Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do krakowskiego zoo przyjechały nowe gatunki zwierząt: żabka, perliczka i kaczki

Anna Agaciak
Drzewowłaz malarski
Drzewowłaz malarski Dorota Maszczyk
Zwierzyniec. W ogrodzie zoologicznym powiększyła się ptasia kolekcja. Dyrekcja sprowadziła parę dziwonosów i perlicę sępią. W egzotarium także można zobaczyć nowy gatunek - drzewołazy malarskie.

Dziwonos jest przedstawicielem rodziny kaczkowatych. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego wyrostka, który występuje nad dziobem samca i powiększa się znacznie przed okresem lęgowym. Ptaki te zamieszkują w naturze bagna, rzeki, jeziora i tereny podmokłe Ameryki Południowej, Afryki i południowo-wschodniej Azji.

- Parę dziwonosów można już zobaczyć w towarzystwie innych przedstawicieli ptaków wodnych na małym stawie - zaprasza do zoo Teresa Grega, dyrektorka do spraw hodowlanych.

Kolejnym "nowym nabytkiem" ogrodu jest samica perlicy sępiej. Nazwa tego ptaka sugeruje podobieństwo z sępami ze względu na nieopierzoną głowę i szyję. Ten gatunek to największy przedstawiciel perliczek na świecie.

Perlica sępia bytuje na wolności we wschodniej Afryce: w Etiopii, Somalii, Kenii, Ugandzie i Tanzanii. Jej środowisko życia stanowią sawanny oraz półsuche tereny trawiaste z krzewami, także nadrzeczne zarośla.

Ptak ten porusza się, chodząc lub biegając. Tworzy stada do 30 osobników, jednak w sezonie lęgowym ptaki łączą się w pary i odłączają od stada.

W lęgu perlicy jest przeważnie 4-6 jaj zniesionych do zagłębienia w ziemi. Ich inkubacja trwa 30 dni, a wysiaduje je jedynie samica. W Krakowie piękną perlicę można zobaczyć w wolierze w pobliżu dużego stawu.

Nowych zwierząt można jednak szukać nie tylko na wybiegach, ale także w terrariach. W budynku egzotarium eksponowane są sprowadzone właśnie drzewołazy malarskie - całkiem nowy gatunek w płaziej kolekcji.

Jest to jeden z większych gatunków drzewołazów, osiągający do 5,5 cm. W naturze zamieszkuje dno wilgotnego lasu równikowego w Gujanie, Surinamie i Brazylii. Żywi się drobnymi owadami. Te kolorowe żabki dożywają nawet do 15 lat. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 12 - 15 miesięcy.

Samiczki są większe i mają znacznie pełniejsze kształty, szczególnie w okolicy brzusznej, samce są mniejsze i znacznie smuklejsze. Żabki te są aktywne za dnia.

Zwiedzając zoo, warto też zajrzeć na wybiegi antylop i wielbłądów. Zobaczymy tam małe i bardzo wesołe osobniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski