Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do trzech razy sztuka

RS
Już 12 stycznia na ekrany kin wejdzie "Pachnidło" Toma Tykwera, film zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Patricka Suskinda.

Rok 2007 w polskich kinach

Ten rok będzie przede wszystkim sezonem powrotów, i to po raz trzeci. Tyle bowiem części nakręcono już "Shreka", "Piratów z Karaibów" czy "Spidermana".

19 stycznia odbędzie się premiera nowej komedii romantycznej Ryszarda Zatorskiego "Dlaczego nie!" z aktorką Teatru im. J. Słowackiego Anną Cieślak w roli głównej. Poprzednie filmy tego reżysera - "Nigdy w życiu!" i "Tylko mnie kochaj" - obejrzało po 1,6 mln widzów.
Renesans filmu przygodowego, który rozpoczęli "Piraci z Karaibów", chce kontynuować "Krwawy diament". Obsada gwiazdorska - Leonardo DiCaprio i Jennifer Connelly. Premiera - 26 stycznia. Tego dnia pojawi się także jeden z najlepszych filmów roku 2005, uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową - "Życie na podsłuchu" Floriana Henckel-Donnersmarcka. To poruszająca historia podsłuchiwanego enerdowskiego dramaturga. I jeszcze jeden znakomity film wejdzie w tym dniu na ekrany, obraz, który może przynieść Oscara aktorce Helen Mirren. To "Królowa" Stephena Frearsa, opowieść o Elżbiecie II z czasu śmierci księżnej Diany.
Warto też zauważyć skromny francuski dokument "Wielka cisza" (premiera 2 lutego). Reżyser czekał aż 15 lat, by móc pokazać pełne surowych reguł życie kartuzów z Grande Chartreuse we francuskich Alpach.
9 lutego wejdzie do kin długo oczekiwana kontynuacja "Misia", czyli "Ryś", czyli dzieło Stanisława Tyma, który reżyserował, napisał scenariusz i zagrał główną rolę. Jednym z konkurentów "Rysia" będzie film Michaela Winterbottoma "Droga do Guantanamo".
23 lutego będzie głośno o filmie "Strajk". Volker Schloendorff wziął na warsztat historię Anny Walentynowicz, ale mocno ją pozmieniał, co już w trakcie produkcji wywołało protesty. Tego dnia na ekrany powróci (po raz czwarty) Hannibal Lecter, który zdaje się idzie w ślady nieśmiertelnego Jamesa Bonda. Tym razem film wyreżyserował Peter Webber ("Dziewczyna z perłą"), a scenografię zaprojektował Allan Starski.
2 marca na ekranach pojawi się "Testosteron" duetu Konecki-Saramonowicz, nakręcony na podstawie głośnego dramatu scenicznego. Gwiazdorska obsada: Adamczyk, Szyc, Kot, Stuhr junior.
Tydzień później zobaczymy "Tryptyk rzymski", czyli przygotowaną przez polskich twórców animację ekranizacji poematu Jana Pawła II.
16 marca w kinach ujrzymy "300 Spartan", czyli ekranizację kolejnego komiksu Franka Millera. Oparte na jego pomysłach "Sin City" stało się filmem kultowym.
23 marca Milosz Forman, nieobecny jako reżyser filmowy od 7 lat, pokaże swój najnowszy film "Duchy Goi" - opowieść o Francisco Goi i prześladowanej przez inkwizycję muzie malarza o imieniu Ines.
Wydarzeniem artystycznym będzie kolejny film Lecha Majewskiego, jednego z najciekawszych i najbardziej niedocenionych polskich twórców. 23 marca zobaczymy "Szklane usta" - opowieść o skomplikowanej osobowości poety.
Ciekawy pomysł wykorzystał Clint Eastwood, obecnie jeden z najlepszych filmowców Hollywood. W lutym zobaczymy "Sztandar chwały", czyli pokazaną z amerykańskiego punktu widzenia bitwę o wyspę Iwo Jima. Natomiast w marcu na ekrany trafią "Listy z Iwo Jimy", nakręcona również przez Eastwooda historia walk o wyspę, sfilmowana z perspektywy Japończyków.
13 kwietnia na ekrany trafi nowy film Davida Finchera, autora "Siedem". Będzie to thriller "Zodiak". Także 13 kwietnia będziemy mogli obejrzeć nowy film Woody'ego Allena "Scoop", znów ze Scarlett Johansson. Podobno jest lepszy niż rewelacyjne "Wszystko gra".
4 maja do kin trafi "Spiderman 3" Sama Raimiego. W USA pewnie znów będzie rekord frekwencji, u nas film przejdzie raczej bez echa. Przewidujemy, że 25 maja rekord frekwencji za oceanem raz jeszcze zostanie pobity, tym razem przez "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata" (trzecia część).
W maju i czerwcu widzami wstrząsną Robert Rodriguez i Quentin Tarantino. Nakręcili oni dwie części horroru "Grind House" o zombie, seryjnym mordercy i samochodach.
22 czerwca zobaczymy trzecią część komediowo-sensacyjnego filmu o Dannym Oceanie. Znów gwiazdorska obsada: Pitt, Clooney, Damon, Garcia, znowu za kamerą Steven Soderbergh.
I raz jeszcze do trzech razy sztuka. Tym razem na ekrany powróci Shrek (premiera 29 czerwca), czyli zielony, sympatyczny ogr. Nie zabraknie też Osła i Kota w Butach.
Twórcy "Szklanej pułapki" trzecią część tego popularnego filmu już nakręcili, w czerwcu pokażą część czwartą. W roli głównej - oczywiście Bruce Willis.
Harry Potter powróci w piątej odsłonie, noszącej podtytuł "Zakon Feniksa". Czy przebije części trzecią i czwartą, uważane za najlepsze w cyklu?
We wrześniu na ekrany wejdzie "Post mortem. Opowieść katyńska", najnowszy film Andrzeja Wajdy. Gwiazdorska obsada, poruszający temat i spojrzenie mistrza…
Wiele filmów nie ma jeszcze dat premier. Niemniej wiadomo, iż w tym roku zobaczymy najnowsze dzieła Barry'ego Levinsona, Wong Kar-waia, Richarda Attenborough, Tsui Harka, Petera Greenawaya (realizowane w Polsce "Nightwatching"), Sidneya Lumeta (całkowita odmiana aktora Vina Diesla), Miry Nair, Kennetha Branagha ("Czarodziejski flet"), Przemysława Wojcieszka ("Doskonałe popołudnie") czy Filipa Bajona ("Fundacja").
Kinomani nie powinni narzekać…
(RS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski