Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Krakowa nadciąga wielkie wydarzenie. Wybitni naukowcy wezmą udział w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
11 maja w Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę poświęconą Kopernikowi.
11 maja w Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę poświęconą Kopernikowi. fot. Mariusz Kopiejka/ UJ
Światowy Kongres Kopernikański został zainaugurowany 19 lutego w rocznicę urodzin Kopernika, w Toruniu, a jego druga odsłona rozpocznie się właśnie w Krakowie, 24 maja w 480. rocznicę jego śmierci. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnie do Krakowa ekspertów z całego świata. Podczas obrad, które będą się odbywać w mieście królów w dniach 24-26 maja zostaną podjęte tematy związane z dziedzictwem kopernikańskim i ekonomią. Obrady kongresu będą się odbywać w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33. Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Światowy Kongres Kopernikański organizowany jest w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Inauguracja wydarzenia odbyła się 19 lutego w Toruniu, a jego kolejne części będą miały miejsce następująco: 24-26 maja w Krakowie, 21-24 czerwca w Olsztynie, a 12-15 września w Toruniu.

Już w środę rozpoczną się obrady właśnie w Krakowie, do którego zjadą się eksperci z całej Polski i świata. Wybitni naukowcy podejmą dyskusję na temat dziedzictwa kopernikańskiego i ekonomii. Z kolei olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika, z uwzględnieniem jego wykształcenia i okresu warmińskiego. Toruńska część zgromadzi kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki, historyków astronomii i nauk medycznych.

Część krakowska

Uroczyste otwarcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbędzie się 24 maja o godz. 10. w Auditorium Maximum UJ przy ulicy Krupniczej 33. Wykład inauguracyjny zatytułowany "Teoria względności Mikołaja Kopernika" wygłosi ks. prof. Michał Heller. Krakowska część kongresu podzielona została na dwie sekcje: filozoficzną pt. "Dziedzictwo kopernikańskie" oraz sekcję ekonomiczną, zatytułowaną "Wokół pieniądza". Sekcja filozoficzna będzie się składała z trzech paneli:

1. "Wpływ Kopernika: o ewolucji obrazów świata": panel poświęcony wpływowi rewolucji kopernikańskiej na naukowy i potoczny obraz świata oraz dynamice przekształceń tych obrazów. W tym panelu wezmą udział filozofowie, historycy, antropologowie, teolodzy oraz literaturoznawcy.

2. "Rewolucje w nauce": panel poświęcony naturze rewolucji kopernikańskiej w nauce i, szerzej, wszelkim rewolucjom naukowym. W tym panelu udział wezmą filozofowie, naukoznawcy, historycy nauki i psychologowie.

3. "Zasada antropiczna": panel poświęcony zasadzie antropicznej, po raz pierwszy sformułowanej podczas kongresu kopernikańskiego w 1973 r. W tym panelu wezmą udział filozofowie, kosmologowie i matematycy.

Punktem wyjścia dla sekcji drugiej, ekonomicznej, zatytułowanej "Wokół pieniądza", będzie przypomnienie traktatu Mikołaja Kopernika "Monetae cudendae ratio", poświęconego wartości pieniądza oraz reformie monetarnej. Ten historyczny wstęp będzie stanowił asumpt dla dyskusji dotyczącej teraźniejszości i przyszłości polityki monetarnej, toczonej między wybitnymi uczonymi, ekonomistami-praktykami i przedstawicielami najważniejszych instytucji finansowych.

Wpływ AI na rynek pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski