Do "Eureki" z pomysłami

Redakcja
W epoce ostrej rywalizacji i walki o dobrą pracę, nie mówiąc już o wymarzonym, wielkim sukcesie, łatwo się pogubić i stracić wiarę we własne siły. Nie brakuje młodych, dobrze wykształconych ludzi, nie brakuje też oryginalnych, wartościowych pomysłów. Nieustanną przeszkodą są fundusze, które coraz trudniej zdobyć. Ale i to nie wszystko - brakuje nam jeszcze fachowego doradztwa i właściwego przygotowania do wejścia na konkurencyjny rynek.

Stowarzyszenie powstało głównie dzięki studentom i doktorantom UJ

   W krakowskim środowisku uniwersyteckim inicjatywę zmierzenia się z tym problemem podjął nowo utworzony klub "Eureka", działający w obrębie CITTRU (Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu). Stowarzyszenie zaistniało głównie dzięki studentom i doktorantom UJ, którym udało się zdobyć środki finansowe na ten cel z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Od innowacji do wdrożenia

   Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu od warsztatów i szkoły letniej "Innowacyjna przedsiębiorczość, czyli jak przejść od innowacji do wdrożenia". Spotkania odbywały się najpierw w trybie dwudniowym w Krakowie, a potem, podczas dłuższego pobytu w oddalonym od cywilizacji lesie, w Jamnej koło Ciężkowic. Młodzi ludzie postanowili sprawdzić się w zespołowym rozwiązywaniu problemów, w organizowaniu sprawnej grupy, obserwowali, jak spośród nich wyłania się lider, kto staje się współpracownikiem, kto oponentem. Następnie spotykali się z praktykami biznesu, m.in. z pracownikiem międzynarodowego, innowacyjnego laboratorium badawczego czy z jednym z współzałożycieli znanej firmy komputerowej. Specjaliści przekazywali uczestnikom warsztatów ważne informacje na temat najczęstszych problemów wiążących się z zakładaniem własnej firmy, uczyli, jakich reguł należy przestrzegać w biznesie.
   Kolejnym punktem szkoły letniej była rozmowa z ekspertami w zakresie rynków finansowych i funduszy europejskich, dotycząca możliwości uzyskania środków na realizację innowacyjnych przedsięwzięć.
   - Okazuje się - mówi Grzegorz Micek, rzecznik prasowy "Eureki" -__że środki unijne, zwłaszcza w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, leżą "na wyciągnięcie ręki". Z innowacyjnymi projektami można również odwiedzać "aniołów biznesu", czyli osoby o ogromnym doświadczeniu w prowadzeniu własnej firmy, które mogą nie poskąpić grosza na realizację takich projektów.
   Letnia szkoła przedsiębiorczości zaowocowała bardzo ciekawymi pomysłami. Zostały one oszacowane przez specjalistów pod względem możliwości ich realizacji. Nagrodę główną, 1000 zł, otrzymał projekt analizatora ICM, którego zadaniem jest zmniejszenie błędu przy różnego rodzaju analizach chemicznych, medycznych itp.
   Niebanalnym pomysłem była też firma turystyczna oferująca kompleksowe usługi dla osób poszukujących specjalistycznej wiedzy na temat danego regionu. Chodzi o pokazanie charakterystyki obszaru pod względem społecznym, gospodarczym czy ekonomicznym. - Naszą propozycję chcemy skierować do indywidualnych studentów oraz wycieczek naukowych, przyjeżdżających na południe Polski z zagranicy - opowiada student geografii UJ, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia. - Na przykład wycieczka po Nowej Hucie będzie zawierać wprowadzenie w historię dzielnicy, jej problemy społeczne i ekonomiczne, wizytę w jednym z zakładów przemysłowych, a także spotkanie z lokalnymi władzami samorządowymi.
   Pojawiały się też projekty bliższe światu fantastycznemu niż naszej codzienności. - Chcemy pomóc w realizacji najciekawszych pomysłów, wiemy, że warto w nie inwestować - _przekonuje Grzegorz Micek. - _Bierzemy jednak pod uwagę idee ewolucyjne, a nie zupełnie rewolucyjne, bo taki produkt nie zawsze przyjmie się na rynku.

Biznes z inkubatora

   Naczelnym hasłem "Eureki" jest zainspirowanie młodych ludzi do twórczej działalności i przedsiębiorczego wykorzystania wiedzy, umiejętności oraz doświadczeń z własnej dziedziny. W praktyce okazuje się, że badania naukowe powstające na uniwersytecie mogą mieć praktyczne zastosowanie, np. poprzez stworzenie z nich bazy dla innowacyjnych projektów. Dlatego w niedługim czasie planuje się na terenie III Kampusu UJ otwarcie Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który ma pomagać nowo powstałym firmom technologicznym w osiągnięciu dojrzałości i zdolności do samodzielnego funkcjonowania na konkurencyjnym rynku.

Spotkania w środy

   Grupą docelową "Eureki" są studenci oraz doktoranci, którzy mają już pomysł i chcieliby przedyskutować go w szerszym gronie osób specjalizujących się w innowacyjnych przedsięwzięciach. W pierwszym etapie pomaga się młodym ludziom w skonkretyzowaniu tego pomysłu, poprzez uświadomienie im posiadanego kapitału umiejętności i zainspirowanie ich do twórczego, a zarazem przedsiębiorczego myślenia. Kolejny etap to pomoc w analizach prawnych i rynkowych, w tworzeniu biznesplanu i poszukiwaniu funduszy. Są to spotkania zarówno ze specjalistami w określonej branży, jak i z właścicielami funkcjonujących już firm. Przede wszystkim liczyć tu można na konsultacje z osobami o szerokim doświadczeniu i wykształceniu (często w kilku dziedzinach), z ludźmi, którzy wiedzą, jak i gdzie szukać niezbędnych informacji oraz kontaktów. CITTRU współpracuje również z firmami zagranicznymi w zakresie biotechnologii i biomedycyny, ponieważ w Polsce tego typu przedsiębiorstw jest jeszcze niewiele.
   Są dwie drogi, poprzez które można zostać członkiem klubu "Eureka". Pierwsza to wypełnienie ankiety członkowskiej na stronie internetowej http://www.uj.edu.pl/cittru/eureka/html, w której należy opisać krótko swój pomysł. Można również wejść do klubu przez rekomendację jednego z jego członków.
   Spotkania klubu odbywają się w środy o godz. 17.00 w siedzibie CITTRU przy ul. Straszewskiego 27.
    MAGDALENA NOVÁK

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie