, pokazywania anonimowych pism, przypominania telefonów z pogróżkami i odwoływania się do rzecznika praw obywatelskich. W sesji wzięli udział dyrektorzy gminnych szkół, ale żaden z nich nie zabierał głosu. Na sesji nie było ani jednego mieszkańca, który chciałby wyrazić swoją opinię lub chociażby przysłuchać się obradom. Już po głosowaniu dotarła na miejsce delegacja mieszkańców Szpitar, ale tych interesowała tylko sprawa naprawy miejscowej drogi.
Aleksander Gąciarz

proszowicki@dziennik.krakow.pl

Pismo ZNP

My, członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego chcielibyśmy wyrazić swoje zdanie odnośnie zaistniałej sytuacji dotyczącej oświaty w Gminie Nowe Brzesko.

Informujemy, że poczuliśmy się dotknięci złą atmosferą wywołaną wokół dopłat do średnich wynagrodzeń za ubiegły rok. Problem dopłat do średnich wynagrodzeń nauczycieli pojawił się w całej Polsce, dlatego też nie czujemy się odpowiedzialni za wadliwą politykę oświatową prowadzoną na szczeblu samorządowym i państwowym.

Drugim ważnym problemem, do którego pragniemy się odnieść jest tworzenie w naszej Gminie zespołów szkół. Nie chcemy wtapiania szkół w zespół, ponieważ sądzimy, że szkoły samodzielne pracują efektywniej i osiągają lepsze wyniki edukacyjne. Nie jest też dobrym pomysłem funkcjonowanie zespołu, w którego skład wchodzą dzieci i młodzież w tak różnym wieku. Mieliśmy nadzieję, że Władze naszej Gminy porozmawiają z nauczycielami oraz rodzicami i uprzedzą nas o próbie połączenia szkół. Uważamy, że trzeba było o tym otwarcie porozmawiać i wymienić poglądy. Podkreślamy, ze przedstawiciele Urzędu Gminy powinni współpracować z nauczycielami, rodzicami, abyśmy wiedzieli, że mamy istotny wpływ na edukację naszych dzieci.

Ubolewamy, że my nauczyciele jesteśmy traktowani przedmiotowo. W opinii publicznej zostaliśmy przedstawieni w złym świetle. Staliśmy się tematem posądzeń, nieprzychylnych i obraźliwych komentarzy. W związku z zaistniałą sytuacją występujemy z prośbą o rozsądne i racjonalne a nie emocjonalne podejście do sprawy.

Rozumiemy konieczność oszczędzania, ale nie powinno się to odbywać kosztem pośpiesznych i niekorzystnych decyzji dotyczących szkolnictwa w naszej Gminie.

Zarząd i członkowie ZNP w Gminie Nowe Brzesko

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie