Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do sądu trafił wniosek o upadłość Almy

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Klienci Almy przyzwyczaili się już do pustych półkek w sklepach sieci
Klienci Almy przyzwyczaili się już do pustych półkek w sklepach sieci Fot. Andrzej Banaś
Znana krakowska sieć sklepów zapowiedziała zwolnienia grupowe, które mogą objąć nawet 1300 pracowników. Jednocześnie do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia trafił wniosek o ogłoszenie upadłości Almy. Złożył go jeden z wierzycieli spółki.

A jeszcze w zeszłym tygodniu Alma próbowała ratować się przed upadłością, rozpoczynając na drodze sądowej postępowanie sanacyjne dotyczące restrukturyzacji spółki.

WIDEO: J. Rostowski o podatku handlowym: PiS zapisał w budżecie 1,6 mld zł, a będzie zero

Źródło: TVN24

Problemy sieci handlowej widać było już latem. Na sklepowych półkach zrobiło się pusto, dostawcy rezygnowali ze współpracy z Almą, która zalegała z płaceniem za towar.

Wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki został złożony we wtorek w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia. Wierzycielem jest Zbigniew Jurasz. Zarząd Almy zapewnił jednak inwestorów w komunikacie giełdowym, że wniosek o upadłość nie powinien zagrażać procesowi ratowania Almy.

Jeszcze kilka dni temu prezes krakowskiej sieci delikatesów Jerzy Mazgaj zapewniał na łamach „Dziennika Polskiego”: - Walczymy nadal, nie składamy broni, zamierzamy przeprowadzić restrukturyzację.

Mazgaj - główny udziałowiec Almy - rokrocznie umieszczany w pierwszej setce najbogatszych Polaków, poinformował również, że „konieczne będzie zamknięcie około 10 sklepów”.

Częścią planu restrukturyzacji spółki mają być zwolnienia grupowe. Mogą objąć nawet 1321 pracowników sieci handlowej. „Bezpośrednimi przyczynami zwolnień grupowych jest redukcja nierentownych placówek handlowych, a także zamiar ograniczenia zatrudnienia w centrali w związku ze zmniejszeniem skali działalności” - czytamy w środowym komunikacie spółki.

Na początku roku nic nie wskazywało, że krakowska sieć handlowa może wpaść w tak poważne tarapaty. Jeszcze na wiosnę spółka zakładała, że ze sprzedaży Alma uzyska 900 mln zł. Sieć handlowa musiała szybko zweryfikować te plany, gdy z półek delikatesów w całej Polsce zaczęły znikać produkty. Dostawcy, którym Alma nie płaciła za produkty, jeden za drugim rezygnowali ze współpracy.

Alma od lat budowała swoją markę na oferowaniu luksusowych produktów, ale w ostatnim czasie została na tym polu prześcignięta przez konkurencję. Ofensywa dyskontów, bankructwo sieci MarcPol, wprowadzenie nowych podatków i perspektywa wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę wpłynęły na kłopoty Almy, która może zupełnie zniknąć z handlowej mapy Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski