Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do niej modlą się chorzy na raka

Grażyna Starzak
Adam Wojnar
Kościół. Watykan ogłosił, że beatyfikacja polskiej zakonnicy, s. Klary Szczęsnej, odbędzie się 27 września w papieskim sanktuarium w Krakowie

Dokładnie za dwa miesiące Kościół w Polsce będzie miał nową błogosławioną.

27 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się beatyfikacja s. Klary Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Sercanki, bo tak nazywa się zakonnice z tego zgromadzenia, są znane m.in. z tego, że przez 27 lat pełniły swoją posługę przy boku papieża Polaka.

Klara, a właściwie Ludwika Szczęsna, urodziła się w 1863 r. Pochodzi z Mazowsza, ale była związana z Krakowem. To tutaj, w 1894 r., wraz z księdzem Józefem Sebastianem Pelczarem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziś świętym, założyła Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Została pierwszą przełożoną zgromadzenia, przyjmując imię Klara.

Współpracując z ks. Pelczarem, późniejszym biskupem przemyskim, utworzyła 30 domów zakonnych. Siostry w habitach z wyhaftowanym symbolem Serca Jezusa pracowały wśród chorych i w przytuliskach dla dziewcząt. Na terenie całej Galicji i Alzacji – dzisiaj północnej Francji.

S. Klara nie oszczędzała się. Wizytując wspólnoty zakonne i załatwiając sprawy urzędowe, podróżowała wiele godzin z Krakowa do Rzeszowa, Tarnowa, Przemyśla, Lwowa i poza granice zaboru austriackiego. Pomimo tego, że była raczej słabego zdrowia. Często chorowała, m.in. na nowotwór. Dziś przy jej grobie często modlą się osoby odwiedzające krakowskie Centrum Onkologii przy ulicy Garbarskiej. Kilka metrów dalej, w bocznej kaplicy kościoła Sióstr Sercanek, spoczywają od 1995 r. doczesne szczątki s. Klary przeniesione z cmentarza Rakowickiego.

Proces beatyfikacyjny zmarłej w lutym 1916 r. założycielki sercanek otworzył 25 marca 1994 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. 20 grudnia 2012 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jej cnót, a 5 czerwca tego roku papież Franciszek zatwierdził dekret o cudzie za jej wstawiennictwem.

Jak informuje s. Sebastiana Choroś ze zgromadzenia, którego współzałożycielką była nowa polska błogosławiona, beatyfikacja s. Klary Szczęsnej odbędzie się 27 września o godz. 10 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. To miejsce wybrano nieprzypadkowo. Siostry sercanki przez 27 lat pełniły posługę przy Janie Pawle II. Po jego śmierci wróciły do Krakowa. Dzisiaj pracują w sekretariacie kard. Stanisława Dziwisza przy Franciszkańskiej 3.

Warto wspomnieć, że s. Klarę Szczęsną na ołtarze wyniesie wysłannik papieża Franciszka kard. Angelo Amato. Przypomnijmy, że 9 czerwca 2013 r. kard. Amato w znajdującym się nieopodal Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wyniósł na ołtarze s. Zofię Czeską, założycielkę zakonu sióstr prezentek, oraz Małgorzatę Szewczyk, która dała początek zgromadzeniu serafitek.

Pierwsza beatyfikacja w sanktuarium Św. Jana Pawła II

Sanktuarium św. Jana Pawła II znajdujące się na terenie dawnej krakowskiej fabryki Solvay będzie po raz pierwszy miejscem tak niezwykłej uroczystości, jak beatyfikacja. Chociaż wciąż jest w budowie, już dziś awansowało do grona najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych sanktuariów w Polsce.

Za kilka dni – 2 sierpnia – zapełni się pielgrzymami z południa Polski. O godz. 12.30 zostanie tu odprawiona msza zamówiona przez wiernych w intencji prezydentury Andrzeja Dudy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski