Do listopada dotrwają

Magdalena UchtoZaktualizowano 
Burmistrz dostał absolutorium
Burmistrz dostał absolutorium Aleksander Gąciarz
Proszowice. Radny Paweł Sroga stwierdził, że budżet gminy był nierealny. Ale burmistrz uzyskał absolutorium, choć nie jednogłośnie. Apelował, by jeszcze nie dzielić się władzą.

Kiedy burmistrz Jan Makowski po udzieleniu mu absolutorium dostawał kwiaty, jeden z mężczyzn krzyknął "Wstyd" i opuścił salę obrad. - Ktoś przyprowadza gościa z innej gminy. Po co? Kto ma pretensje niech przyjdzie na sesję porozmawiać. Sprawy tu trzeba załatwiać, a nie w internecie - apelował Jacek Doniec, przewodniczący Rady Miejskiej.

Podkreślił, że Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała wniosek komisji rewizyjnej Rady Miejskiej o udzielenie burmistrzowi absolutorium.

Jednak przewodniczący tej komisji, Krzysztof Wojtusik podkreślił, że w obradach nad projektem uchwały w sprawie absolutorium - szczególnie w ostatnim roku - komisja stała na dziwnym rozdrożu graniczącym z patem. - Z jednej strony jest pozytywna opinia RIO, ale z drugiej trzeba brać pod uwagę rzeczywistość - mówił.

Zauważył, że jeden z artykułów ustawy o samorządzie gminnym daje burmistrzowi dwa okresy ochronne - 9 miesięcy tuż po objęciu urzędowania i tyle samo przed końcem kadencji. - My jesteśmy już w tym drugim. Dlatego głosowanie nad absolutorium jest tylko formalnością. Nie można nie udzielić absolutorium - stwierdził. Jednak Jacek Doniec podkreślił, że formalnie można to zrobić, ale i tak niczym by to nie skutkowało.

Radny Paweł Sroga nie miał wątpliwości, że ubiegłoroczny budżet był nierealny. Przypomniał, że zgodnie z planami miał zostać wykonany w całości, a jest w 85 proc. Jego zdaniem te subwencje, które się należały, wpłynęły do budżetu. Ale to, co zależało od aktywności i innowacyjności dotarło jedynie w 24 proc. Wskazał, że zakładano, iż ze sprzedaży majątku uda się pozyskać 7,5 mln zł. Tymczasem z tego tytułu uzyskano jedynie 742 tys. zł.

Wyliczył, że na remont remizy w Bobinie cofnięto dotację z Urzędu Marszałkowskiego, a dofinansowanie na budowę kanalizacji w Jazdowiczkach, które miało być pewne - "jest zawieszone w nicości". Wskazał też na ciągnącą się budowę krytej pływalni, na którą samorząd nie pozyskał większej dotacji, np. unijnej. - Gmina jest wielkim sklepem z nieruchomościami. Do kiedy będziemy się tak mało szanować? - pytał Paweł Sroga.

Za udzieleniem absolutorium było 10 radnych, dwóch było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Burmistrz pojawił się przy mikrofonie dopiero po głosowaniu.

- Teraz każdy chce zaistnieć, bo za kilka miesięcy kończy się kadencja. Mam trochę żal, bo budżet, prognoza finansowa, inne strategiczne dokumenty były klepnięte dopiero za drugim razem. Po to tylko, by media miały o czym pisać. By wytworzyć atmosferę, jaki to budżet jest beznadziejny, a wcale tak nie jest, jak opisują - komentował burmistrz.

Podkreślił, że - poza dwoma radnymi - wszyscy się zgodzili na budowę pływalni. - Przy 20-milionowej inwestycji musimy podeprzeć się kredytem. Pokażcie inne źródła. Liczyliśmy na sprzedaż mienia, ale ta jest bardzo niska w całej Polsce. A dzieci i młodzież chcą pływać.

Inwestycja jest już zaawansowana, ale dla niektórych obiekt powstaje albo za wolno, albo za szybko. Nie musi ten burmistrz przecinać wstęgi, ale niech ten basen będzie - mówił. Jacek Doniec zauważył, że obiekt ma być oddany w przyszłym roku. - Dobrze, żebyśmy się jeszcze w tej kadencji kąpali - stwierdził.

Burmistrz Jan Makowski dodał, że nie można teraz wycofać się z tej inwestycji, bo wówczas gminie groziłby zwrot otrzymanych dotacji. - Lekką ręką się wszystko robi - byle burmistrza utrącić. Utrącą już niedługo, nie ma sprawy. Do listopada dotrwamy. Jeszcze nie dzielcie się władzą. Doczekacie się - powiedział Makowski.

Na pytanie "Dziennika Polskiego", czy te słowa oznaczają, iż burmistrz nie będzie kandydował w najbliższych wyborach, Jan Makowski odpowiedział: "Moja choroba uaktywniła niektórych i chcieli zająć moje stanowisko. Nie podjąłem jeszcze decyzji dotyczącej kandydowania".

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
złośliwa

A czyja to wina że większość uczniów w powiecie proszowskim to debile oderwane od roli, które czystym przypadkiem trafiły do szkół? Tak kowal kuje, jakie ma żelazo.

m
malkont

wygoogluj sobie słowo "sarkazm" ;]]

w
wesoły

i co to ma być śmieszne "malkont"

m
malkont

ważne, żeby nie przekręcali nazwy powiatu i jego stolicy ;]]

A
AFERA MATURALNA

Szanowni Państwo, My mieszkańcy powiatu Proszowickiego zwracamy się z prośbą do redakcji Dziennika Polskiego o napisanie rzetelnego artykułu o stanie oświaty w Powiecie Proszowickim. Jesteśmy Głęboko zaniepokojeni ostatnimi wynikami z matur, które plasują młodzież z naszych terenów na ostatnim miejscu w województwie Małopolskim i ostatnim miejscu w Polsce. Prosimy o interwencję w tej sprawie i włączenie do dyskusji nauczycieli, dyrekcji, Burmistrza, Wójtów na których terenie znajdują się szkoły i Starostę (częściowo odpowiedzialnego za oświatę, zwłaszcza za wyniki maturzystów) oraz poszczególne komórki odpowiedzialne za oświatę w samorządach na terenie powiatu.
Władze samorządowe nie radzą sobie z oświatą w naszym powiecie, dlatego liczymy, że głos mediów, będzie głosem słyszalnym i podziała uzdrawiająco na poszczególnych decydentów odpowiedzialnych za los nasz dzieci.

Mieszkańcy Powiatu Proszowickiego.

Do wiadomości
1. Wojewoda Małopolski
2. Małopolski Kurator Oświaty

w
wanda

a kto uczy dzieci dyrektor czy nauczyciel? chyba, że znając wyniki matur myślisz, że wszyscy jesteśmy ułomni? czyli 20% poniżej najniżej w Polsce.

ł
łobużony

zgadza się, ale możemy pisać sobie ... poczekajmy na wyniki poszczególnych szkół bo na wyniki powiatu składa się kilka szkół w tym Proszowice, Piotrkowice Małe i szkoły prywatne.

A jeśli chodzi o to czy to wina powiatu to zastanówmy się pomijając trzy lata w szkole średniej ale co dzieci wynoszą z podstawówki i gimnazjum szczególnie w Proszowicach ? chyba tyle że zastępstwa i niekompetentni nauczyciele próbują ich kształcić! Czy to jest fair, że moja córka przez pół semestru nie miała języka angielskiego ponieważ najlepsza anglistka jeździ po świecie zamiast zająć się nauka naszych dzieci ? gdzie jest dyrekcja?
Albo uczniowie wysłuchują giełdy warzyw na lekcjach - skup i sprzedaż ? czy wreszcie próżna pani matematyczka, której wyznacznikiem jest platforma na której dzieci robią zadania (oczywiście każdy odgapi od każdego) a nie sprawdzi czy uczeń naprawdę rozumie to co robi!!

Apel do wydziału oświaty! ZASTANÓWCIE SIĘ! jakich macie nauczycieli!

j
jj

nie nauczyciele tylko dyrektorzy

c
coś dziwnego

I tu masz rację. Tylko ten problem istnieje w całej Polsce. Ale ostatnie miejsce w rankingu wyników z matury jest w naszym PSL-owskim POwiecie.

m
matka absolwentki

Zaczyna się juz od podstawówki. Moja córka mówi,ze panu U. Z z Glewca zamiast uczyć to polowe lekcji krzyczy jacy to uczniowie są nie wychowani ,a sama przy uczniach kłóci się z ważnym.
Sai pracowicie nauczyciele np. Matematyczka ale to są wyjatki

Z
Załamany

I tutaj się nie zgadzam. Zarząd akurat sprawuje nadzór nad szkołami (czytaj dyrektorami). Przecież co roku dyrektorzy otrzymują nagrodę starosty.

n
nic dziwnego

Co ma piernik do wiatraka. Gówniarze sie nie uczą, nie czytają, zajmują sie pierdołami, fejsbukami i innym shitem, to i nie potrafią zdać matury.... Co jest winna gmina, powiat, minister rolnictwa, przetwórstwa, kurator czy inny dygnitarz.... Rośnie nam pokolenie roszczeniowych nieuków, egoistów, gadżeciarzy i hedonistów. Rodzice są pełni szczescia bo synkowi czy córce załatwili kwit, na dyslekcje, dysgrafie i inną "dys", żeby dzieciak miał lżej. Potem szukanie winnego za niezdaną maturę....
p.s. Kiedys koleś jak nie zdał matury to szedł do wojska, a dziś zakłada spodnie rurki i jest kozak. :)

J
Józek

Człowieku za stan maturzystów odpowiada Zarząd Powiatu, bo to oni mają nadzór nad szkołą, nie tylko kuratorium. ( mogą inicjować pewne sprawy jeśli widzą, że dzieje się źle) Rozliczyć ich trzeba teraz, a nie na jesień. Najlepiej skierować sprawę do prokuratury przeciwko członkom zarządu za brak nadzoru nad oświatą. Przy takiej rozbieżności w wynikach z matur gdzie widać wieloletnie zaniedbania powinny polecieć głowy, jest pewne, że do zaniedbań dochodzi już od wielu, wielu lat. Wystarczy poprosić o opinię kuratora wojewódzkiego. Natomiast tutaj rządzi sitwa, która nie wie co to jest szkoła i po co ona jest????.(no bo niby skąd, większość ludzi z PSL skończyła tylko podstawówki i to nie wszyscy) Dyrektor/dyrektorka szkoły to cwaniaczek i figurant bez kompetencji, nauczyciele to święte krowy, które robią co chcą i kiedy chcą byleby nie uczyć. Wniosek na dzisiaj jest jeden, zepsuli młodzież. Tutejsi nauczyciele myślą tylko jak gdzieś coś zarobić lub w jakich wyborach wystartować by mieć awans lub lepsze stanowisko. Ciekawe czy ktoś wyciągnie jakieś wnioski czy też zamiecie sprawę pod dywan.

S
SZOK

sprawdziłem jeszcze raz, jesteśmy nie tylko na ostatnim miejscu w Małopolsce, ale na ostatnim miejscu w POLSCE!!!!!!!!!!

S
SZok

Ludzie jestem w szoku!!! Oświata w powiecie proszowickim to jeden wielki przestępczy SKANDAL!!!!
CYTUJĘ ZA GAZETĄ KRAKOWSKĄ "Zdawalność w powiatach w maju 2014 roku -zdający maturę pierwszy raz w terminie głównym".
Dane dla tegorocznych absolwentów, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych.
Powiat Proszowicki na ostatnim miejscu w dodatku różnica pomiędzy ostatnimi Proszowicami a przedostaniom powiatem jest tak wielka, że albo w tym powiecie są ludzie niedorozwinięci ( co jest nieprawdą) albo nauczyciele , którzy ich przygotowują do matury powinni zostać wydaleni dyscyplinarnie, nie tylko za brak wyników, co jest niezaprzeczalne, ale przede wszystkim za zaniedbywanie naszych dzieci na całe lata, czy wręcz na całe pokolenia, co uważam za przestępstwo nie tylko karne ale wręcz moralne.
Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowny Panie Starosto jeśli mając dane dotyczące zdawalności matur, nie zrobicie nic w tej sprawie to nie zasługujecie nawet na to by wam powiedzieć dzień dobry, bowiem po co wy tam jesteście. Dane są dostępne nie tylko w kuratorium, ale też na stronie gazety krakowskiej.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3