Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kogo trafi 500 mln zł, które rząd zapłacił za słynną „Damę”?

Łukasz Gazur
Fundator Adam Karol Czartoryski rozważa likwidację fundacji?
Fundator Adam Karol Czartoryski rozważa likwidację fundacji? fot. Andrzej Banaś
Kontrowersje. Fundacji Czartoryskich wyznaczono już likwidatora. To Maciej Radziwiłł, dotychczasowy członek jej zarządu. Nie wiadomo natomiast, co stanie się z majątkiem.

Informację tę potwierdził sam zainteresowany. - Faktycznie, zmieniony został statut Fundacji XX. Czartoryskich. W jednym z jego artykułów wskazano mnie jak likwidatora i określono procedurę. Nie oznacza to, że została ona rozpoczęta. O ewentualnej likwidacji zadecydować może Rada Fundacji - tłumaczy nam Maciej Radziwiłł, dotychczasowy członek zarządu Fundacji Czartoryskich.

Jednocześnie zaznacza, że nie może powiedzieć czy i kiedy taka decyzja zapadnie. - Faktem jest, że fundacja wyczerpała swoje cele. Statut przewiduje możliwość przekazania jej środków finansowych na inne podmioty działające w obszarze kultury, edukacji i nauki - twierdzi Radziwiłł.

Jak podkreśla, polskie orzecznictwo ogranicza możliwości zmiany lub rozszerzenia celów statutowych fundacji. I właśnie dlatego rozważane jest powołanie nowej fundacji o szerszych celach związanych z kulturą, nauką i edukacją.

- Na razie nie podjęto w tym zakresie żadnych decyzji - tłumaczy Radziwiłł. - W tej chwili rozważane są różne opcje. Zarówno likwidacja jak i przeniesienie znaczących środków do innych fundacji prowadzących działalność kulturalną - dodaje.

Warto przypomnieć, że na koncie organizacji znajduje się w tej chwili 500 mln zł, które rząd polski przekazał jej w zamian za odstąpienie państwu kolekcji arystokratycznego rodu - wraz ze słynną „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz budynkami Muzeum Czartoryskich, w których mieści się Muzeum Czartoryskich. W wywiadzie dla „Polski The Times” Jan Lubomirski, także członek zarządu fundacji, podkreślał, że pieniądze te mogłyby iść m.in. na stypendia dla młodzieży, badania naukowe nad kolekcją lub historią rodu, a nawet ochronę zabytków związanych z Czartoryskimi. Jako wzór takich działań podał Fundację Lubomirskich, której jest prezesem.

- Tego typu działania mogą być prowadzone również przez Fundację Książąt Czartoryskich, oczywiście za przyzwoleniem wuja Adama (czyli Adama Karola Czartoryskiego - red.). Ale ze skonkretyzowaniem planu działań czekamy do momentu, aż opadnie kurz po transakcji. Po prostu musimy trochę odpocząć - zaznaczał jeszcze w marcu tego roku Jan Lubomirski.

Przypomnijmy, że Fundacja Czartoryskich została stworzona w 1991 roku przez spadkobiercę tego rodu - Adama Karola. To jej przekazał odzyskaną kolekcję arystokratów (po wojnie - jako Muzeum Czartoryskich - była ona pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie, natomiast po 1991 roku pozostawała w jego gestii jako depozyt złożony przez fundację).

W grudniu „Dziennik Polski” ujawnił jako pierwszy, że minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prowadzi negocjacje z fundatorem (czyli Adamem Karolem Czartoryskim) na temat wykupu zbiorów Czartoryskich, co jeszcze przed końcem roku stało się faktem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy produkcja żywności bez pestycydów jest możliwa?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski