Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Krakowa przyjechali ranni ukraińscy żołnierze. Trafią do małopolskich szpitali

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ranni ukraińscy żołnierze w Krakowie
Ranni ukraińscy żołnierze w Krakowie Adam Wojnar
Piętnastu rannych żołnierzy z Ukrainy przyjechało w czwartek wieczorem do Krakowa. Żołnierzy przywiózł specjalny pociąg humanitarny, trafią do małopolskich szpitali. - Dziś jest dzień państwowości ukraińskiej, a to jest konkretny przykład współpracy polsko-ukraińskiej, że w tak ważnym dniu Polska przyjmuje naszych żołnierzy – podkreślił konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj. To pierwszy tego typu transport, który przybył do stolicy Małopolski.

Podróżni, którzy w czwartek, 28 lipca około godziny 18.00 znaleźli się na Dworcu Głównym byli świadkami niecodziennego zdarzenia – po godzinie 17.00 na peronie piątym ustawił się sznur karetek, oczekujących na pociąg humanitarny z Przemyśla, który do Krakowa i Katowic przewoził rannych żołnierzy z Ukrainy. W stolicy Małopolski zostało piętnastu rannych, którzy trafią do szpitali w regionie. Kolejnych czternastu żołnierzy pociąg humanitarny przewiózł do śląskich placówek.

- W Krakowie wysiadło lub zostało wysadzonych piętnaście osób w różnym stanie zdrowotnym, od stanu ciężkiego, ale już zaopatrzonego, do stanów lżejszych, wymagających rehabilitacji. – poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ranni zostaną rozmieszczeni w placówkach odpowiadających na ich potrzeby zdrowotne. Łącznie będzie to dziewięć placówek w regionie.

- Stan wszystkich osób, które zostały przetransportowane do małopolskich szpitali jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – dodał Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski.

Urazy ukraińskich żołnierzy są obrażeniami typowo wojennymi, powstały mina skutek postrzałów czy wybuchów min, pocisków itp. Żołnierze, którzy przyjechali do Krakowa są w wieku od 19 do 45 lat.

- Żołnierze pochodzą niemal z całej Ukrainy, z różnych regionów. Również walczyli w różnych regionach frontu – wyjaśniał konsul Ukrainy Wiaczesław Wojnarowśkyj.

To pierwszy tego typu transport, który przyjechał do Krakowa, wcześniej podobne trafiły już do Warszawy i Lublina. Jak poinformował Łukasz Kmita, do Małopolski mogą trafić kolejne pociągi humanitarne. Region może przyjąć jeden tygodniowo.

- W Małopolsce jesteśmy przygotowani na to, aby udzielać niezbędnego wsparcia poszkodowanym żołnierzom - mówił wojewoda małopolski. – Mamy listę, uzgodnioną z dyrektorami szpitali, miejsc, gdzie mogą trafić poszkodowani w zależności od stanu zdrowia. Są osoby, które wymagają dalszych operacji, dlatego wspólnie z NFZ podejmujemy decyzje, w które miejsce trafi pacjent. Nie ma tu żadnego przypadku.

Ukraińskim rannym towarzyszyli bliscy i opiekunowie. Osoby towarzyszące zostały skierowane do miejsc noclegowych.

Zapytany o sytuację szpitali w Ukrainie, Wiaczesław Wojnarowśkyj, powiedział, że sytuacja jest tam szczególnie ciężka, ponieważ ataki Rosji skierowane są także w stronę placówek medycznych.

Akcja przetransportowania rannych z pociągu do karetek trwała na krakowskim Dworcu Głównym niespełna 27 minut. Na ten czas peron piąty został wyłączony z ruchu kolejowego. Cała operacja była przygotowywana od kilku dni w uzgodnieniem z Ministerstwem Zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do Krakowa przyjechali ranni ukraińscy żołnierze. Trafią do małopolskich szpitali - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski