Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy rozliczyć PIT za 2022 rok? Wydłużony termin z powodu długiego weekendu 7.05.2023

oprac.: Anna Nowak
Zeznanie podatkowe należy składać do końca kwietnia. W tym roku podatnicy mają kilka dni więcej
Zeznanie podatkowe należy składać do końca kwietnia. W tym roku podatnicy mają kilka dni więcej Wojciech Barczynski
Złożenie zeznania podatkowego w terminie pozwoli uniknąć kar w postaci odsetek, które naliczane są za każdy dzień opóźnienia. Czasu na rozliczenie jest coraz mniej. Do kiedy rozliczyć PIT za 2022 rok? Który rodzaj wniosku wybrać? Podajemy szczegóły.

Nowe terminy składania deklaracji. Do kiedy rozliczyć PIT?

Do zapłacenia PIT-u, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych, zobowiązani są wszyscy Polacy, których dochody podlegają opodatkowaniu. Nowy Ład ujednolicił terminy składania deklaracji.

Wszystkie deklaracje dotyczące PIT-u należy złożyć do końca kwietnia.

Jednak w tym roku 30 kwietnia (niedziela) i 1 maja (poniedziałek), czyli Święto Pracy, są dniami wolnymi od pracy. Z tego względu ostateczny termin na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych mija we wtorek 2 maja.

PIT za 2022 rok. Który wniosek wybrać?

W zależności od tego, ile zarabiamy i jaką formę opodatkowania wybraliśmy, musimy wybrać odpowiedni formularz podatkowy. Do najczęściej składanych formularzy należy PIT-37 (dotyczy on dochodów z tytułu o pracę, umowę o dzieło lub zlecenie). A co, kiedy samodzielnie wpłacamy zaliczki na podatek dochodowy?

Rodzaje formularzy PIT:

  • PIT-37: składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Ten rodzaj formularza wypełniają osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. Można go rozliczyć indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.
  • PIT-36: wypełniają ci podatnicy, którzy w trakcie 2022 roku lub na jego koniec zobowiązani byli do obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy (miesięcznej lub kwartalnej) i samodzielnego przekazania jej na rachunek urzędu skarbowego. PIT-36 jest adresowany do osób rozliczających się według skali podatkowej, czyli stawek podatkowych 12 i 32 % za 2022 rok. Są to głównie podatnicy prowadzący małe firmy.
  • PIT-36L: składany przez przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym. Rozliczają się oni na podstawie ujednoliconej stawki, wynoszącej 19%.
  • PIT-28: składany przez osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (czyli np. wspólnicy spółek cywilnych i jawnych, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, podatnicy rozliczający przychód z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy itp.) oraz sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.
  • PIT-38: składany przez podatników, którzy osiągnęli przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji wynikających z nich praw, udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną, przychodów z inwestycji w kryptowaluty.
  • PIT-39: służy do rozliczenia podlegających opodatkowaniu przychodów z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami.

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

Dokumenty związane z rozliczeniem podatkowym można złożyć na kilka sposobów. Podatnik ma do wyboru:

  • doręczenie PIT-u do urzędu skarbowego w formie fizycznej
  • wysłanie PIT-u pocztą
  • rozliczenie PIT-u online i wysyłkę drogą elektroniczną
  • dostarczenie PIT-u administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego w przypadku osób pozbawionych wolności
  • dostarczenie PIT-u kapitanowi jednostki w przypadku marynarzy i obsługi statków
  • dostarczenie PIT-u dowódcy jednostki w przypadku żołnierzy
  • dostarczenie PIT-u do urzędu konsularnego w przypadku osób przebywających za granicą

Rozliczenie PIT przez Internet. Twój e-PIT

Zamiast stać w kolejkach lub wysyłać PIT pocztą, można rozliczyć się przez Internet. Umożliwia to platforma Twój e-PIT. Otrzymamy w niej dostęp do:

  • przesłanych PIT-ów, korekt lub zgłoszeń aktualizacyjnych,
  • informacji podatkowych od płatników,
  • stanu prowadzonych spraw w urzędzie skarbowym,
  • złożonych pełnomocnictw głównych,
  • stanu rozliczeń i płatności z organem podatkowym,
  • pism wysłanych do organu podatkowego i odebranych od niego, dotyczących spraw załatwianych przez portal.

e-Urząd Skarbowy może automatycznie przygotować za podatnika formularze PIT-37 oraz PIT-38. Po zalogowaniu się na platformę należy jedynie sprawdzić, czy uzupełnione pola się zgadzają i zaakceptować wniosek. Przy okazji od razu pojawi się informacja na temat wysokości zwrotu lub niedopłaty.

Kiedy zwrot podatku?

Jeżeli suma zaliczek wpłaconych na podatek dochodowy przekroczyła roczną kwotę podatku, który należy zapłacić, można ubiegać się o zwrot tej nadwyżki. W przypadku składania oświadczenia podatkowego w formie fizycznej, czas oczekiwania na zwrot to aż trzy miesiące. Natomiast gdy PIT jest złożony poprzez Internet, czas oczekiwania skraca się do 45 dni.

Rozliczenie PIT po terminie. Konsekwencje

Sytuacja ta została uregulowana w kodeksie karnym skarbowym. Otóż podatnicy, którzy nie złożą deklaracji PIT w terminie do 2 maja, będą musieli zapłacić karę. Wysokość kary zależy od wysokości podatku.

Podatnik, który uchyla się od opodatkowania, składa deklarację po terminie lub wcale jej nie składa, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, karze pozbawienia wolności lub obu tym karom łącznie.

Podatnik, który złożył rozliczenie PIT po terminie, może uniknąć kary. Wystarczy skorzystać z czynnego żalu. Jest to dobrowolne zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, które należy złożyć u naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego

Jak podaje biznes.gov.pl - czynny żal będzie skuteczny, tylko gdy:

  • przyznasz się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zanim naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego samodzielnie udokumentuje przestępstwo lub wykroczenie,
  • przyznasz się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zanim organy ścigania rozpoczną czynności zmierzające do wykrycia tego przestępstwa lub wykroczenia (na przykład przeszukania, czynności sprawdzające czy kontrole).
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski